www.infoglobe.cz » ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku

Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

První zmínka o Bystřici pod Hostýnem pochází z roku 1368, avšak statut města získala až o několik století později, přesněji v roce 1864. Během dějin zažila ničivé povodně i požáry, přesto v současnosti nabízí procházku malebnými ulicemi.

Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem   radnice

Mezi nejvyhledávanější památky určitě patří poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, ovšem pokud zůstaneme ve městě, určitě za návštěvu stojí barokně-klasicistní zámek u říčky Bystřička. Ten byl postaven na místě původní tvrze z 15. století. Během následujících staletí prošel několika architektonickými změnami, stal se centrem kulturního života, působištěm zámeckého divadla a sídlem manufaktury vyrábějící keramiku. Posledním majitelem zámku byl šlechtický rod Loudonových, který se postaral o jeho modernizaci, postavil novogotickou kapli a například i skleník, kde se pěstovaly exotické rostliny. Zámek v roce 1897 navštívil i samotný rakouský císař František Josef I. Zajímavostí jsou sluneční hodiny situované mezi okny druhé zámecké budovy od malíře Hanuše Schwaigera.

zámek

zámek   Salzkottenská promenáda

V současnosti zámek nabízí prohlídku různých expozic a během roku se v jeho areálu koná množství společenských akcí. Své sídlo zde má i městské informační centrum. Za zámkem se nachází rozsáhlý park (kdysi považován za jeden z nejkrásnějších na Moravě) i s pomníkem maršála Ernsta Gideona von Laudona. Doporučujeme také nahlédnout do zdejšího kostela sv. Egídia (Jiljího) na náměstí T. G. Masaryka či návštěvu starého hřbitova, kde se nacházejí hrobky již zmíněného šlechtického rodu Loudonových, jakož i dalších dějinných osobností. Při procházce centrem města natrefíte na kašnu ozdobenou bronzovou sochou Panny Marie Vítězné, na několik bust či pamětní tabule a také na duhovou fontánu.

 kostel sv. Egídia (Jiljího)

fontána Duha   kašna ozdobená bronzovou sochou Panny Marie Vítězné

Bystřice pod Hostýnem je také městem zeleně. Kromě zámeckého parku se můžete projít Salzkottenskou promenádou nebo městským parkem Zahájené, kde se nachází i koupaliště, minigolf, fotbalový stadion a tenisové kurty. V okolí města si na své přijdou milovníci hub, jakož i turisté, protože je zde několik značených turistických tras. Ani nadšenci cyklistiky nebo lyžařských běžeckých tratí nezůstanou stranou.

Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem   Bystřice pod Hostýnem

Kromě zmíněných památek tu můžete najít i několik cenných staveb moderní architektury od významného architekta Bohuslava Fuchse (část sokolovny a ředitelství firmy Tauber).

Michael Thonet (busta)   továrna ohýbaného nábytku

Ale snad největší přínos a rozmach města se váže k továrně na ohýbaný nábytek a židle, která zde byla založena v roce 1861 podnikatelem, vynálezcem a návrhářem Michaelem Thonetem. Svého času největší továrna ohýbaného nábytku v Evropě a dodnes fungující nejstarší továrna svého druhu na světě se proslavila ikonickou židlí „thonetka“ (židle č. 14 – prodáno více než 80 milionů kusů), která našla své místo v koncertních i reprezentačních sálech a budovách po celém světě. Dokonce se dostala i do pracovny amerického prezidenta. Zajímavostí je, že synové zakladatele firmy pokračovali v tradici výroby a mnozí z nich zastávali pozici místního starosty. Díky vlivné rodině byla do města přivedena železnice a postupným rozrůstáním továrny a přibýváním zaměstnanců nastala i rozsáhlá domovní výstavba. Výroba v roce 1912 dosahovala 445 000 kusů ohýbaného nábytku ročně, o který se staralo téměř 2 000 zaměstnanců.

Thonetova vila

Pokud byste se chtěli zúčastnit prohlídky této legendární továrny, tak pro vás máme dobrou zprávu. Párkrát v roce je s odborným historickým výkladem přístupná široké veřejnosti, pokud však nebudete mít štěstí na předem oznámené termíny, tak určitě navštivte Thonetovu vilu, která byla obytným domem podnikatelovy rodiny. V současnosti zde najdete moderní prodejní expozici firmy TON (Továrna ohýbaného nábytku), která je pokračovatelem thonetovské tradice.

moderní prodejní expozice firmy TON    moderní prodejní expozice firmy TON

Město Bystřice pod Hostýnem nabízí vskutku širokou paletu zážitků. Od duchovna přes architekturu a design až po historii a sportovně-relaxační vyžití. Je ideálním výchozím místem pro výlety s dobrým dopravním spojením, jehož návštěvu vám určitě doporučujeme.

GPS: 49°23'59.2"N 17°40'19.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bystřice pod Hostýnem
Publikováno: 9.10.2007
Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce okolo 310 metrů. Město je vzdálené asi 20 km východně od Přerova a protéká jím říčka Bystřička. Počet obyvatel se blíží k 9000. Toto město je známé výrobou židlí zvaných Tonetky, které se zde vyrábějí již od roku 1861.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí II
Publikováno: 16.8.2017
Po minulém představení Luhačovic a jejich světoznámých lázní se dnes vydáme za krásnými přírodními, kulturními i historickými památkami v okolí. Pohybovat se budeme po oblasti svérázného Valašska, pohostinného Slovácka a úrodné Hané.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

ČR: Mezi Jeseníkem a nebem – Branná a Relax centrum Kolštejn
Publikováno: 19.3.2020
Nekonečné turistické trasy v panenské přírodě, meditační klid, útulná malá obec se zajímavými stavebními památkami a v centru všeho hotel s úžasným wellness, kde se o své hosty skvěle postarají. Nevypadá právě takto turistovo nebe? My jsme o tom přesvědčeni.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-1 °C