www.infoglobe.cz » ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách

Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

Něco málo z historie

Dopadová plocha Jordán byla první dokončenou v Brdech. S kácením se zde začalo v roce 1928 a o dva roky později už na odlesněné svahy dopadl první dělostřelecký granát. Dopadová plocha bývala dříve daleko rozsáhlejší než dnes, na šířku měřila 2 kilometry a byla dlouhá téměř 3 km. Dnes je už část zarostlá břízami. Kromě Jordánu (hlavně ve starších mapách se někdy vyskytuje pod názvem Jedlina) a svahů Dlouhého vrchu zahrnovala dopadová plocha také vrch Houpák, na kterém se nachází několik vojenských betonových objektů. Nejznámější z nich je asi zkušební pěchotní srub zvaný Benešák, který se objevil i ve filmu Obecná škola. Srub měl sloužit k testování účinků různých typů ostřelování a také k testování odolnosti nových vyvíjených materiálů.

posed na dopadové ploše Tok   vrchol Toku

Co se týče výhledu, ten je zde za dobré viditelnosti doslova dechberoucí. Houpák je jen o něco málo nižší než Tok a díky odlesněním svahům nepřekáží výhledu žádné stromy. Ze stropu vojenské pozorovatelny tak lze za dobré viditelnosti spatřit Říp, České Středohoří s Milešovkou či hřebeny Krkonoš.

dopadová plocha Jordán   lesní cesta Buršovská

Cesta na Houpák

Na Houpák je to nejblíže ze Zaječova. Cesta vede po zelené turistické značce na rozcestí K Letišti, odtud pak pokračuje modrá turistická značka. Trasa měří kolem 5 kilometrů. Zimní túru na Houpák můžete spojit také s výletem na nejvyšší brdský vrchol Tok, který je od něho vzdálený kolem 2,5 kilometrů. Z Houpáku se vydejte po červené turistické značce na rozcestí Dlouhý kámen a z něho pokračujte dále po červené až na Tok. Cesta prochází přímo přes bývalou dopadovou plochu Tok a v zimě si zde budete připadat skoro jako někde v severské tundře. Na nejvyšší brdský vrchol dorazíte asi po 1,5 kilometru stoupání.

vojenská pozorovatelna na Houpáku

Pokud se cítíte na delší trasu, můžete se odtud vydat dál. Pěkná je v zimě cesta vedoucí po lesních cestách Kaňská a Buršovská. Tato trasa vás přivede na rozcestí Roviny, odkud se dá pokračovat na Třemošnou, sjet do Obecnice nebo se vydat na opačnou stranu k Pilské vodní nádrži. Sjet z Toku můžete také po lesní cestě Čihadelská a pokračovat kolem Pilské studánky do Bohutína nebo naopak na Skelnou Huť a do Lázu.

výhled ze stropu vojenské pozorovatelny na Houpáku   pohled na dopadovou plochu Tok z úbočí Třemošné

Na co nezapomenout

V okolí se nachází několik tzv. traumabodů, kde byste měli v případě nouze chytit signál a nalézt potřebná tísňová čísla. Díky tomu, že jsou svahy Houpáku a Toku z větší části odlesněné, zde s trochou štěstí signál chytíte, přesto je dobré přibalit si s sebou i papírovou mapu. Mohou vás také překvapit zvuky střelby, nemusíte se ale bát, armádě sice zůstal prostor v trojúhelníku Jince-Obecnice-Zaječov, na dopadovou plochu Jordán ani Tok se už ale nestřílí. V zimní sezoně jsou v celé oblasti dobře projeté běžkařské stopy, některé lesní cesty jsou dokonce i prohrnuté. Místy vás mohou překvapit spadlé stromy, zvláště při sjezdech je třeba si na ně dávat pozor.

GPS: 49°43'02.6"N 13°51'10.1"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce
Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
8 °C
zítra:
úterý 18.2.
6 °C