www.infoglobe.cz » ČR, Brno – hlavní město Moravy V

ČR, Brno – hlavní město Moravy V

Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

náměstí Svobody

Množství lidí, kaváren, obchodů, a dokonce i místní trhy nás z ničeho nic vtáhly do víru městského života. Zaujala nás zejména fontána s verši brněnského básníka Jana Skácela, barokní morový sloup z roku 1689, který připomíná oběti morových epidemií, půdorys v současnosti již neexistujícího kostela sv. Mikuláše a v neposlední řadě brněnský orloj.

brněnský orloj

náměstí Svobody           náměstí Svobody

A právě poslední zmiňovaná atrakce v podobě černé kamenné plastiky ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř nás zaujala nejvíce. Odečítat čas jsme navzdory rozsáhlému návodu sice neuměli, ale zaujalo nás, že každý den v 11 hodin vypustí tento objekt kuličku, kterou si můžete vzít jako suvenýr. Tento složitý, zato nesmírně pozoruhodný mechanismus má symbolizovat konflikt, vítězství i odvahu města při švédském obléhání během třicetileté války. Umělecké dílo bylo veřejností přijato rozpačitě, ale jak jsme se sami mohli přesvědčit, dnes poutá pozornost desítek turistů, kteří se podobně jako my u něj vyfotili a snažili se určit přesný čas.

Dům pánů z Lipé

Cestou z náměstí jsme si všimli architektonických kontrastů – střídání moderních a historických budov. Za zmínku stojí dům U Čtyř mamlasů, pojmenovaný podle čtyř monumentálních mužských soch, které rameny drží nádherně zdobené sloupové hlavice. Dále pak Dům pánů z Lipé, což je renesanční dům s bohatě zdobenou fasádou, které dominují ornamenty révy, a nakonec novorenesanční Kleinův palác, který je zapsán do seznamu kulturních památek České republiky a v letech 1995 až 1997 byl kompletně zrekonstruován. V současnosti slouží ke komerčním i nekomerčním účelům.

Kleinův palác

budova Staré radnice, hodinová věž, kamenný portál kamenný portál s pokroucenou fiálouZ náměstí jsme přešli na Masarykovu ulici a u knihkupectví jsme objevili nenápadnou malebnou uličku, která směřovala k budově Staré radnice. Ta patří k nejstarším sakrálním stavbám ve městě a její počátky sahají do 13. století. Svou funkci si zachovávala do roku 1935. Později se její prostory využily jako sídlo kulturního a informačního centra a v jejím areálu jsme narazili i na pověstmi opředené brněnské kolo a draka. Snad k nejzajímavějším stavebním částem Staré radnice patří kamenný portál s pokroucenou fiálou, jehož autorem je Antonín Pilgram, radniční dvůr a samozřejmě přes 62 metrů vysoká a veřejnosti přístupná radniční věž, která poskytuje unikátní pohled na Brno.

kamenný portál s pokroucenou fiálou   budova Staré radnice

V budově Staré radnice si také můžete prohlédnout hned několik historických sálů i s hodinovým strojem a expozicí provázející dějinami této krásné stavby. Již za týden si povíme o dalším náměstí, které jsme v Brně navštívili.

budova Staré radnice   Brno - centrum města

GPS: (Stará randice) 49°11'35.3"N 16°36'30.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

Brno: Muzejní noc 2019
Publikováno: 16.5.2019
Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května od 18 do 24 hodin a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Kromě výstav nabídnou svým návštěvníkům množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách.

Výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem
Publikováno: 5.5.2020
Týden před vyhlášením nouzového stavu byla před brněnskou hvězdárnou nainstalována výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem. Slavnostní zahájení výstavy přerušila pandemie koronaviru, organizátoři tedy slibují expozici prodloužit.

Pasohlávky: Brána do Římské říše
Publikováno: 10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 21. 10. 2020
svátek:Brigita
dnes:
středa 21.10.
11 °C
zítra:
čtvrtek 22.10.
16 °C