ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.
Brno má mnoho památek, po jejichž stopách se v našem čtenářském miniseriálu už za chvíli vydáme. Ve městě je celkem čtrnáct vysokých škol s 34 fakultami. Každoročně se zde koná prestižní závod Grand Prix České republiky, který je zařazen do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Probíhá zde také mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis a ukrývá se zde i památka zapsaná do světového dědictví UNESCO, vila Tugendhat.

To samozřejmě ani z daleka není všechno! Při toulkách městem jsme natrefili i na tzv. brněnského draka, což je vlastně vypreparovaný krokodýl zavěšený u stropu v průchodu Staré radnice. Jedná se o atrakci, ke které se vážou mnohé pověsti, například o jeho výskytu v jeskyni u řeky Svratky. Každopádně je to vyhledávaný cíl turistů. Hned vedle „draka“ je tzv. brněnské kolo, považované za jeden ze symbolů města, ke kterému se také vážou mnohé legendy.

Moravská metropole se může pochlubit i specifickým nářečím zvaným hantec, které se zde používalo v 19. století a vycházelo kromě češtiny také z němčiny, romštiny, židovské němčiny (jidiš) a dalších jazyků. Ještě i dnes jsme se s několika takovými výrazy setkali. Další zajímavostí je brněnský čas, tedy přesněji poledne. To je zde přesně v 11 hodin. Tento netradiční čas vznikl jako připomínka na vítězství při obléhání Brna švédským vojskem v roce 1645. Od té doby se v Brně rozezvučí zvony o hodinu dříve než kdekoliv jinde v České republice.

Pokud bychom se chtěli vyhnout shonu velkého města, nabízí se nám několik katakomb nebo jiné podzemní prostory. Jednoznačně nejznámější je brněnská kostnice pod Jakubským náměstím, přímo pod kostelem sv. Jakuba. Nachází se zde až 50 tisíc kosterních pozůstatků a po pařížských katakombách se jedná o druhou největší kostnici v Evropě.

Chtěli jsme navštívit i místa, která jsou spjata s působením mnoha osobností Brna, jako jsou například zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel, významný fyzik Ernst Mach, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, architekt Adolf Loos, spisovatel Bohumil Hrabal, vynálezce Viktor Kaplan či v neposlední řadě herec Bolek Polívka.

Za první cíl jsme si zvolili snad nejvýraznější památku města – katedrálu svatého Petra a Pavla, která se nachází na vrchu Petrov u Denisových sadů. Ke katedrále jsme se dostali po schodech dochované části městského opevnění, které v každé své etáži nabízelo zajímavý pohled na životem pulzující ulice.

Jak naše toulání po Brně pokračovalo, se dozvíte již za týden.
GPS: 49°11'26.9"N 16°36'29.2"E
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.
Publikováno: 16.5.2019
Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května od 18 do 24 hodin a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Kromě výstav nabídnou svým návštěvníkům množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách.
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.
Publikováno: 16.4.2016
Více než 6 a půl tisíce vlaků, ve kterých mohou cyklisté přepravit svá jízdní kola, vypravují letos České dráhy. Skoro v 6 000 vlacích je možné kola přepravit zjednodušeným způsobem jako spoluzavazadlo a ve více než 700 spojích mají cestující k dispozici úschovu během cesty.
Publikováno: 23.12.2015
Bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních míst v České republice je oblast Moravského krasu. A právě zde se nachází město Blansko, které nabízí spojení unikátních historických, kulturních, přírodních i technických památek. Spolu s kulturním životem a sportovními aktivitami je ideálním cílem k vícedennímu výletu.
Publikováno: 9.6.2016
Když stvořitel rozdával, byl k Jihomoravanům opravdu štědrý. Aby mohli své zemi říkat „kraj vína“, nadělil jim největší dávku slunečního záření v celém Česku. A také teplé klima, svědčící nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. A co tu návštěvníky čeká? Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.
Publikováno: 14.6.2016
Nyní už z prvního dílu víte, proč do Brna vyrazit, kde začít prohlídku historického centra i kde se naobědvat. Co nás čeká dál? Pár chvil na náměstí Svobody se záhadným orlojem, nezbytná návštěva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická čtvrť kolem ní a samozřejmě ochutnávka veselého nočního života, výborného piva nebo vína a exkurze do zdejšího studentského života. Tak pojďme na to!
Publikováno: 7.6.2016
Když jsem se nedávno dozvěděl, že podle Lonely Planet je Brno nejméně zajímavé město ČR, chvíli jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Pak mi ale došlo, že je to tak vlastně dobře. Pokud by do něj každý den proudil stejný dav turistů jako do Prahy, velice rychle by ztratilo své kouzlo. Brno je totiž hlavně město studentů, zábavy, kultury a mnoha nenápadných, zato však překvapivě krásných a zajímavých míst. Otáčivé hodiny ve tvaru pánského přirození, ze kterých každý den vypadne skleněná kulička, a kouřící dopravní značky navíc najdete opravdu jen zde... V New York Times byli moudřejší a Brno zařadili do seznamu 52 top míst, kam v roce 2016 vyrazit!
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.
Souvisejicí fotogalerie
V okolí jihomoravské obce Šardice (nedaleko Kyjova) se nachází ráj pro všechny fotografy. Snadno ...
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií snad nejkrásnější zoologickou zahradu na Morav...
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...
Pokud se vydáte na Moravu, určitě nevynechejte návštěvu Blanska, které se může pochlubit nejen ná...
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...
Jen nedávno otevřený Dům přírody Moravského krasu vás provede dějinami vzniku tohoto unikátního p...
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně.
Foto: J. Štantejský
Souvisejicí videa
A jde se na „Špilas“! Kdo je v Brně a nenavštíví hrad Špilberk, jako by tu ani nebyl. Sídlí tu Mu...
Lonely Planet považuje Brno za nejméně zajímavé město ČR, ale my s tím musíme nesouhlasit. Neprou...
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...