www.infoglobe.cz » ČR, Brno – hlavní město Moravy VI

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI

Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

Kdysi toto náměstí nazývali také jako Horní trh a jeho vznik se datuje souběžně se založením města. Dříve se zde konaly hrnčířské a obuvnické trhy, ale obchodovalo se tu i se živými zvířaty. I v současnosti jsme si zde mohli koupit ovoce, zeleninu či květiny ve stáncích uprostřed náměstí.

Zelný trh

Dominantami náměstí jsou nejen okolní budovy, ale i bohatě zdobená kašna zvaná Parnas. Zajímavý byl pro nás i Dietrichsteinský palác, kde sídlí Moravské zemské muzeum, jakož i palác Hausperských, kde působí známé divadlo Husa na provázku. Sídlí zde i divadlo Reduta, které slouží k uměleckým účelům Národního divadla Brno. Za zmínku stojí i sousoší Nejsvětější Trojice nebo blok čtyř domů gotického a renesančního slohu. Zajímavostí tohoto náměstí je, že se může pochlubit podzemními prostorami zvanými Labyrint pod Zelným trhem. Kdysi sloužily jako sklady a úschovny zboží trhovců či jako vinné sklepy. Tyto prostory jsou celoročně veřejnosti přístupné.

palác Hausperských

Dietrichsteinský palác Zelný trh

Dále nás zaujal Biskupský dvůr, ze kterého byl nádherný pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla. Před ní jsme viděli soubor staveb, které jsou součástí Moravského zemského muzea. Nacházejí se v nich expozice fauny Moravy, akvárium sladkovodních ryb, modely hub, výstavní prostory a také vědecké centrum Mendelianum, které přibližuje atraktivní svět genetiky.

Biskupský dvůr

tři kokrhající kohouti na střeše budovy Josefská ulice

Po chvilce jsme se přesunuli na Kapucínské náměstí, které nám připomínalo spíše širší ulici. Místní dominantou je kostel Nalezení sv. Kříže s kapucínským klášterem. Právě zde se nachází i známá barokní kapucínská krypta, kde jsou pohřbeni mnozí mecenáši, mniši i významné osobnosti. Postupovali jsme dál a na rohu ulice jsme spatřili budovu, jejíž střechu zdobili tři kokrhající kohouti. Ti symbolizují místo někdejšího hostince U Tří kohoutů. Byla to jedna z prvních výrazných dobových reklam ve městě.

kostel Nalezení sv. Kríže

 Kapucínské náměstíMěnínská brána

Pomalu, ale jistě jsme se přesunuli na rušnou Josefskou ulici, lemovanou nejen historickými, ale i současnými budovami. Na křižovatce s Orlí ulicí jsme odbočili doprava k Měnínské bráně, která je jediná dochovaná městská brána v Brně a kdysi byla součástí městských hradeb. O kousek dál jsme přešli na Malinovského náměstí s nádhernými secesními stavbami i Mahenovým divadlem, které je zapsáno mezi národní kulturní památky. Ani jsme se nedivili, protože toto divadlo je známe i tím, že uvedlo prvních šest oper Leoše Janáčka, také se zde odehrála světová premiéra baletu Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva, a dokonce se může pochlubit i tím, že bylo vůbec prvním elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Zajímavostí je, že i sám Thomas Alva Edison si přišel toto osvětlení prohlédnout. Jako upomínka na tuto událost je od roku 2008 na náměstí instalována socha „Pocta Edisonovi“, tvořená čtyřmi vzájemně propletenými žárovkami z oceli. Nachází se zde i Dům umění města Brna, který se zaměřuje na aktuální umění.

Mahenovo divadlo, v popředí socha „Pocta Edisonovi“

Malinovského náměstí je jednou z důležitých městských křižovatek a je jen jednu zastávku vzdáleno od hlavního nádraží. Procházku krásami historického centra Brna jsme tedy ukončili, ale jen do doby, kdy se sem znovu vrátíme, abychom poznali mnoho jeho dalších zákoutí.

GPS: (Zelný trh) 49°11'32.5"N 16°36'31.9"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

Pasohlávky: Brána do Římské říše
Publikováno: 10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.

Výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem
Publikováno: 5.5.2020
Týden před vyhlášením nouzového stavu byla před brněnskou hvězdárnou nainstalována výstava Brněnské osobnosti pod elektronovým mikroskopem. Slavnostní zahájení výstavy přerušila pandemie koronaviru, organizátoři tedy slibují expozici prodloužit.

Brno: Muzejní noc 2019
Publikováno: 16.5.2019
Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května od 18 do 24 hodin a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Kromě výstav nabídnou svým návštěvníkům množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
11 °C
zítra:
pondělí 26.10.
10 °C