www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka

Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Přibližně v polovině cesty z městečka Tivat do města Budva, na poloostrově Luštica, který odděluje Kotorskou boku od otevřeného moře, leží krásná a na zdejší poměry nevšední pláž dlouhá 300 metrů. Proč nevšední? No přece kvůli písku. Už jsme si zvykli, že Černá Hora, respektive většina letovisek Jadranu, má pláže z jemného či více hrubozrnného štěrku různých barev. I proto pro nás bylo příjemným překvapením navštívit toto místo, zout se z naší běžné obuvi a jen tak se naboso projít po bílém písku, který se velmi příjemně protlačí mezi prsty. Ale nevšedním se pro nás stalo toto místo i díky panenské přírodě.

Pohled na Plavi Horizont

Objevení ráje
krásy přírodyÚplnou náhodou jsme objevili tento kousek černohorského ráje. Při cestě z Budvy, o které jsme si povídali v minulé části, jsme v jedné z mnoha zatáček zahlédli v strmé "propadlině" jakousi zátoku osetou křiklavě oranžovými slunečníky. Po příjezdu do hotelu nám to nedalo a podívali jsme se do mapy a bedekru. Zjistili jsme, že naše "objevená" zátoka je vlastně resort určený pro masovou turistiku. Byl vybudován před 40 lety a hojnými návštěvníky byly i odborářské skupiny z Československa. Později zde v devadesátých letech probíhaly ozdravné pobyty dětí z České a Slovenské republiky. Na konci našeho čtení zazněla i informace o vhodnosti areálu pro rodiny s dětmi díky pozvolnému klesání dna. Více jsme nepotřebovali a hned druhý den jsme vyrazili k tomuto cíli "masové turistiky".

pláž, moře a turisté

Po příjezdu na tolik opěvované místo nás hned trochu zamrazilo. Místo bylo díky socialistické architektuře z části a nebo místy až úplně rozpadlé. Po "krásných" panelech jsme z cesty sešli až k pláži. Cestou jsme po pravé straně mohli "obdivovat" zcela rozpadlý karavan kemp a když jsme očkem mrkli vlevo, viděli jsme ošklivé hotely. No věřte, že tento vstup byl jen malou skvrnou tohoto nevšedního a jinak mimořádně atraktivního místa. Jak už jsem ale říkal, po příchodu na pláž nás čekal  úplně jiný svět. Všude kolem byly slunečníky, sprchy a stánky s občerstvením. Moře bylo křišťálově čisté a tyrkysově modré. Díky bílému písku, který sem dovezli na tatrovkách, jak jsme se dozvěděli, bylo krásné vidět dno. Ve vodě, sahající pouze po pás, se v moři dalo přejít od břehu i více než 250 metrů. Takže ti, co si chtěli zaplavat, se spíše pekli na slunci, než by si zasportovali.

      skalnaté pobřežískalnaté pobřeží

Výlet
Vydali jsme se podél břehu a vyplatilo se to. Přes průzračnou vodu jsme kousek od břehu viděli fascinující podmořský svět, v čele s rybkami, kraby a mořskými ježky. Naštěstí nikdo z nás se blíže z posledně jmenovanými nemusel seznamovat ;-). Když nás už, promiňte mi ten výraz, moře přestalo bavit, navštívili jsme, jak je pro nás Slováky zvykem, bufet. Dodnes nezapomenu na tu vynikající chuť megapalačinek. Po příjemném obědě naše kroky směřovaly k objevování zdejších krás. Všimli jsme si, že za pláží vede úzký chodník, a tak jsme se po něm vydali. Cestu lemovaly husté stromy a křoviny. U nich nich jsme se museli zastavit. Pronikavý zvuk cikád nás prostě ohromil. Umocňoval v nás příjemný pocit. Po této krátké zastávce jsme se, ani nevím jak, dostali na mohutné skalnaté pobřeží otevřeného moře. Vápencové skály byly "ohlodané" vlnobitím. Ve skalních štěrbinách spočívaly schránky lastur. Po jejich sesbírání jsme si na chvíli sedli na sluncem ohřáté skály a v tichosti jsme pozorovali široký mořský horizont. Najednou jsme pochopili název tohoto letoviska - Plavi Horizont. Ani se nám nechtělo odejít, ale vše pěkné jednou skončí, a tak jsme se i my pohledem ještě jednou rozloučili s tímto krásným koutem Černé hory a vydali se na cestu zpět.

fascinující mořský svět

 krásy přírodyfascinující mořský svět„ohlodané“ skályskalnaté pobřeží

Zatímco jsme čekali na autobus, vyslechli jsme si rozhovor o tom, že i místní architektuře svítá na lepší časy. Díky připravovaným investicím by měly zmizet staré budovy a na jejich místě by měly vzniknout nové moderní, ale v souladu s přírodou, které by toto místo dostaly na špičku turistických destinací světa. Doufáme, že se to podaří a zároveň, že výstavba neporuší kolorit dodnes zachovalé divoké přírody.

fascinující mořský svět

Na závěr už jen pár slov. Černá Hora je země plná kontrastů. Je divoká a nespoutaná na jedné straně, ale na straně druhé je přátelská a dýchá historií. Spolu jsme navštívili jen zlomek toho, co nabízí. Pokud budete uvažovat o její návštěvě, určitě neváhejte a zkuste poznat nepoznané, navštívit nenavštívené a zažít nevídané. Klidně i teď, mimo hlavní turistickou sezónu.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Evropa virtuálně a dovolená u moře
Publikováno: 29.4.2020
Dubnové číslo magazínu Evropa přináší tipy na virtuální prohlídky za outdoorovým dobrodružstvím v Dánsku, za uměním Itálie, za splněním cestovatelského snu ve Švýcarsku nebo za kulturou v Česku.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tým fotografů a pilotů ze skupiny Slovensko z nebe připravuje dosud největší letecké snímkování Slovenska. Snímky plánují bezplatně zpřístupnit i veřejnosti.

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 1. 2021
svátek:Ingrid
dnes:
středa 27.1.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 28.1.
2 °C