www.infoglobe.cz » ČR, Broumov – kostely od Dientzenhoferů

ČR, Broumov – kostely od Dientzenhoferů

Publikováno: 2.4.2024
Broumovsko nepatří mezi lokality, kam by se jezdilo za krásnými památkami. Turisticky velmi oblíbené jsou nedaleké Adršpašské skály, kde to ve dnech volna a za hezkého počasí praská ve švech, ale samotný Broumov má tak trochu pověst města na konci světa, kde dávají lišky dobrou noc. Již v darovací listině z roku 1213 je území charakterizováno jako „krajina děsná v širé pustině“ a věřím tomu, že leckdo by jej podobně popsal i dnes.

Faktem je, že pohnuté dějiny 20. století a odsun německého obyvatelstva se na regionu podepsaly. Někde je to ještě silně znát, ale také je tu vidět velký kus udělané práce a vůle ukázat světu, že Broumovsko má co nabídnout a nechce nechat své památky spadnout (moc tomu nechybělo, ale o tom později). To by ostatně byla veliká škoda, protože zde působili jedni z nejlepších českých barokních architektů, Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác.

kostel svaté Anny ve Vižňově   kostel svaté Anny ve Vižňově – interiér

Broumovsko dostali roku 1213 darem od Přemysla Otakara I. břevnovští benediktini, pro které na začátku 18. století začal Kryštof Dientzenhofer a později i jeho syn Kilián Ignác pracovat. Kromě přestavby kláštera na pražském Břevnově působili oba architekti samozřejmě i na Broumovsku. Klášter pocházející ze 14. století byl velkolepě přestavěn v barokním slohu a také v Broumově a jeho okolí vznikla unikátní skupina deseti barokních venkovských kostelíků, tzv. broumovská skupina, do které patří: kostel svatého Václava v Broumově, kostel svaté Maří Magdaleny v Božanově, kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, kostel svaté Barbory v Otovicích, kostel svatého Jakuba Většího v Ruprechticích, kostel svaté Markéty v Šonově, kostel svaté Anny ve Vižňově, kostel Panny Marie na Hvězdě, kostel svatého Michaela ve Vernéřovicích a kostel svatého Prokopa v Bezděkově. K těmto deseti se řadí ještě kostel svatého Jiří a Martina v Martínkovicích, který ještě před příchodem Dientzenhoferů do regionu postavil Martin Allia.

kostel svaté Markéty v Šonově   kostel svaté Markéty v Šonově – interiér

Kostely nejsou žádné monumentální stavby se složitými klenbami a půdorysy, jaké od Dientzenhoferů známe odjinud (například chrám svatého Mikuláše v Praze nebo kostel svaté Máří Magdaleny v Karlových Varech). Neznalý člověk by tu ruku barokních mistrů nečekal, ale hned na první pohled je vidět, že i když kostely mají jednoduchý centrální půdorys a bohužel některým z nich chybí omítka, jde o prvotřídní architekturu.

kostel Všech svatých v Heřmánkovicích

kostel Všech svatých v Heřmánkovicích – interiér   kostel Všech svatých v Heřmánkovicích – nástropní malba

Motivem výstavby byla obnova již nevyhovující sítě dřevěných kostelů, ale zároveň zde byla barokní snaha naplnit krajinu jakousi Boží přítomností. Kostely jsou do krajiny dobře zakomponovány, často jsou viditelné zdaleka a tvoří jakýsi záchytný bod či maják v bouři pozemského života. Břevnovsko-broumovský opat Otmar Zinke neinicioval pouze výstavbu kostelů, ale také vznik drobných sakrálních památek v krajině – křížky, plastiky či křížové cesty. Z Broumovska se stala nádherná barokní krajina.

kostel svatého Jakuba Většího v Ruprechticích – interiér   kostel svatého Václava v Broumově – interiér

Bohužel přišlo 20. století a jeho dějinné zvraty a z památek málem zbyla jen halda kostel svatého Václava v Broumověkamení. Německé obyvatelstvo bylo odsunuto, nově příchozí k místu neměli vztah a komunistický režim církevním památkám nepřál. Kostely chátraly a možná proto, že jsou v odlehlém broumovském kraji, na jejich záchranu přišel čas teprve před poměrně nedávnou dobou. Na opravě se aktuálně pracuje, shánějí se peníze a vyplňují žádosti, ale bohužel peněz je potřeba mnoho a rozpočet broumovské farnosti je nevelký. I vzhledem ke svému špatnému stavu je většina kostelů běžně nepřístupná. Pokud byste je rádi navštívili, každé léto se zde koná festival Za poklady Broumovska, kdy se v jednotlivých kostelech konají koncerty a výtěžek ze vstupného jde na jejich opravu. Zbývá jen doufat, že broumovské kostely brzo zazáří ve svém někdejším lesku.

GPS: 50°35'12.6"N 16°19'58.6"E

 

Text a foto: Kateřina Holečková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Machov - start i cíl turistů
Publikováno: 5.8.2011
Obec, umístěná v údolí toku Židovky v nadmořské výšce 460 m, obklopená zalesněnými kopci a krásnou krajinou. Od hraničního přechodu Machovská Lhota / Ostra Góra je vzdálená pouhých 2,4 km. Machov je turistickým, lyžařským i cyklistickým cílem, kde hory máte vždy na dosah.

ČR, Adršpašsko-teplické skály – překrásné pískovcové město – VIDEO
Publikováno: 21.10.2021
Mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují ve východních Čechách najdete jedno z nejkrásnějších míst u nás. Díky působení vody, větru a mrazu zde za miliony let vzniklo úchvatné skalní pískovcové město, kterým vás teď krátce provedeme.

Trutnov
Publikováno: 18.1.2008
V Královehradeckém kraji, v podhůří Krkonoš, leží okresní město Trutnov. Město leží na řece Úpě a má necelých 32000 obyvatel. První zmínka o Trutnově pochází z roku 1260 a název pravděpodobně od německého truten ouwe- utěšená niva.

ČR: Dvůr Králové nad Labem - turistické centrum východních Čech
Publikováno: 19.8.2011
Dvůr Králové nad Labem - město ležící na obou březích horního toku řeky Labe, 35 km severně od Hradce Králové a 19 km jižně od Trutnova, v nadmořské výšce 371 m. Město s tradicí textilního průmyslu, řadou historických, kulturních i uměleckých památek, je jedním z turistických center východních Čech.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Adršpašsko-teplické skály a Horolezecké muzeum
V dnešní fotografické procházce zavítáme do oblasti mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují ve výc...


Souvisejicí videa

ČR, Adršpašsko-teplické skály – překrásné pískovcové město
Dnes se spolu s námi podíváte do krásného koutu naší zemičky, do Adršpašsko-teplických skal. Celá...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X