www.infoglobe.cz » Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad

Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatský ostrov Hvar se nachází ve střední části Dalmácie a je obklopený krásným a čistým Jaderským mořem. Rozlohou i zalidněním mu patří čtvrtá příčka v rámci chorvatských ostrovů, jeho délka dosahuje něco přes 68 kilometrů a nejvýchodnější cíp je od pevniny vzdálen necelých 5 kilometrů. Ostrov je plně závislý na turismu, ale své důležité zastoupení zde má i rybolov. Díky své poloze patří mezi nejslunnější místa ve Středomoří, což každoročně oceňují desetitisíce turistů. Celý ostrov je protkán nádhernými plážemi, úžasnou vegetací a v neposlední řadě historicky i architektonicky zajímavými městy.

Stari Grad

Stari Grad   Stari Grad

Největším městem ostrova je Hvar, který se může pyšnit sídlem prvního veřejného divadla v Evropě, my se však vydáváme do města Stari Grad. Území městečka ležícího na severní straně dalmatského ostrova je jedno z nejstarších známých osídlení ze všech chorvatských ostrovů. Osídlení sahá do dob antiky (starověku), kdy se zde rozvíjela původní hvarská kultura, později střídaná antickými Řeky. Z tohoto období pochází i druhé pojmenování města – Paros (Faros), které se však oficiálně nepoužívá.

Stari Grad, přístav

Stari Grad   Stari Grad

Než se vydáme na prohlídku samotných uliček, musíme zmínit přilehlé údolí, kde se pěstuje kvalitní réva, olivy i levandule. Zemědělská krajina založená starými řeckými kolonisty ve 4. století před naším letopočtem je cenným příkladem starořeckého systému zemědělství. Výjimečnost tohoto území byla oceněna nejen zápisem mezi chráněné přírodní oblasti, ale i na seznam UNESCO.

Stari Grad, vinice

Mezi architektonické pozoruhodnosti, které zde můžete vidět, patří opevněná vila renesančního šlechtice a básníka Petara Hektoroviće – Tvrdalj. Jeho bustu uvidíte před samotnou vilou. Dále můžete navštívit vilu a mauzoleum Šima Ljubica, gotický dominikánský klášter s kostelem sv. Petra mučedníka či několik románských, gotických barokních i renesančních sakrálních staveb. Za vidění určitě stojí i Muzeum města Stari Grad, které nabízí k nahlédnutí expozice antických a jiných archeologických nálezů, dobové interiéry, umělecké malby i lapidárium. Jelikož muzeum sídlí v paláci rodiny Biankini, i samotná budova nabízí množství unikátních zákoutí. V areálu paláce narazíte i na vzácný himálajský cedr, který je v Indii označován za boží strom.

Stari Grad, Tvrdalj

Samozřejmě zde najdete i množství restaurací, hotelů, penzionů a obchůdků, které vám zpříjemní zdejší pobyt. Vychutnat si můžete i procházku po přístavu, kde kotví malé jachty, loďky a k vidění zde je i starý větrný mlýn. Také je zde možnost půjčit si kolo a vydat se jednou ze dvou okružních cyklistických tras (Kabal, Purkin kuk). Pro zdatnější doporučujeme delší cyklotrasu nazývanou „ZA UNESCEM“, která prochází městem.

Stari Grad, starý větrný mlýn

Okolí města Stari Grad tvoří borové lesy, které nabízejí i během horkých letních dnů příjemné ochlazení a čerstvý vzduch, na podzim je tu ale také krásně. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu Chorvatska, resp. ostrova Hvar, městečko Stari Grad bude určitě tou správnou volbou. Odnesete si úžasné zážitky, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

GPS: 43°11'00.2"N 16°35'44.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: redakce, Wikipedia.org: F.G., Chippewa, Alex Proimos

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko trochu jinak − poznejte krajinu z Vinnetouových příběhů
Asi málokterý Čech alespoň jednou nezažil klasickou letní dovolenou u Jaderského moře. A stejně tak nebude mnoho těch, které minuly příběhy indiánského náčelníka Vinettoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Patříte k těm, kterým tyto asociace vykouzlí úsměv na tváři? Zkuste se na příští dovolené odpoutat od chorvatského pobřeží a nechte se zavést romantickými „Májovkami“ na místa, která znáte z kultovních filmových scén. Objevíte jedinečné národní parky a další krasové scenerie, které bezesporu patří k nejkrásnějším v celé Evropě.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko – národní park Kornati
Publikováno: 29.4.2018
Před cestou do národního parku jsme v Šibeniku prošli několik agentur, porovnali nabídky a vybrali jednu z nich. Výchozím bodem je městečko Murter, odkud budeme vyplouvat.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, Kvarnerské pobřeží – relax na polostrově Kačjak nedaleko letoviska Crikvenica  
Publikováno: 18.9.2013
Koncem léta, když už nebývají pláže tak přeplněné, slunce však stále krásně hřeje a když se také ceny za ubytování, stravu či plážové atrakce pomalu ale jistě posouvají směrem dolů, jsme se s partou kamarádů vydali na pár dní k "slovenskému moři" - do Chorvatska.

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem
Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná
Publikováno: 28.8.2013
Poloostrov Istrie se nachází mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je největším poloostrovem Jadranu. Istrie je rozdělena na části patřící Itálii, Slovinsku, ale největší z nich patří Chorvatsku. A právě do Chorvatska budou směřovat naše dnešní kroky.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 7. 2019
svátek:Čeněk
dnes:
pátek 19.7.
25 °C
zítra:
sobota 20.7.
31 °C