www.infoglobe.cz » ČR, Bechyně – za historií i technickými zajímavostmi

ČR, Bechyně – za historií i technickými zajímavostmi

Publikováno: 31.10.2020
Jihočeská Bechyně bývala kdysi mocným krajským městem, dnes je to příjemné lázeňské letovisko na řece Lužnice pyšnící se zachovalým historickým jádrem a mnoha dalšími památkami.

Počátky Bechyně sahají až do pravěku, na ostrožně nad soutokem Smutné a Lužnice bylo později vybudováno hradiště. Zde vznikl poté královský hrad, dnes přestavěný na zámek. V držení panství se vystřídalo několik významných šlechtických rodů, ovšem největší rozkvět zažila Bechyně za Rožmberků a Šternberků. Byl to právě Petr Vok z Rožmberka, kdo inicioval přestavbu hradu na výstavní renesanční zámek.

nádvoří zámku

Procházka Bechyní

Nejvýznamnější pamětihodností města je zmíněný zámek. V současnosti je v soukromém vlastnictví, ale je přístupný veřejnosti. V objektech zámeckého pivovaru sídlí pobočka Alšovy jihočeské galerie a Muzeum keramiky, v objektu bývalé sýpky se zase nachází muzeum sochaře Vladimíra Preclíka. Odpočinout si můžete v zámeckém parku, ze kterého se otevírají nádherné výhledy na údolí Lužnice. Další výraznou dominantou je klášterní kostel Panny Marie. Je jediným pozůstatkem františkánského kláštera zničeného za husitských válek. Interiér se pyšní v našich zemích vzácnou sklípkovou klenbou a jsou zde k vidění také náhrobní kameny bývalých držitelů města. Za pozornost stojí i Masarykovo náměstí s mnoha historickými domy a kostelem sv. Matěje. Dochovaly se zde také části městského opevnění, například hláska Kohoutek nad Dolním mlýnem v Zářečí.

františkánský klášter   kostel sv. Matějě

věž Kohoutek

Bechyňská duha

Nejen vlakoví nadšenci si užijí vlakem z Tábora do Bechyně. Trať spojující tato města byla první plně elektrifikovanou železniční tratí na území naší republiky. Projekt, jehož hlavním strůjcem byl František Křižík, připomíná i tabule před nádražím v Táboře. Napájecí systém trati dodnes zůstává českých unikátem, používá se zde totiž stejnosměrné napětí 1,5 kV, v Táboře má linka své vlastní nástupiště umístěné před nádražní budovou. Největší pozornost na trati ale poutá železobetonový most přes Lužnici zvaný Bechyňská duha. Po mostě probíhá jak železniční, tak silniční doprava a je přístupný i pěším. Výhledy na historickou část města na skále nad řekou jsou odtud skutečně působivé. Další várku výhledů nabízí stezka Bechyňské výhledy. Z několika vyhlídek je odtud vidět nejen na město ale i na Duhový most. Prochází také malebnou osadou Zářečí na druhém břehu Lužnice. Stezka ovšem není vhodná pro kočárky, kola a hůře pohyblivé.

vlaková trať Bechyně–Tábor   Duhový most

Lázeňství, keramika a vodáctví

Pokud máte s pohybovým ústrojím problémy, mohli by vám pomoci místní lázně. Tradice lázeňství v Bechyni sahá do 17. století, kdy se začalo využívat léčebné síly rašeliny z okolních blat. Areál lázní se nachází v sousedství vlakového nádraží. Bechyni proslavila také keramika. Každoročně se zde na sklonku července pořádají keramické trhy a při procházce městem narazíte na mnoho keramických plastik zkrášlující veřejná prostranství. V úseku Lužnice mezi Táborem a Bechyní si zase přijdou na své vodáci, tato část řeky bývá totiž považována za tu nejkrásnější.

areál lázní   lázeňská budova Šárka

GPS: 49°17'46.8"N 14°28'02.3"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech
Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

ČR: Další turistické novinky pro sezonu 2021
Publikováno: 15.3.2021
Dnes se podíváme na další turistické novinky. Samozřejmě v případě památek či nových expozic je jejich zpřístupnění veřejnosti podmíněno vývojem pandemické situace.

ČR: Tipy na výlety za památkami jižních Čech
Publikováno: 3.10.2020
Na stromech se barví listí, ale sluníčko se ještě nevzdává. Babí léto k výletům jen vybízí. Víte, kam vyrazit v jižních Čechách?

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Město obklopené rybníky
Publikováno: 29.9.2020
Malebné městečko ležící na jihu Čech nedaleko Třeboně láká především přírodymilovné turisty. Obklopuje ho hned několik významných přírodních rezervací a shromaždišť vodního ptactva.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem
Publikováno: 14.5.2020
Rašeliniště Červené blato ležící v melancholické krajině Třeboňské pánve je ideálním místem na jarní výlet do přírody. Chvílemi si tu budete připadat, jako byste se ocitli v severské tajze, místo má také navíc zajímavou historii spojenou s nedalekou sklárnou v Jiříkově údolí.


Souvisejicí videa

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury
Třeboň je velmi vyhledávaným městem v jižních Čechách, kde se snoubí bohatá historie s krásnou př...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
7.4.2021
Všichni doufáme, že brzy budeme moci objevovat svět. Do té doby chceme všechny, co touží po cestování, vzít alespoň na virtuální cesty Německem z pohodlí domova.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 13. 4. 2021
svátek:Aleš
dnes:
úterý 13.4.
7 °C
zítra:
středa 14.4.
7 °C