www.infoglobe.cz » ČR: České Budějovice – městské sochy

ČR: České Budějovice – městské sochy

Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

Sochy na Senovážném náměstí

Všechny zmíněné sochy se nacházejí v blízkosti historického centra města a jejich návštěva se dá snadno spojit s návštěvou ostatních významných historických pamětihodností v centru. Začneme na Senovážném náměstí, na kterém se mimo jiné nachází také Jihočeské muzeum. Snadno se sem dostaneme z náměstí Přemysla Otakara II. po ulici Karla IV.

náměstí Přemysla Otakara II.

První výraznou sochařskou výzdobou náměstí je pomník letcům RAF. Za pomníkem stojí Vladimír Vopalík, jehož strýc Josef sloužil v RAF a účastnil se bitvy o Británii. O jeho postavení usiloval deset let, nakonec byl instalován v roce 2015. Stavbu provázely problémy s vybráním návrhu, model stíhačky Spitfire, který zde můžeme obdivovat, totiž původně ve veřejné soutěži nezvítězil.

pomník letcům RAF   model stíhačky Spitfire

Pokud přejdeme ulici a popojdeme před budovu bývalé pošty, dostaneme se k další zajímavé soše, a to Meteorologickému sloupku. Autorem sloupu, který je zakončenmeteorologický sloupek  sousoším tří dětí, je sochař Jan Vítězslav Dušek. Na sloupu je vyznačena výška, do které vystoupala voda při zářijových povodních v roce 1888. Na jeho zadní straně se také nachází okénko, ve kterém je umístěn teploměr a týdenní předpověď počasí.

Díla Františka Mrázka

Kousek od Senovážného náměstí, konkrétně na Lidické třídě, najdeme také dvě laminátová díla českobudějovického rodáka Františka Mrázka. Abychom se dostali k prvnímu z nich, budeme muset přejít most přes řeku a pokračovat směrem ke krajskému soudu. Naproti němu se nachází budova hotelového domu Experiment s bazénkem a laminátovou plastikou Labutě. Za pozornost stojí i samotný hotelový dům Experiment. Vznikl na samém začátku 60. let a byl silně ovlivněn bruselským stylem, který se začal rozvíjet na základě úspěchu na výstavě EXPO 1958.

Labutě

Druhé Mrázkovo laminátové dílo se nachází o kousek dále na Lidické ulici. Nese název Malše II. Socha leží uprostřed obdélníkové bazénku na zatravněném prostranství před panelovými domy.

Malše II.

Umění i odpočinek na Sokolském ostrově

Zajímavá sochařská díla najdete také v lokalitě Sokolského ostrova. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti historického centra města. Přímo před budovou plaveckého stadionu se nachází socha Stanislava Zadražila nazvaná Odpočívající plavec. Je vytvořena z umělého kamene. Zajímavá je i samotná budova plaveckého stadionu. Je zastřešena na svou dobu unikátní lanově zavěšenou střechou. V Evropě se jedná vůbec o první použití takovéto konstrukce, poprvé byla použita o pár let dříve u víceúčelové sportovní haly v Severní Karolíně.

Odpočívající plavec

Pokud ze Sokolského ostrova přejdeme po visuté lávce ke sportovní hale, najdeme další dílo Františka Mrázka. Jedná se o bronzovou sochu basketbalisty uprostřed květinového záhonu.

Humanoidi

Umění ve městě

Pokud se budete z  výletu vracet na nádraží po Lannově třídě, nemůžete minout sousoší pojmenované Humanoidi od Michala Trpáka. Dle autora jsou sochy obrazem dnešní společnosti – spěchající lidé, kteří nemají čas se ani rozhlédnout. Českobudějovický rodák Michal Trpák je mimo jiné také zakladatelem sochařského festivalu Umění ve městě, který se zde každoročně koná.

Ani tohle ošklivé počasí není na výlet do Českých Budějovic vůbec špatné, budete totiž pořád ve městě, takže kdykoliv můžete zalézt do kavárny a zahřát se. 

GPS: 48°58'28.2"N 14°28'25.3"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Noebu, Aerophoto CZ s.r.o.Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Jižní Čechy: památky ožily adventem
Publikováno: 3.12.2019
První adventní neděle je za námi. Období před Vánoci můžete strávit v klidu například na jihočeských památkách. Jihočeská centrála cestovního ruchu připravila pestrý a bohatý adventní program.

ČR: titul nejlepší Místo pro život 2019
Publikováno: 22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C