www.infoglobe.cz » ČR, Baťův otisk na Moravě i ve světě II

ČR, Baťův otisk na Moravě i ve světě II

Publikováno: 7.4.2021
Po krátkém představení Tomáše Bati v minulém díle se dnes zaměříme na jeho dědictví v podobě principů podnikání či památek, které nám zde zanechal.

Tomáš Baťa byl pan podnikatel. Svědčí o tom nejen vztah a zajištění těch nejlepších podmínek pro své zaměstnance, ale také ceny. Využíval toho, že se lidem zdá přijatelnější, když je na cenovce napsáno 999 namísto 1000. Tento trik do současnosti používá celý svět.

Baťova obuv, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Šikovný obchodník nepodceňoval ani reklamu, a tak si ve Zlíně nechal postavit filmové ateliéry, které se brzy zaměřovaly kromě obuvnických reklam i na celovečerní filmy. Dodnes zde funguje Filmový uzel Zlín jako jedinečné filmové, kulturní a vzdělávací centrum pro celé rodiny. Díky vzniku filmových ateliérů může Zlín také pravidelně pořádat mezinárodně uznávaný filmový festival.

Obchodní dům, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Baťovy památky

Mezi další „baťovské“ dědictví dozajista patří pamětihodnosti. Těch je ve Zlíně nepočítaně. Vzpomeňme například Obchodní dům, Baťovu vilu, město v zahradách či areál továrny. Avšak symbolem „baťovské říše“ je dozajista mrakodrap ve Zlíně, kterému se podle popisného čísla říká jednadvacítka.

mrakodrap 21, (c) m-ark

Budovu nechal postavit nevlastní bratr Tomáše, Jan Antonín Baťa, podle amerického vzoru, a tak byl Baťův mrakodrap svého času druhou nejvyšší budovou v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku neuvidíte, je dodnes plně funkční výtah, který sloužil jako kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 × 6 m s umyvadlem a klimatizací. Díky tomu měl Baťa vždy přehled, co se kde právě dělá.

pomník dvou bratrů, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Pokud opustíme domovský Zlín, tak snad turisticky nejatraktivnější je vodní cesta nazývaná Baťův kanál, kterou však společnost postavila až po tragické smrti svého zakladatele. Úchvatné dílo potěší nejen vodáky, ale i cyklisty, protože vedle kanálu vede nádherná cyklostezka.

Zlín, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Baťovo impérium se spojuje také s městy Partizánske, Otrokovice, Svit a v rámci rozšiřování rodinného majetku i se zámky v Napajedlech, Vsetíně či Bojnicích. Pokud máte chuť poznávat další místa spjatá s fenoménem Baťa, můžete si bezplatně stáhnout brožuru

Zlín, (c) Vladimír Kubík, CzechTourism

Památník Tomáše Bati

Tomáš Baťa zahynul při letecké havárii v roce 1932. Za 56 let svého života však stihl vybudovat obuvnické království, díky kterému nyní červené logo Baťa svítí nad tisíci obchodů v desítkách měst po celém světě.

památník Tomáše Bati, (c) BoysPlayNice

Na jeho počest byl v roce 1933 postaven v duchu zlínského funkcionalismu památník, jehož autorem byl významný zlínský architekt F. L. Gahura. V posledních letech prošla budova náročnou obnovou a dnes opět slouží svému účelu, a to k připomínce života a díla československého průmyslníka. Jeho interiéru dominuje maketa letadla Junkers F13, ve kterém Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul.

památník Tomáše Bati, (c) BoysPlayNice   památník Tomáše Bati, (c) BoysPlayNice

GPS: 49°13'22.1"N 17°39'30.6"E

Zdroj a foto: CzechTourism, CCRVM

Textová úprava: redakceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Baťův otisk na Moravě i ve světě I
Publikováno: 31.3.2021
Před 145 lety se narodil významný obuvník, podnikatel a vizionář Tomáš Baťa, který změnil tvář jednoho moravského města, trendy v celosvětovém obuvnictví i principy úspěšného managementu. Dnes se vydáme po jeho stopách.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR: Svit - Baťovo městečko II.
Publikováno: 6.11.2014
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučného chodníku.

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova
Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Zlín – nejhezčí zoo na Moravě
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií snad nejkrásnější zoologickou zahradu na Morav...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C