www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta

Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora (Montenegro), jako samostatný stát vznikla teprve nedávno, a to v roce 2006. Jejím hlavním městem je Podgorica. S počtem obyvatel přes 625 000 se řadí mezi nejmenší státy v rámci Evropy. Sousedí se 4 až 5 státy včetně Chorvatska, kde se nachází nám tak dobře známé a oblíbené "slovenské moře", čili Jadran. Možná jste se také pozastavili nad tím, proč uvádíme nejednotný údaj, co se týče počtu sousedských států. To proto, neboť tím pátým státem by mělo být Kosovo, které dodnes Slovenská republika, na rozdíl od České, neuznala a stále ho považuje za součást Srbska. Ale nechme politiku na politiky a vydejme se vstříc poznávání této divoké, místy nespoutané země.

Černá Hora
Cesta do neznáma

Černá Hora - cestaPokud se vydáte do Černé Hory autobusem, vězte, že cesta trvá úmorných 17 hodin. Samozřejmě můžete jet i autem, nebo pohodlně a rychle letadlem. My jsme si zvolili první možnost a řekneme vám, měli jsme co dělat, aby nás, jak se lidově říká, roupy nesežraly. Z Bratislavy autobus zamířil směr Maďarsko, pak přes Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu až po pobřeží Chorvatska, kde jsme míjeli tunel za tunelem, až se nám naskytl krásný noční, nebo spíše časně ranní pohled na městečko zapsané v organizaci UNESCO, nazývané také perla Jadranu - Dubrovník.

Dubrovník
Odtud bylo už jen na skok k hranicím Chorvatska s Černou Horou. Ještě jsme ani nevkročili do této země a hned nás překvapily dvě věci. První byla změna vegetace. Po stovkách kilometrů nehostinné chorvatské vápencovo skalnaté krajiny s minimální zelení jsme se rázem přehoupli do doslova zeleného ráje. Skály byly ukryty pod svěží "záplavou" stromů vykukujících pod oparovými obláčky. Druhým překvapením byla velká tabule přímo na hranici s textem: Vítejte v Evropské unii! Hned, jak jsme ji spatřili, začali jsme lovit v naší geograficko - politické paměti, zda vůbec víme, které státy patří do tohoto společenství zemí. No nijak nám tam Černá Hora nezapadala. A ani nemohla, protože si to místní Černohorci vymysleli. Tak, jak si vymysleli Evropskou unii, tak si i zavedly měnu euro. Jednoduše "na černo" si dovezli měnu a začali ji používat, jako vlastní. Nám, jak turistům nebo návštěvníkům této země, to jen vyhovovalo. Nemuseli jsme si měnit penízky. A toto byl jen začátek.

Černá hora - Kotorská boka

Není záliv jako záliv
Černá Hora – Kotorská boka – trajektPo překročení hranic jsme se z otevřeného jadranského pobřeží dostávali více do vnitrozemí země. Cesta, kterou náš autobus projížděl, začala kopírovat největší jižní přírodní záliv jadranského moře nazývaný Kotorská boka. V minulosti, ale i dnes, nesprávně považovaný za nejjižnější evropský fjord. O fjord se v žádném případě nejedná, protože ten vzniká po činnosti ledovce. Kotorská boka vznikla zatopením ústí řeky a dělí se na čtyři menší zálivy - Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský. Známá je i ročními srážkami, které převyšují 4 600 mm, což ji řadí mezi nejdeštivější místo Evropy, přesto patří k nejnavštěvovanějším částem Černé Hory. My jsme prošli největší město a současně letovisko Herceg-Novi, známé jako město květin a pomerančovníků, abychom se přiblížili k nejužšímu místu Kotorské boky. Zde záliv od sebe odděluje pobřeží ve vzdálenosti jen 350 metrů. Toto místo se nazývá Verige a je známo vzpourou, která se zde odehrála v roce 1918, kdy se v úžině natahovaly řetězy bránící lodnímu útoku. Právě na tomto místě jsou nyní připraveny trajekty, které za poplatek přepravují či spíše přeplavují lidi, auta, kamiony a samozřejmě autobusy. Díky této zrychlené přepravě jsme ušetřili asi hodinu cesty, kterou bychom museli absolvovat při objíždění celého zálivu. Ještě jednou zajímavostí Kotorské boky pro našince je, že za první republiky sloužila Československu jako přístav. Po absolvování přejezdu přes úžinu jsme byli jen pár kilometrů od našeho cíle, prý "nejrušnějšího" města zálivu - města Tivat. Celou cestu lemovaly obrovské oleandry a křovinaté porosty s typickou "bílou" mediteránskou architekturou.

Černá Hora - architektura
V následujícím článku si povíme o městě Tivat, o jeho historii a nočním životě.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Čína: Na studiích - ze Šanghaje do Chang-čou
Publikováno: 14.2.2015
Po rozloučení se se Su-čou 苏州 nás vlak unášel dál do slavné Šanghaje 上海. Šanghaj je dnes jménem, které se vybaví snad každému, zeptáte-li se na nějaké čínské město. Dříve to však bývala malá rybářská vesnička.

Čína: Na studiích - když se člověku nechce ze školy...
Publikováno: 3.1.2015
Když jste v Číně na studiích a chcete toho zkusit ještě víc, než se naučíte v klasických kurzech, můžete se poptat po kurzech volitelných. Univerzity jich většinou nabízí spoustu. Od nejrůznějších sportů přes přednášky o literatuře nebo reáliích až po kurzy kaligrafie nebo místního dialektu.

Čína: Na studiích - konečná
Publikováno: 20.12.2014
„Na konečnou? Ale co tam budete dělat, vždyť tam nic není?“

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Čína: Jak to všechno začalo - Ťiou-čaj-kou: zpátky do reality
Publikováno: 2.8.2014
Náš pobyt v Ťiou-čaj-kou 九寨沟 se blížil ke konci. Poslední den jsme tak zasvětili prohlídce okolí. Zatímco L. seděla u pece až do jedné hodiny a pak se zničehonic zvedla a prohlásila, že jde do hor, my s V. jsme se vyškrábali na nejbližší kopec a užívali si klid, který nám ve velkoměstech tolik chyběl. Dokonce jsme zaběhli do vesnice a nakoupili pár suvenýrů, hlavně teploučké tibetské šátky.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Čína: Na studiích - Chang-čou: Výlet do Dračí studny
Publikováno: 21.2.2015
Po krušném příjezdu do Chang-čou 杭州 nás čekal nabitý program. Hned zrána jsme se tedy vydali na průzkum, abychom zjistili, kde to vůbec jsme a jak se dostaneme k našemu dalšímu cíli – vesničce Lung-ťing 龙井, proslulé čajovými plantážemi.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Kypr: turistické letovisko Protaras
Městečko Protaras, vzdálené asi 45 kilometrů od mezinárodního letiště v Larnace, bylo kdysi malou...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
29.6.2020
Evropská komise spustila novou webovou platformu týkající se volného pohybu po celé Evropě, která obsahuje nejen základní informace o šíření koronaviru, ale i o aktuálních opatřeních daného státu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 4. 7. 2020
svátek:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zítra:
neděle 5.7.
27 °C