www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko

Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Pod pojmem nedávno, myslíme 60. léta 20. století, kdy bylo městečko v zoufalém stavu. Jeho centrum s typickou mediteránskou architekturou bylo zanedbané a chátralo. Naštěstí místní obyvatelé to tak nenechali a postupně začali město obnovovat. Nejdříve se stalo městečko Perast výletním cílem pro domácí obyvatele, ale postupem času se změnilo až na letovisko vyhledávané turisty z celého světa. V roce 1979 postihlo město silné zemětřesení, které mělo za následek, že se budovy, které byly pouze prozatímně zakonzervované, zřítily. Místní obyvatelé byli, a také stále jsou, bojovníci a postupně zhroucené a poškozené stavby opravili či zakonzervovali, aby je zub času ještě více neohlodal. I dnes v městečku vládne čilý stavební ruch.

Perast 

Netypická procházka

mořské chovatelské plantážePo příjezdu do městečka nás přivítalo samotné pobřeží Kotorská boka. Právě pobřežní linii lemuje toto starobylé městečko. Není až tak typické, protože procházka po uličkách vyžaduje vcelku dobrou kondičku. Ptáte se proč? No proto, že je zasazeno v kopci. Je to skutečný zážitek šlapat schody nahoru a dolů. Po chvilce "turistické" námahy budete odměněni překrásnými pohledy na záliv, ostrůvky nebo na "mořské plantáže", kde místní chovají dary moře.

Kousek historie

Ještě mi nedá nevzpomenout bohatou historii, která nás obklopovala z každé strany. Městečko bylo v 17. a 18. století významným střediskem mořeplavby. Dokonce od 16. století bylo sídlem proslulé námořnické školy (slovanské učiliště). Navštěvovali ji námořničtí důstojníci ze širokého okolí, dokonce i ze zámoří. Avšak poté, co začal vzkvétat obchod na Atlantiku, prosperita městečka začala pomalu upadat. V dobách tureckých invazí bylo město sevřené, ale nikdy se ho tureckým vojákům nepodařilo dobýt, navzdory jejich mnohonásobné přesile. I tato historická fakta svědčí o bojovnosti Perašťanů.

          Perast – historické centrumPerast – historické centrumPerast – historické centrum

V současnosti se také dokážeme přenést do období bojů, renesance či někdejší slávy města, a to prostřednictvím krásné převážně barokní architektury s prvky renesance. Všudypřítomné domy bohatých, kteří je zde budovali v 17. a 18. století, poukazují na důležitost městečka v minulosti. Za všechny tyto architektonické skvosty jmenujme alespoň palác Bujovičovců, ve kterém dnes sídlí Muzeum Perastu (muzejní grada Perasta) zachycující celou historii města. Nad městem na úpatí Ilijiného brda se tyčí Benátská pevnost s kostelíkem. Turisty je díky krásným výhledům na široké okolí velmi vyhledávaná.

Malebné ostrůvky

Po přezkoumání města, jeho uliček a zákoutí jsme už z dálky obdivovali dva malebné ostrůvky proti Perastu. První z nich byl Sveti Djordje. Nachází se na něm kostel naposledy přestavěn v tomto století. Hned vedle kostela je Perastský hřbitov. Bohužel, pro turisty není přístupný. Druhý ostrov nesoucí název Gospa od Škrpjela přístupný už je. A tak jsme sjeli z "kopců" a vydali jsme se malou loďkou z pobřeží města Perast k ostrůvku. Zatímco první byl přírodní, tento ostrůvek byl, podle vyprávění, uměle vytvořen námořníky. Traduje se, že námořníci po šťastném návratu z plavby, pokaždé hodili do moře trochu kamení a písku až vznikl současný ostrov. Jiná legenda zase říká, že vznikl potopením lodí naplněných kamením. Ať už je to jakkoli, každoročně 22. července si místní připomínají námořníky, kteří zde žili a bojovali, házením kamenů kolem celého ostrova. Taktéž je to jakási ochrana či požehnání, aby ostrůvek odolal mořským vlnám. My jsme tu absolvovali prohlídku barokního poutního mariánského kostela z 18. století. Vnitřek byl až přezdobený krásnými malbami a obrazy Tripa Kokola. V zadních částech kostela bylo vytvořeno malé muzeum, které je spjato převážně s námořní historií.

kostel Sveti DjordjeGospa od Škrpjela

interiér kostela Gospa od Škrpjelainteriér kostela Gospa od Škrpjelainteriér kostela Gospa od Škrpjelainteriér kostela Gospa od Škrpjela

Městečko Perast v nás zanechalo obrovský dojem. Jeho malebnost je prostě okouzlující. Kdysi to bylo bohaté a slavné město, o čemž svědčí zlaté číše, ozdoby z rubínů, honosné oděvy a další předměty v místním muzeu. Dnes je díky příjemnému podnebí, bujné středomořské zeleni, krásné, ale ještě stále dost zchátralé architektuře určitě místem, kde byste se měli zastavit. Místní obyvatelé se rádi s vámi podělí o různé, dokonce i pirátské, historky. Je to městečko, které si zamilujete.

 

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C