www.infoglobe.cz » ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

Vodní nádrž Láz

Lázská vodní nádrž leží v lesích u vsi Láz a vybudována byla v letech 1818 až 1822. Dostanete se k ní tak, že projdete celou vesnicí až k pile v části Žernová a vydáte se od ní po lesní cestě. Přehrada má sypanou hráz, zachovala se zde také historická odběrná štola, která je dnes chráněna jako technická památka. Cenná je také flóra a fauna vyskytující se v okolí. Žije zde rosnička zelená a čolek horský a přímo v nádrži také roste pobřežnice jednokvětá.

vodní nádrž Láz   pod hrází Lázské nádrže

Vodní nádrž Pilská

K největší brdské přehradě se dostanete nejlépe z Bohutína či Kozičína anebo od vodního díla Láz. Vybrat si můžete ze dvou cest. V obou případech se ale musíte vrátit do vesnice. Kolem pily pokračujte až na křižovatku u místního občerstvení a vydejte se doprava. Na prvním rozcestí pak máte možnost vydat se po lesní cestě Perkanská, po které dojdete na Skelnou Huť, kde se pak napojíte na modrou turistickou značku a po ní dojdete přes rozcestí U Pilské studánky až k samotné vodní nádrži.

Pilská nádrž   hráz Pilské přehrady

Pokud chcete přímočařejší cestu, vydejte se na rozcestí doprava kolem hájovny. Ta prochází pod protáhlým hřebenem nazvaným Zavírka a dostanete se k po ní až k Pilské. Nádrž byla postavena na místě menšího rybníka. Právě podle ní také dostala přehrada své jméno. Původně plánované dílo bylo větší rozlohy, než je dnešní vodní plocha. V červnu 1854 však přišly silné deště a sotva dokončenou sypanou hrází začala prosakovat voda. Následný příval zatopil Láz i Bohutín. Při povodni zahynuli dva lidé, větší katastrofě zabránila kvalitně postavená hráz níže postaveného Vysokopeckého rybníka.

Lázská a Pilská vodní nádrž byly ve své době velmi impozantní stavby, které už nesly všechny výrazné znaky moderních údolních přehrad. Mezi významné technické památky patří také odběrné štoly, v té u Pilské přehrady zimují i netopýři.

Pilský potok

Struhy

Úkolem struh bylo přivádět vodu z vodních nádrží v brdských lesích do příbramských dolů. Celý systém byl dlouhý 17,5 km a měl mírný spád. Struhy jsou dnes už bohužel z větší části zarostlé, zasypané a poničené, poměrně zachovalý úsek je k vidění například v úseku mezi Vysokou u Příbrami a Bohutínem. Naštěstí existují skupiny nadšenců, kterým osud struh není lhostejný, bojují za částečnou obnovu tohoto vodního díla. V roce 2017 se tak bohutínskému spolku Řimbaba povedlo obnovit krátký úsek struh v lese nad místním obecním úřadem. Doplňuje ho i informační tabule, kde se o tomto unikátním systému dozvíte více informací.

Hutnické rybníky                 

Mezi další rybníky založené pro potřeby hutnictví patří Vysokopecký rybník v Bohutíně. Později sloužil jako koupaliště, dnes je oblíbeným místem rybářů. Obnovy se nedávno dočkal také další z báňských rybníků – Vokačovský (místními nazývaný také Drozďák). V lesích nedaleko Obecnice se ještě schovává další z bývalých huťských rybníků. Stavba se sice oficiálně jmenuje vodní dílo Obecnice, nikdo jí zde ale neřekne jinak než Octárna (podle sousední hájovny).

Skelná Huť    pod Skelnou Hutí

Soustavu malých rybníčků najdete také v lesoparku mezi Příbramí a Bohutínem nedaleko Lazce. V těchto místech kdysi dávno Keltové rýžovali zlato. Bohutínské hutnické rybníky a Lazecké jamky najdete ve zmenšeném měřítku společně s příbramskou Horní a Dolní oborou také na Václavském náměstí v Příbrami. Zmenšený model této soustavy totiž tvoří zdejší kašnu.

GPS: (vodní nádrž Láz) 49°39'47.5"N 13°53'32.9"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Brdy-res publica, Brdy-res publica (2), Brdy-res publica (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou
Publikováno: 29.11.2018
Malebné městečko je ideálním výchozím místem pro výlety do jižní části Brd, ale pyšní se také zajímavou historií a je spjato s působením mnoha zajímavých osobností.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce
Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C