www.infoglobe.cz » ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií

ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií

Publikováno: 11.2.2013
Hledáte dobrý tip na výlet? Jste milovníci nedotčené přírody a krajiny? Cestujete rádi na kolech? Máte rádi u turistiky klid, pohodu a zajímavé trasy? Obdivujete historické mezníky českých dějin? Vydejte se do nejzápadnějších končin Česka, které mají opravdu co nabídnout.

Mikroregion Ašsko se rozprostírá v nejzápadnějších koutech Karlovarského kraje. Jedná se o příhraniční oblast, která sousedí se dvěma spolkovými zeměmi Německa – Bavorskem a Saskem. Střediskem mikroregionu je město Aš, patří sem ale ještě obce Hranice, Hazlov, Krásná a Podhradí.

Goethova skalka

Ašsko je příhodnou lokalitou pro milovníky čisté přírody, turistiky, cykloturistiky, běžkaření, rekreace a je vhodnou oblastí pro školní výlety a vycházky. Ašsko rovněž láká spoustu návštěvníků díky svému specifickému historickému vývoji, který je podmíněn geografickou polohou regionu. V minulosti bylo vždy Ašsko zarostlé hlubokými lesy, které poskytovaly místním obyvatelům nejen dostatečné množství dřevní hmoty, ale pohybovalo se v nich i velké množství zvěře. Mikroregion je i v současné době z přírodního hlediska velmi rozmanitý a návštěvníkům nabízí široký rekreační potenciál, podmíněný pestrým upořádáním krajiny, která je utvářena rozsáhlými lesními porosty. Lesy prostupují údolí, která dotváří ráz krajiny. Na Ašsku najdeme také několik vodních ploch, drobných toků a rašelinišť, které jsou domovem pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Celkově je to oblast s kvalitním životním prostředím, čistými vodami a vzduchem. V současné době se na Ašsku nenachází žádný velký zdroj znečišťování životního prostředí.

Hnědásek chrastavcový

Rozkládají se tu dva přírodní parky (Smrčiny, Halštrov), několik maloplošně chráněných území, evropsky významná lokalita Natura 2000 (Lužní potok), významné krajinné prvky, památné stromy a několik menších, přírodně atraktivních území. Všechny chráněné lokality ukrývají vzácné a kriticky ohrožené druhy rostlin a živočichů (perlorodka říční, čáp černý, hnědásek chrastavcový, prstnatec májový, rosnatka okrouhlolistá, …).

Z historického hlediska je i vývoj Ašska velmi zajímavý. Dějiny mikroregionu jsou ovlivněny především zeměpisnou polohou, která je příčinou toho, že až do 20. století projevovalo zájem o území Německo, které se snažilo o jeho připojení ke svému území. Ašsko však vždy historicky náleželo českým zemím. V určitých dobách mělo Ašsko zcela odlišný vývoj, než tomu bylo v dalších částech státu. Díky své samostatnosti si dokázalo prosadit zákony a výjimky jen pro své území, masivně rozvíjelo textilní průmysl, ale na druhé straně se potýkalo s dramatickými chvílemi, v nichž odolávalo silným tlakům válečným a politickým.

Trojstátí

10 historických mezníků:

1.) od konce 14. století panuje na Ašsku rod Zedwitzů, Ašsko má 400 let ve správě území širokou autonomii

2.) po roce 1648 jediné protestantské území v českých zemích

3.) 18. /19. století – Ašsko proslulé svojí textilní výrobou

4.) 21. září 1938 – Ašsko obsazeno německými vojsky

5.) 1939 – oficiálně součástí Třetí říše, Sudety, správcem byl Konrad Henlein

6.) 18. duben 1945 – město Hranice bylo osvobozeno jako první obec v Československé republice americkou armádou, osvobozování pokračovalo směrem Aš, Cheb

7.) 1948 – státní hranici uzavírá železná opona

8.) 1989 – železná opona padá, lidé mají otevřené nové možnosti v zahraničí, navázání spolupráce s Německem

9.) 1998 – volný průchod státních hranic

10.) 2012 – postupný rozkvět a rozvíjení mikroregionu ve spolupráci s partnerskými městy, za pomoci dotací z EU, díky mnoha aktivním občanům a vedení měst

Mikroregion využívá svých přírodních a historických zajímavostí pro rozvoj turistiky a cykloturistiky. Návštěvníkům nabízí několik desítek kilometrů kvalitně značených a udržovaných cyklotras, které je dovedou ke všem přírodním a historickým zajímavostem Ašska. Některé cyklotrasy jsou propojeny s Německem. Ze všech cyklotras Ašska je nejvýznamnější a nejdelší cyklotrasa číslo 2057 z Hranic přes Aš do Chebu. Kvalitně udržované jsou také turistické trasy. Červená turistická značka je značkou dálkovou, navazuje na značení z Německa a pokračuje přes celý mikroregion směrem na Cheb. Přírodní a historické zajímavosti Ašska lze poznávat také za pomoci naučných stezek. Naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“ popisuje přírodní a historické zajímavosti v okolí Trojstátí Čech, Bavorska a Saska. Naučná stezka „Podhradí“ prezentuje historické zajímavosti a souvislosti v osadě Podhradí. Přeshraniční „Mostní cyklostezkaWunsiedel-Selb-Aš představuje návštěvníkům historii, přírodu a památky.

Prstnatec májový   Trojstátí    Podhradí

Top 10, aneb která místa při návštěvě Ašska určitě navštívit:

1.) Trojstátí Čech, Bavorska, Saska - zaniklá osada Kaiserhammer

2.) Město Hranice - evangelický kostel

3.) Studánka – přírodní koupaliště, přechodové rašeliniště

4.) Podhradí – zříceniny hradu a zámku, evangelický kostel

5.) Doubrava – zámeček, pramen Doubrava, nedaleko lázně Bad Elster

6.) Nejzápadnější místo ČR – zaniklá obec Újezd

7.) Město Aš – vrch Háj (Bismarckova rozhledna)

8.) Nový Žďár – historické hraniční mezníky

9.) Goethova skalka – křemencové skály

10.) Pramen Bílého Halštrova – významné historické místo

 

V dalším článku bude podrobně představena naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“ a bude prezentováno město Hranice.

Text/foto: PhDr. Josef Levý

 Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

SR: Cestování prostřednictvím televize a rozhlasu
Publikováno: 22.3.2020
V současnosti, kdy musíme oželet cestování do zahraničí, ale i po domácích turistických atrakcích, si můžeme najít čas na zhlédnutí cestovatelského průvodce v televizi nebo poslech v rozhlase.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 2.
Publikováno: 6.7.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější. Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.
Publikováno: 22.6.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější.

ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek
Publikováno: 8.6.2013
Dlouho jsme hledali zajímavý turistický výlet, zajímavou turistickou trasu. Protože se staráme o Trojstátí Čech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknout výpravu na všechna trojmezí Česka. Zážitek stál za to, doporučujeme všem. Je to výlet přírodou s jedinečným záměrem splnit si velký cíl. Na místa jsme se dopravili autem, ale vždy jsme alespoň několik kilometrů museli dojít k cíli pěšky.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.
Publikováno: 27.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu. Celá lokalita zabírá pouze malou plochu, ale může se chlubit unikáty jako národní park.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 1.
Publikováno: 20.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR: 42 neobjevených skvostů pro rok 2021
Publikováno: 5.6.2021
Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism zveřejnila dvaačtyřicet tipů na návštěvu jedinečných, ale návštěvníky mnohdy zapomenutých míst, která si zaslouží větší pozornost cestovatelů nejen v nadcházející turistické sezóně.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 8. 8. 2022
svátek:Soběslav
dnes:
pondělí 8.8.
15 °C
zítra:
úterý 9.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X