www.infoglobe.cz » ČR: České Budějovice – městské sochy

ČR: České Budějovice – městské sochy

Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

Sochy na Senovážném náměstí

Všechny zmíněné sochy se nacházejí v blízkosti historického centra města a jejich návštěva se dá snadno spojit s návštěvou ostatních významných historických pamětihodností v centru. Začneme na Senovážném náměstí, na kterém se mimo jiné nachází také Jihočeské muzeum. Snadno se sem dostaneme z náměstí Přemysla Otakara II. po ulici Karla IV.

náměstí Přemysla Otakara II.

První výraznou sochařskou výzdobou náměstí je pomník letcům RAF. Za pomníkem stojí Vladimír Vopalík, jehož strýc Josef sloužil v RAF a účastnil se bitvy o Británii. O jeho postavení usiloval deset let, nakonec byl instalován v roce 2015. Stavbu provázely problémy s vybráním návrhu, model stíhačky Spitfire, který zde můžeme obdivovat, totiž původně ve veřejné soutěži nezvítězil.

pomník letcům RAF   model stíhačky Spitfire

Pokud přejdeme ulici a popojdeme před budovu bývalé pošty, dostaneme se k další zajímavé soše, a to Meteorologickému sloupku. Autorem sloupu, který je zakončenmeteorologický sloupek  sousoším tří dětí, je sochař Jan Vítězslav Dušek. Na sloupu je vyznačena výška, do které vystoupala voda při zářijových povodních v roce 1888. Na jeho zadní straně se také nachází okénko, ve kterém je umístěn teploměr a týdenní předpověď počasí.

Díla Františka Mrázka

Kousek od Senovážného náměstí, konkrétně na Lidické třídě, najdeme také dvě laminátová díla českobudějovického rodáka Františka Mrázka. Abychom se dostali k prvnímu z nich, budeme muset přejít most přes řeku a pokračovat směrem ke krajskému soudu. Naproti němu se nachází budova hotelového domu Experiment s bazénkem a laminátovou plastikou Labutě. Za pozornost stojí i samotný hotelový dům Experiment. Vznikl na samém začátku 60. let a byl silně ovlivněn bruselským stylem, který se začal rozvíjet na základě úspěchu na výstavě EXPO 1958.

Labutě

Druhé Mrázkovo laminátové dílo se nachází o kousek dále na Lidické ulici. Nese název Malše II. Socha leží uprostřed obdélníkové bazénku na zatravněném prostranství před panelovými domy.

Malše II.

Umění i odpočinek na Sokolském ostrově

Zajímavá sochařská díla najdete také v lokalitě Sokolského ostrova. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti historického centra města. Přímo před budovou plaveckého stadionu se nachází socha Stanislava Zadražila nazvaná Odpočívající plavec. Je vytvořena z umělého kamene. Zajímavá je i samotná budova plaveckého stadionu. Je zastřešena na svou dobu unikátní lanově zavěšenou střechou. V Evropě se jedná vůbec o první použití takovéto konstrukce, poprvé byla použita o pár let dříve u víceúčelové sportovní haly v Severní Karolíně.

Odpočívající plavec

Pokud ze Sokolského ostrova přejdeme po visuté lávce ke sportovní hale, najdeme další dílo Františka Mrázka. Jedná se o bronzovou sochu basketbalisty uprostřed květinového záhonu.

Humanoidi

Umění ve městě

Pokud se budete z  výletu vracet na nádraží po Lannově třídě, nemůžete minout sousoší pojmenované Humanoidi od Michala Trpáka. Dle autora jsou sochy obrazem dnešní společnosti – spěchající lidé, kteří nemají čas se ani rozhlédnout. Českobudějovický rodák Michal Trpák je mimo jiné také zakladatelem sochařského festivalu Umění ve městě, který se zde každoročně koná.

Ani tohle ošklivé počasí není na výlet do Českých Budějovic vůbec špatné, budete totiž pořád ve městě, takže kdykoliv můžete zalézt do kavárny a zahřát se. 

GPS: 48°58'28.2"N 14°28'25.3"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Noebu, Aerophoto CZ s.r.o.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf