www.infoglobe.cz » ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich

ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich

Publikováno: 20.9.2018
Rozhledna Děd se tyčí na zalesněném křemencovém vrchu v oblasti Křivoklátské vrchoviny, která byla od nepaměti cílem zájmu pěších turistů.

Královské město Beroun

Na rozhlednu se dá dostat z několika míst, nejzajímavější cesta začíná u vlakového nádraží v Berouně a je značena modrou turistickou značkou. Trasa vede historickým centrem města. Cestou na Husovo náměstí prochází kolem zbytků městského opevnění. Z něho se dochovaly také dvě brány – Plzeňská, střežící horní konec náměstí, a Pražská na dolním konci směrem k Berounce. Pražská brána se dochovala ve své původní gotické podobě, druhá jmenovaná byla upravená po požáru v roce 1735. Na obě se dá dnes vystoupat a podívat se na město z ptačí perspektivy. Na náměstí také sídlí Muzeum Českého krasu, nabízející návštěvníkům expozici věnující se přírodě a historii Berounska. Muzeum sídlí v historickém Jenštejnském domě. Na dvorku je umístěn geopark s vystavenými kusy hornin z oblasti Barrandienu a také galerie sloužící příležitostným výstavám.

oblast Na Ostrově   městské opevnění

Cesta na rozhlednu Děd

Z náměstí pokračuje trasa po modré turistické značce kolem kostela sv. Jakuba venkaple Panny Marie Sedmibolestné z centra a stoupá až ke kapličce Panny Marie Sedmibolestné na vršku nad městem. Ta byla původně postavena nad pramenem zázračné vody v roce v roce 1724, obnovena byla podle návrhu architekta Josefa Mockera v letech 1894–1895. Od kapličky trasa stoupá k radiokomunikačnímu vysílači, odkud se otvírá nádherný výhled na Beroun, poté pokračuje po hřebeni až k rozhledně.

Samotná rozhledna je 12 metrů vysoká a je postavena z bílých cihel vyrobených v nedalekém Králově Dvoře. Tak trochu připomíná věž nějakého novogotického hradu, nechybí jí ani cimbuří. I výhled už je dnes lepší, než býval. Povedlo se domluvit vykácení pruhů lesa, takže se těm, kteří si vystoupají na ochoz věže, otevře na jedné straně výhled na Králův Dvůr a na té druhé zase na Kožovu horu nad Kladnem.

pohled na město

Jde o vůbec první rozhlednu, kterou u nás vybudoval Klub českých turistů. V okolí se navíc rozprostírá naleziště zkamenělin z doby ordoviku. Rozhledna je přístupná bez omezení a zdarma.

Oblíbená místa Václava Talicha

Výlet na Děd lze spojit i s procházkou po dalších zajímavých místech v okolí Berouna. Do města se můžete vrátit po červené turistické značce. Po cestě budete míjet Markovu studánku a zalesněným údolím sejdete až k místu, kde si v roce 1936 zakoupil nemovitost slavný dirigent Václav Talich. Část údolí po něm byla dokonce pojmenována, vede tudy také naučná stezka. Od Talichovy vily už je to na berounské náměstí něco kolem dvou kilometrů.

Markova studánka  zázračný pramen  rozhledna Děd

Z nádraží na Děd je to po modré turistické značce kolem 4 kilometrů, cesta zpátky po červené je podobně dlouhá. Na rozhlednu se dá také vyrazit z nedalekých Hudlic.

Městská hora a její medvědí obyvatelé

Cestou na Děd si také můžete odskočit na Městskou horu. Tyčí se do výšky 290 m n. m. a kromě železobetonové rozhledny a lesoparku s dětskými hřišti se zde nachází také medvědárium. Prvními zdejšími obyvateli se stali Vojta, Kuba a Matěj z večerníčků natočených filmařem Václavem Chaloupkem.

medvědárium

Dalším příjemným místem vhodným na procházky je lokalita Na Ostrově. Větvením řeky Berounky zde vznikl říční ostrov, na kterém se nachází zimní stadion a aquapark, podél řeky se dá dojít až k soutoku Berounky s Litavkou.

soutok Berounky a Litavky

GPS: (rozhledna) 49°58'04.4"N 14°02'02.1"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Janmanak, Ondřej Kořínek, AktronDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR, Beroun: historický, průmyslový - VIDEO
Publikováno: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.

ČR: 42 neobjevených skvostů pro rok 2021
Publikováno: 5.6.2021
Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism zveřejnila dvaačtyřicet tipů na návštěvu jedinečných, ale návštěvníky mnohdy zapomenutých míst, která si zaslouží větší pozornost cestovatelů nejen v nadcházející turistické sezóně.

ČR, Koněpruské jeskyně – nejdelší jeskyně v Čechách
Publikováno: 15.4.2021
Vydejte se prozkoumat středočeský kraj směrem na jihovýchod od Berouna. V této oblasti se totiž nacházejí známé Koněpruské jeskyně a od Berouna jsou vzdálené pouze asi 5 km, od Prahy asi 30 km směrem na západ.

ČR, Výlet k lomům nedaleko Berouna
Publikováno: 1.4.2021
Těšíte se, až budete moct na výlet, kam se vám zachce? Nebojte, za chvíli to bude, tak pojďme jeden takový výlet naplánovat. Podíváme se spolu do oblasti lomů ve středočeském kraji, nedaleko Berouna. Tato oblast je na lomy bohatá, není ani problém se vyrazit s dětmi.

ČR – odpolední výlet na horských kolech z Radotína na Karlštejn
Publikováno: 22.10.2020
Podzim je v plném proudu, bereme horská kola a vyrážíme na odpolední pohodový výlet. Z hlavního nádraží v Praze se vlakem dostaneme do Radotína. Vlak jezdí o víkendu každých 30 minut a na tuto cestu se vztahuje klasická lítačka.

ČR, Karlštejn – nejposvátnější místo Království českého
Publikováno: 24.10.2019
Hradozámecká sezona právě končí, několik populárních objektů je však otevřeno celoročně. Zasteskne-li se vám tedy uprostřed sychravého víkendu po výletě na nějaký pěkný hrad, jednou z možností je třeba Karlštejn.

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO
Publikováno: 8.10.2019
Český kras nabízí nespočet možností pro krásné výlety – ať už pěšky, na kole, nebo třeba na lodi. Jedním z nejoblíbenějších cílů je obec v samém srdci chráněné krajinné oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Pojďme se do něj společně z nedaleké vesnice Srbsko vypravit.

Karlštejn: rekonstrukce hradu
Publikováno: 9.7.2019
Od letošního září je plánována rekonstrukce nejnavštěvovanější památky v Čechách. Hrad Karlštejn zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s krátkodobými uzavírkami. Práce potrvají do října 2022. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

ČR, Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů – VIDEO
Publikováno: 8.4.2022
Křivoklátsko patří podle mě k jedněm z nejkrásnějších koutů naší země. Zdaleka však nejde jen o samotný hrad Křivoklát, největší kouzlo mají zdejší listnaté lesy, údolí Berounky a pamětihodnosti, které oblast ukrývá. Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je díky zámku a okolí i obec Nižbor. Pojďme se do ní společně vypravit.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte - VIDEO
Publikováno: 1.10.2013
Tak o tomto místečku, které zabírá jen čtyři čtverečné kilometry, mnozí zasvěcení mluví jako o nejkrásnějším ze středních Čech. Někteří mu nadřazují ještě proslavený Karlštejn nebo starobylý Tetín.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.


Souvisejicí videa

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu
Do Svatého Jana pod Skalou můžete dojet autem, ale je škoda se neprojít lesy Českého krasu. Dopor...

Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů
Dnes navštívíme Křivoklátsko, nezamíříme však na Křivoklát, ale nahlédneme do obce Nižbor. Doporu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X