www.infoglobe.cz » ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek

Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.

Hrad Červený Újezd

Kam vzít děti, aby na vlastní oči viděly, jak se žilo v čase našich předků? Tam, kde je spoustu věcí dovoleno si osahat a vyzkoušet? Odpověď je nasnadě. V nenápadné obci Červený Újezd v okresu Praha-západ, kde soukromý majitel pro svůj záměr našel vhodné pozemky. Štěrková příjezdová cesta vás dovede na ohromné parkoviště, které mimochodem bylo bezplatné. Sice je v jedné z jeho stran budova plná herních automatů, dnes už historických, a pojem "muzeum her" otvírá spoustu diskuzí, ale je na každém z nás, zda vstoupí. Vlastně celý komplex má své zastánce i odpůrce.

Hrad Červený ÚjezdHrad Červený Újezd

My se vydáme druhou stranou parkoviště, cestou vedoucí k replice historického hradu, kolem zahrádky, která připomíná tu pohádkovou Krakonošovu. Je vidět, že druhy rostlin byly sázeny s rozmyslem, neboť v každém ročním období (kromě zimy) něco kvete. Do jedné ze zahrad je umístěn skanzen staveb - např. replika větrného mlýna, holubník, zvonice..., z nichž některé jsou skutečně dochované objekty. Na rybnících plavou kachny a všude kolem se pasou kozy a také ovce. Objekty ve skanzenu jsou přístupné, na bezpečnost a provozní řád dohlíží průvodce.

Hrad Červený Újezd

V hradním muzeu najdete expozici českého venkova s několika tisíci exponáty z období 17. až 19. století. Během prohlídky si připomenete zaniklá řemesla, jako byl např. ostrožník (výroba rytířské jezdecké ostruhy) či cvočkář (výroba hřebíků) a jiná. Malované světničky se stejně malovaným nábytkem jsou doplněny lidovými kroji a předměty denní potřeby. Nechybí řezbářská, keramická i dílna s polodrahokamy. A jako každý správný hrad i tento má věž. Na hradním nádvoří vás bude přecházet zrak ze stavebních slohů a zájem vzbudí kvíz: Je toto opravdová studna?

Hrad Červený ÚjezdHrad Červený Újezd

Posedět můžete v místní krčmě, nabídka jídel je opět staročeská. Reprezentativní prostory jsou využívány i ke komerčním účelům, takže svatební raut s ubytováním pro hosty zde není žádný problém. A protože je hrad přístupný celoročně, může se stát, že zrovna narazíte na nějakou z jeho pravidelných kulturních akcí.

Hrad Červený Újezd Hrad Červený ÚjezdHrad Červený Újezd

Hrad Červený Újezd

Červený Újezd má však skutečnou historickou památku, kterou je františkánský klášter v Hájku. Základní kámen k jeho nejstarší stavbě byl položen roku 1623. K tomuto poutnímu místu vede cesta z Prahy ze Strahova. V letech 1720-24 na ní postupně vzniklo i 20 kaplí. V současnosti je poutní trasa neúplná, avšak stále využívaná - dnes spíše cyklisty - a uvažuje se o jejím obnovení.

Klášter Hájek

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

ČR, Lidice – památník lidské tragédie
Publikováno: 3.9.2015
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.

ČR: Ve znamení Merkura
Publikováno: 30.4.2020
Národní památkový ústav vydal nepřehlédnutelnou knihu s názvem Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Knižní novinka se zabývá světovou i evropskou diplomacií v různých souvislostech.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO
Publikováno: 24.9.2013
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.

ČR, Beroun: historický, průmyslový - VIDEO
Publikováno: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...

ČR: Komorní Hrádek
Veřejnosti nepřístupný zámek Komorní Hrádek slouží v současnosti jako Školicí středisko Ministers...


Souvisejicí videa

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce
Mníšek pod Brdy je půvabné městečko zasazené do krajiny na úpatí Brdského hřebene, kde byly kdysi...

ČR, Beroun: po stopách historie
Beroun je město plné historie ležící asi 30 kilometrů na jihozápad od Prahy. Žije tam bezmála 19 ...

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
24 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
19 °C