www.infoglobe.cz » ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách

Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

Něco málo z historie

Dopadová plocha Jordán byla první dokončenou v Brdech. S kácením se zde začalo v roce 1928 a o dva roky později už na odlesněné svahy dopadl první dělostřelecký granát. Dopadová plocha bývala dříve daleko rozsáhlejší než dnes, na šířku měřila 2 kilometry a byla dlouhá téměř 3 km. Dnes je už část zarostlá břízami. Kromě Jordánu (hlavně ve starších mapách se někdy vyskytuje pod názvem Jedlina) a svahů Dlouhého vrchu zahrnovala dopadová plocha také vrch Houpák, na kterém se nachází několik vojenských betonových objektů. Nejznámější z nich je asi zkušební pěchotní srub zvaný Benešák, který se objevil i ve filmu Obecná škola. Srub měl sloužit k testování účinků různých typů ostřelování a také k testování odolnosti nových vyvíjených materiálů.

posed na dopadové ploše Tok   vrchol Toku

Co se týče výhledu, ten je zde za dobré viditelnosti doslova dechberoucí. Houpák je jen o něco málo nižší než Tok a díky odlesněním svahům nepřekáží výhledu žádné stromy. Ze stropu vojenské pozorovatelny tak lze za dobré viditelnosti spatřit Říp, České Středohoří s Milešovkou či hřebeny Krkonoš.

dopadová plocha Jordán   lesní cesta Buršovská

Cesta na Houpák

Na Houpák je to nejblíže ze Zaječova. Cesta vede po zelené turistické značce na rozcestí K Letišti, odtud pak pokračuje modrá turistická značka. Trasa měří kolem 5 kilometrů. Zimní túru na Houpák můžete spojit také s výletem na nejvyšší brdský vrchol Tok, který je od něho vzdálený kolem 2,5 kilometrů. Z Houpáku se vydejte po červené turistické značce na rozcestí Dlouhý kámen a z něho pokračujte dále po červené až na Tok. Cesta prochází přímo přes bývalou dopadovou plochu Tok a v zimě si zde budete připadat skoro jako někde v severské tundře. Na nejvyšší brdský vrchol dorazíte asi po 1,5 kilometru stoupání.

vojenská pozorovatelna na Houpáku

Pokud se cítíte na delší trasu, můžete se odtud vydat dál. Pěkná je v zimě cesta vedoucí po lesních cestách Kaňská a Buršovská. Tato trasa vás přivede na rozcestí Roviny, odkud se dá pokračovat na Třemošnou, sjet do Obecnice nebo se vydat na opačnou stranu k Pilské vodní nádrži. Sjet z Toku můžete také po lesní cestě Čihadelská a pokračovat kolem Pilské studánky do Bohutína nebo naopak na Skelnou Huť a do Lázu.

výhled ze stropu vojenské pozorovatelny na Houpáku   pohled na dopadovou plochu Tok z úbočí Třemošné

Na co nezapomenout

V okolí se nachází několik tzv. traumabodů, kde byste měli v případě nouze chytit signál a nalézt potřebná tísňová čísla. Díky tomu, že jsou svahy Houpáku a Toku z větší části odlesněné, zde s trochou štěstí signál chytíte, přesto je dobré přibalit si s sebou i papírovou mapu. Mohou vás také překvapit zvuky střelby, nemusíte se ale bát, armádě sice zůstal prostor v trojúhelníku Jince-Obecnice-Zaječov, na dopadovou plochu Jordán ani Tok se už ale nestřílí. V zimní sezoně jsou v celé oblasti dobře projeté běžkařské stopy, některé lesní cesty jsou dokonce i prohrnuté. Místy vás mohou překvapit spadlé stromy, zvláště při sjezdech je třeba si na ně dávat pozor.

GPS: 49°43'02.6"N 13°51'10.1"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce
Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 18. 10. 2019
svátek:Lukáš
dnes:
pátek 18.10.
16 °C
zítra:
sobota 19.10.
17 °C