www.infoglobe.cz » ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

Město společně s hradem bylo založeno rodem Vítkovců ve 13. století, později se zde vystřídali Rožmberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. Název je odvozen z německého výrazu označující křivou louku. Když se na město podíváte z ptačí perspektivy, bude se vám zdát, že městem neprotéká jedna řeka, ale proplétají se jím přinejmenším dvě.

Český Krumlov

Hradní areál

Hrad tyčící se na skále nad Vltavou je asi největším lákadlem turistů. Původně gotické sídlo bylo za Rožmberků renesančně přestavěno a poté prošlo ještě dalšími barokními a rokokovými úpravami. Ikonická válcovitá věž a přilehlé budovy tvoří tzv. Dolní hrad a jsou vůbec nejstaršími částmi areálu. Hlavní areál se pak rozkládá kolem třetího a čtvrtého zámeckého nádvoří. Kromě dvou prohlídkových okruhů nabízí zámek také návštěvu Hradního muzea, prohlídku konírny a barokního divadla či výstup na věž. V dalších prostorách hradu se nachází například Mezinárodní ateliér keramické tvorby a každý rok se také pořádá několik tematických výstav v budově bývalé mincovny.

Český Krumlov   Dolní hrad s věží

Zámecká zahrada

Pokud se potřebujete zabavit během čekání na prohlídku nebo vás historie zkrátka tolik nezajímá, zkuste si odpočinout v zámeckých zahradách. Dostanete se k nim z hradu po mostě zvaném Na Plášti. Zahrada se dělí na anglickou a francouzskou část. V té francouzské najdete upravené záhony a množství laviček lákajících k odpočinku, na začátku té anglické stojí slavné otáčivé hlediště. Hned u něj se nachází letohrádek Bellarie. Když si vyšlápnete až do nejvyššího bodu komplexu, dostanete se k rozlehlému jezírku.

zámecké zahrady   jezírko v zámecké zahradě

Procházka po městě

Z mostu Na Plášti je dobře vidět gotický kostel sv. Víta, vrcholná ukázka pozdní rožmberské gotiky. Síťové klenby kostelních lodí patří mezi nejstarší v Evropě. Ve vnitřním městě se nachází také dům slavného jihočeského rybníkáře Jakuba Krčína a radnice. Turisticky oblíbenou lokalitou je i Latrán rozkládající se přímo v podhradí. Ve čtvrti dřív obývané řemeslníky lze dnes nalézt pěknou řádku historických domů, kostel sv. Jošta a třeba také pivovar Eggenberg.

most Na Plášti   most přes Polečnici na začátku Latránu

pivovar Eggenberg

Zajímavou renesanční architekturu ukrývá také čtvrť Plešivec. Na stavbu zdejší synagogy byl navíc prý poprvé v tehdejším Rakousku-Uhersku použit železobeton. Ve městě se kromě toho nachází také několik muzeí, své tu má i malíř Egon Schiele, který zde často pobýval.

Další tipy

Odpočinout si můžete buď při procházce podél břehů Vltavy, nebo v Jelení zahradě. Ta se rozkládá přímo pod hradním areálem, do hradního areálu se odtud dá projít přes Latrán. Nachází se tu i parkoviště, přímo přes silnici je také autobusová zastávka Špičák, na které staví autobusy přijíždějící z nedalekých Českých Budějovic. Blízko je to odtud také na rozhlednu na Kleti nebo do kláštera Zlatá Koruna.

Jelení zahrada   pohled na Jelení zahradu z hradního areálu

GPS: 48°48'47.0"N 14°18'55.3"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Wikimeda Commons: Philip Pikart, Hu Totya, Rene CortinDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

Dovolená na Slovensku i v Česku je dobrý nápad!
Publikováno: 20.12.2020
V době, kdy pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla nejen naše zdraví, ale i ekonomiku, cestování nevyjímaje, je těžké plánovat si dovolenou nebo relax na následující rok. Vycestovat někam k moři nebo do exotiky si všichni netroufnou. Ale nezoufejte, protože Česko i sousední Slovensko nabízí množství zážitků a odpočinku v obklopení přírody.

ČR, Bechyně – za historií i technickými zajímavostmi
Publikováno: 31.10.2020
Jihočeská Bechyně bývala kdysi mocným krajským městem, dnes je to příjemné lázeňské letovisko na řece Lužnice pyšnící se zachovalým historickým jádrem a mnoha dalšími památkami.

ČR: Dunajovická hora: Nevyšší vrchol Třeboňské pánve
Publikováno: 29.10.2020
Dunajovickou horu a její bezprostřední okolí proslavilo poutní místo, lidové písně i krásné výhledy na Třeboňsko.

ČR: Tipy na výlety za památkami jižních Čech
Publikováno: 3.10.2020
Na stromech se barví listí, ale sluníčko se ještě nevzdává. Babí léto k výletům jen vybízí. Víte, kam vyrazit v jižních Čechách?

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Město obklopené rybníky
Publikováno: 29.9.2020
Malebné městečko ležící na jihu Čech nedaleko Třeboně láká především přírodymilovné turisty. Obklopuje ho hned několik významných přírodních rezervací a shromaždišť vodního ptactva.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR: Umění ve městě 2021
Publikováno: 12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury – VIDEO
Publikováno: 21.7.2020
Třeboň právem patří mezi nejnavštěvovanější místa jižních Čech. Snoubí totiž bohatou historii a zachovalé historické centrum, nádhernou okolní krajinu, která je rájem pro cyklisty, i skvělou rybí gastronomii. Pojďme se do Třeboně společně vypravit ve videu.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 3.5.2018
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.


Souvisejicí videa

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury
Třeboň je velmi vyhledávaným městem v jižních Čechách, kde se snoubí bohatá historie s krásnou př...

ČR: České Budějovice – neprávem opomíjené
Královské město na soutoku Vltavy a Malše je známé spíše jako turistické předměstí Českého Krumlo...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 6. 2021
svátek:Zdeňka
dnes:
středa 23.6.
24 °C
zítra:
čtvrtek 24.6.
23 °C