www.infoglobe.cz » ČR, Brno – hlavní město Moravy IV

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV

Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

Historie této instituce sahá do roku 1817 a až po současnost se zaměřuje na sdružování co nejširšího okruhu umělecké tvorby hlavně z oblasti Moravy. Budovy Moravské galerie jsou rozmístěny v různých částech města. Konkrétně naproti nám se nacházelo Uměleckoprůmyslové muzeum, vystavující užitné umění. Hned vedle galerie stojí budova Besedního domu, kde sídlí Filharmonie Brno s klasickým symfonickým orchestrem. Pokračovali jsme ulicí ke kostelu Jana Amose Komenského, který je známý pod názvem Červený kostel (po 2. sv. válce byl přidělen Českobratrské evangelické církvi). Už když jsme vstupovali na Husovu ulici z Denisových sadů, poutala tato stavba naši pozornost.

 Moravská galerie – Uměleckoprůmyslové muzeum

Besední dům – Filharmonie Brno   Janáčkova akademie múzických umění

Jedná se o kostel inspirovaný severoněmeckou gotikou, který je postavený z červených cihel s 50metrovou věží. Stavba pochází z roku 1867. Z vnějšího vzhledu stavby jsme byli nadšení, a dokonce se nám naskytla příležitost nahlédnout přes pootevřené dveře dovnitř. Strohý a málo zdobený interiér, což je pro evangelické kostely poměrně tradiční, nás moc nezaujal, a proto jsme po chvilce pokračovali dál.

kostel Jana Amose Komenského

kostel Jana Amose Komenského       kostel Jana Amose Komenského     

V okolí sídlí několik vzdělávacích institucí, z nichž nám nedá nezmínit například Janáčkovu akademii múzických umění, která ročně „vychová“ desítky studentů. Mezi její nejznámější absolventy patří např. Vladimír Menšík, Hana Zagorová, Boleslav Polívka, Jiří Bartoška, Miroslav Donutil a mnoho dalších. O kousek dál zase hrdě stojí budova Masarykovy univerzity, která byla založena v roce 1919. Tato univerzita se řadí mezi přední školy v Česku a je ve velké oblibě i u slovenských studentů. Jméno dostala po svém zakladateli a v současnosti je hlavním konkurentem největší a nejstarší české univerzity – Univerzity Karlovy v Praze.

Masarykova univerzita v Brně

kostel svatého Tomáše        kostel svatého Jakuba

Postupně jsme se z Komenského náměstí přesunuli na Moravské, jehož dominantu tvoří mohutný barokní klášterní kostel svatého Tomáše. Jeho krásu jsme si vychutnali jen zvenčí. Stejně jsme postupovali také o pár metrů dál v gotickém kostele sv. Jakuba. O něm už jsme se zmiňovali v souvislosti s posledním odpočinkem maršála Louise Raduita de Souches, jakož i s druhou největší kostnicí v Evropě, která se nachází v jeho podzemí. Kousek od východní části chrámu se tyčí další kostel, tentokrát Nanebevzetí Panny Marie.

kostel svatého Jakuba

kostel Nanebevzetí Panny Marie   barokní dům

Prošli jsme se uličkami, které jsou lemovány secesními a barokními stavbami a paláci. V jejich přízemí se nacházejí obchody, kavárny a restaurace. Na jedné ze staveb byla dokonce umístěna tabule, která informovala o návštěvě hudebního velikána W. A. Mozarta. Došli jsme až na náměstí Svobody, které nabízí hned několik turistických atrakcí. Ale o nich si povíme až za týden.

uličky historického centra      uličky historického centra

GPS: (Moravské náměstí) 49°11'51.5"N 16°36'27.1"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

Brno: Muzejní noc 2019
Publikováno: 16.5.2019
Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května od 18 do 24 hodin a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Kromě výstav nabídnou svým návštěvníkům množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách.

Výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem
Publikováno: 5.5.2020
Týden před vyhlášením nouzového stavu byla před brněnskou hvězdárnou nainstalována výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem. Slavnostní zahájení výstavy přerušila pandemie koronaviru, organizátoři tedy slibují expozici prodloužit.

Pasohlávky: Brána do Římské říše
Publikováno: 10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
11 °C
zítra:
pondělí 26.10.
10 °C