www.infoglobe.cz » ČR – Arboretum Bukovina u Hrubé Skály

ČR – Arboretum Bukovina u Hrubé Skály

Publikováno: 4.6.2020
Tipem na příjemnou odpolední procházku může být třeba návštěva zajímavého Arboreta Bukovina. To se nachází kousek od obce Sedmihorky na Hruboskalské skalní plošině. Skalním městem vede Zlatá stezka Českého ráje, po které je také možné se vydat a navštívit více zajímavých míst v okolí.

Zaparkovat můžete v obci Kacanovy, která se nachází 4 kilometry jižně od Turnova a dříve se jmenovala Vrcha – osada z roku 1514. Nynější název vznikl prý z italského slovního spojení casa nuova, což znamená nový dům.

kaplička v obci Kacanovy

Z parkoviště vyrážíme malý kousek po hlavní silnici, ale hned u autobusové zastávky odbočujeme na cestu vlevo. Dá se však zvolit i kratší varianta trasy. Nicméně my vybíráme tuto čtyřkilometrovou (8 km celkem) lesní cestu vedoucí podél dvou rybníčků (Pod Douglaskou a Nad Douglaskou), za kterými se již noříme do skal. Téměř až k samotnému arboretu nepotkáváme skoro nikoho, občas jen projede pár cyklistů, pro které je zdejší trasa ideální. Avšak v okolí arboreta se to lidmi už jen hemží, přece jen je v okolí plno krásných míst.

socha „Duch arboreta“    v arboretu

v arboretu

Arboretum je označováno jako anglický park a nachází se tu 41 druhů dřevin. 400 zdejších stromů je chráněných a památných. Arboretum bylo založeno po roce 1860 Janem Bedřichem Lexou z Aehrenthalu, tehdejším vlastníkem hruboskalského panství, a lesníkem Leopoldem Angerem starším. Původně bylo vytvořeno jako místo pro zavádění cizokrajných stromů. Můžeme tu obdivovat dřeviny především ze Severní Ameriky. V areálu arboreta se také nachází altán z 19. století ve švýcarském stylu, nyní slouží jako informační středisko Správy CHKO Český ráj. Zakoupit se tu dají všelijaké suvenýry a nachází se zde také malá expozice. Kromě dřevin tu můžeme navštívit i vyhlídku Kamenný stůl nebo se podávat na sochu „Duch arboreta“, která byla vytvořena roku 2005 z odumřelé douglasky tisolisté.

altán slouží jako informační středisko   expozice v informačním středisku

Vycházka se dá vždy libovolně prodloužit například na zámek Hrubá Skála či Mariánskou vyhlídku. Děti určitě také rády uvítají návštěvu nedaleké okružní lesní dětské naučné stezky Sedmihorky. Ta je dlouhá 3 kilometry, vychází z kempu Sedmihorky a vede přírodní rezervací Hruboskalsko. Ke stezce se za pár korun prodává dětský tištěný průvodce v kempu či v informačním středisku v arboretu (zdarma lze stáhnout i on-line), kde děti pro zpestření vyplňují různé úkoly.

GPS: 50°32'57.9"N 15°11'03.7"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště
Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko
Publikováno: 5.9.2019
Pokud milujete skalní města, nádhernou přírodu a božské výhledy, pak je Hruboskalsko skvělá volba.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 7. 2020
svátek:Drahoslava
dnes:
čtvrtek 9.7.
25 °C
zítra:
pátek 10.7.
27 °C