www.infoglobe.cz » Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná

Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná

Publikováno: 28.8.2013
Poloostrov Istrie se nachází mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je největším poloostrovem Jadranu. Istrie je rozdělena na části patřící Itálii, Slovinsku, ale největší z nich patří Chorvatsku. A právě do Chorvatska budou směřovat naše dnešní kroky.

Ne nadarmo se říká, že v Chorvatsku je slovenské moře. Tato oblíbená dovolenková destinace si získala srdce Slováků i celého světa, a to hlavně díky krásné přírodě, tyrkysově čistému moři a vlídnosti místních obyvatel. Naše cesta do tohoto malebného koutu Země začala koupí zájezdu v cestovní kanceláři. Jelikož jsme si spolu s přítelkyní nechtěli čerpat dovolenou, rozhodli jsme se jet do Chorvatska jen na jednodenní výlet. A vyplatilo se! V žádném případě se nejednalo o klidnou dovolenou, právě naopak. Ta naše byla plná zážitků a požitků, které jsme si dopřáli za opravdu malý peníz.
Chorvatsko – Istrie
Cesta k vytouženému moři
Začátek našeho dobrodružství se začal na autobusovém nádraží v Bratislavě, kde jsme nastoupili do autobusu, který nám udal směr dovolené - Chorvatsko. Cestovalo se v noci, takže panoramata okolí zůstala před našima očima ukryta. Přesto většina našich spolucestujících, stejně jako i my - nespala. Při každé z povinných oddechových zastávek se lidé houfně vyvalili z autobusu, ať už na toaletu nebo na cigaretku a kávu. My jsme žádný z těchto požitků nevyužili a raději jsme se chvilku procházeli po areálech odpočívadel. Noční život na těchto místech vůbec neustával. Nonstop přijíždějící autobusy s cestovateli a auta přeplněná zavazadly v nás umocňovaly pocit, že cíl naší cesty se blíží. Po méně příjemném čekání v zácpě mezi Rakouskem a Slovinskem, nám ubíhala cesta raz dva. Ani jsme se nenadáli a s východem slunce nás vítaly první pohledy na vytoužené Jaderské moře. Tabule u silnice nás vítaly v Chorvatsku, v zemi Evropské unie a na malebném poloostrově Istrie.
Chorvatsko – Istrie (starověké uličky)
Nevšední památky z okna autobusu
Cestu lemovaly olivovníky a vinice. Zem zářila v červených barvách a za křovím sem tam vykukovaly typické bílé mediteránské domky místních obyvatel. Asi po hodince cesty jsme se ocitli v zalesněném území tzv. Limského zálivu. Pohled na tento 9 kilometrový přírodní kanál s nebeskou vodou byl dech beroucí. Co nevidět jsme se blížili k cíli, míjeli jsme historická města Poreč a Vrsar, které jsou známé například naturistickou rekreací, milovníkem Casanovou, úchvatnými dominantami v podobě kláštera, antickými chrámy nebo Eufraziovou bazilikou, zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO. Ale my jsme si za cíl vybrali městečko Rovinj. Bylo to z důvodu snad nejtypičtějšího zachování středověkých a renesančních prvků. Po příjezdu na místo jsme naše první kroky ihned nasměrovali na štěrkovou pláž. Jelikož bylo jen 8 hodin ráno, byli jsme tam víceméně sami. Zatímco si rekreanti vychutnávali snídaně, my jsme si už užívali plavání v nejteplejším moři a slunění se na ještě nerozpálených vápencových skalách. Pozorovali jsme ostrovy vystupující z moře, lodě rybářů a romantickou atmosféru vyzařující z historického centra městečka Rovinj. Asi po dvou hodinách relaxu, když se pláž pomalu zalidnila a teplota už nepříjemně stoupala, jsme se rozhodli pro exkurzi historického centra.

Mestečko Rovinj

Limský zálivChorvátske pláže
Za přijatelný poplatek jsme se loďkou přeplavili až ke vstupní "bráně" města - k tržišti. Všudypřítomné stánky nabízely od mušlí, přes náramky, až po vějíře snad vše, co turisté milují. Kousek dál byl ovocný trh, ale ceny pro nás Slováky už tak příznivé nebyly. Postupně jsme se z trhů vzdálili a po úzkých uličkách lemovaných obchůdky a galeriemi místních umělců jsme vystoupili na nejvyšší bod městečka - ke Katedrále sv. Eufemie. Pohled na krajinu dostal rázem jiný rozměr. Po vytvoření potřebných pamětních záběrů, našim také památným fotoaparátem, jsme se zastavili na oběd. Ryby a jejich rozmanitá příprava patří mezi místní speciality, kterým se jednoduše nedá odolat. A tak jsme ani my neodolali a vychutnali si přímořskou atmosféru i přes bříško. Dobře najedení jsme se zastavili ještě na kávičce a plní dojmů vyrazili zpět do přístavu. Do odjezdu nám zbývalo ještě dost času, a tak jsme se znovu rozložili na pláži a vychutnávali si atmosféru moře. Těsně před odjezdem jsme si ještě nasbírali pár kamenů, které nám i po zbytek roku budou připomínat náš nevšední jednodenní výlet.
Tržnice v RovinjTržnice v Rovinj

 

Uličky v RovinjPřístav v Rovinj
Istrie, moře, pláže historická místa v nás zanechaly nepopsatelné pocity, které vám vřele doporučujeme zažít na vlastní kůži. Vydejte se i vy, třeba na 1 den do Chorvatska, kde se v sobě snoubí nádherná a čistá příroda, příjemné podnebí a dobrodružství poznávání.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Karin Bogschová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko – nejkrásnější ostrovy
Publikováno: 7.7.2019
Chorvatsko, oblíbená destinace nejen českých turistů, se stává čím dál populárnější. Chlubí se nádhernou přírodou, krásnými městy s kouzelnými uličkami, dlouhým pobřežím s nádhernými plážemi a více než tisícem ostrovů a ostrůvků.

Chorvatsko trochu jinak − poznejte krajinu z Vinnetouových příběhů
Publikováno: 25.4.2019
Asi málokterý Čech alespoň jednou nezažil klasickou letní dovolenou u Jaderského moře. A stejně tak nebude mnoho těch, které minuly příběhy indiánského náčelníka Vinettoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Patříte k těm, kterým tyto asociace vykouzlí úsměv na tváři? Zkuste se na příští dovolené odpoutat od chorvatského pobřeží a nechte se zavést romantickými „Májovkami“ na místa, která znáte z kultovních filmových scén. Objevíte jedinečné národní parky a další krasové scenerie, které bezesporu patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad
Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.
Publikováno: 31.7.2015
V minulých dvou dílech jsme si představili historickou část města. Dnes vám dáme tipy ještě na několik památek, které byste neměli při návštěvě Záhřebu minout.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.
Publikováno: 24.7.2015
Minule jsme skončili v Kaptolu, náboženském centru chorvatského hlavního města s krásnou katedrálou. A dnes tam také začneme.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko, Kvarnerské pobřeží – relax na polostrově Kačjak nedaleko letoviska Crikvenica  
Publikováno: 18.9.2013
Koncem léta, když už nebývají pláže tak přeplněné, slunce však stále krásně hřeje a když se také ceny za ubytování, stravu či plážové atrakce pomalu ale jistě posouvají směrem dolů, jsme se s partou kamarádů vydali na pár dní k "slovenskému moři" - do Chorvatska.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Chorvatsko: Limský záliv
Publikováno: 11.4.2011
Říká se mu i Limský kanál a můžete ho najít na západním pobřeží Istrie, asi 6 kilometrů severně od města Rovinj. Kanál je dlouhý 9 kilometrů a vznikl zaplavením krasového údolí.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Chorvatsko: Rovinj – obdivovaná a romantická
Publikováno: 27.12.2010
Při poznávání istrijských měst bychom neměli vynechat městečko Rovinj. Zabloudit tam a vychutnat si tamní atmosféru přinese každému nadšenému cestovateli nezapomenutelný zážitek. Zvláště když se v chorvatském městě cítíme jako v Itálii.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 3. 6. 2020
svátek:Tamara
dnes:
středa 3.6.
21 °C
zítra:
čtvrtek 4.6.
18 °C