www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO

Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

Nejprve opět zvolíme cestu po Zlaté stezce, turistické magistrále, po které jsme již procházeli v minulém díle (po Hruboskalském hřebenu). Spojuje nejvýznamnější části Českého ráje a blízkého okolí (s výjimkou Prachovských skal). Její trasa vede od Mladé Boleslavi přes Mnichovo Hradiště, nám již známou zříceninu hradu Valečov a Drábské světničky, dále pokračuje Příhrazskými skalami, ke hradu Kost, podél rybníka Nebákov, dále ke zřícenině hradu Trosky, přes Hruboskalský hřeben a Turnov do severní části Českého ráje, kde se právě nacházíme. Cesta pak vede přes Frýdštejn, po hřebeni na Malou Skálu, přes Besedické skalní město a na nejvyšší horu Českého ráje Kozákov, kde dále pokračuje až do Jičína. Celá stezka je dlouhá 120 km a provede vás opravdu nejkrásnějšími místy této oblasti, takže kdekoliv se napojíte, nebudete litovat.

Dolánky u Turnova

Severovýchodně od města Turnov se nachází rozlehlá zeleň podél řeky Jizery – Dolánky u Turnova. Lidé se sem sjíždějí především kvůli relaxu a sportu. V letním období se tu můžete koupat v řece a najdete zde také malé betonové brouzdaliště s přilehlými prolézačkami. Přímo v Dolánkách najdete restauraci a také kiosek s občerstvením, kde si můžete zapůjčit koloběžky. Podél Jizery vede asfaltová cesta, která je vhodná i pro in-line brusle, cyklistů zde však potkáte nejvíce, protože asfaltka se po 2 km mění v šotolinovou cestu. V Dolánkách také najdete historicky cenný Dlastkův statek, který je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Statek je součástí turnovského Muzea Českého ráje. Patří k němu také roubený špejchar, tzv. Rakoušův sroubek, který stojí opodál. Tento sroubek původně stál v Malém Rohozci a byl sem přivezen.

Drábovna

Po červené stezce můžete pokračovat dále na sever, kde vás určitě nadchne skalní oblast Drábovna na Záborčí, kterou stezka protíná. Pokud chcete jet na kole, můžete les objet po asfaltové silnici, která umožňuje výhled na protější hřeben, kde jsou Besedické skály, ale i vzdálené Hruboskalsko a Trosky. Další perla na červené turistické stezce je zřícenina hradu Frýdštejn ve stejnojmenné vesnici. Zřícenině ze 13. století dominuje 15metrová hradní věž, která je již několik let zpřístupněna veřejnosti. Můžete tak zpod vlajky na vrcholu věže koukat do dalekého okolí a na maloskalské údolí. Dále si můžete projít 2 nádvoří a skalní místnosti hradu.

Maloskalský hřeben   zřícenina hradu Frýdštejn

Téměř hodinová pěší procházka vás čeká, budete-li pokračovat po skalnatém hřebeni na Malou Skálu. Na ostrých skalách najdete rozlehlý hrad Vranov, odkud je krásný rozhled na protější kopce. Také se tu dochovalo mnoho jeskyní a místností, které si zaslouží vaši pozornost. Na vrcholku skal se 0,5 km od hradu nachází také vyhlídka vysoko nad řekou Jizerou.

hrad Vranov

Do vesnice Malá Skála sejdete za 15 minut. Vesnice je to nádherná, ale bohužel čím dál více turistická. Na Žluté plovárně si můžete půjčit lodičku a sjet si poměrně krátký úsek řeky do Dolánek. Zpátky můžete jak vlakem, tak pěšky, na koloběžkách či cyklostezkou na kole. Na cyklostezce se nacházejí tři občerstvení, můžete si vybrat mezi roubenou chalupou, vysokým nádražním domkem pod kolejemi či občerstvením u řeky.

pohled na Malou Skálu   vyhlídka nad Malou Skálou

Stezka pak pokračuje východně ke skalnímu městu Besedické skály, kde je klasický, ale poměrně málo navštěvovaný labyrint. Další zastávka, kde budete na Český ráj pohlížet svrchu, je hora Kozákov a jeho ocelová vyhlídka na vrcholu (24 m vysoká). Kozákov měří 744 m n. m., a je tak nejvyšší horou Českého ráje. Hora je národní přírodní památkou, protože ji budují tři typy hornin a je nalezištěm drahých kamenů, jako je achát, jaspis, chalcedon, ametyst atd.

Suché skály

Další místo, které vzbuzuje velkou pozornost turistů (avšak již nepatří do Českého ráje), je zámek Sychrov. Je to nesmírně romantický unikát vybudovaný v novogotickém stylu. K zámku přiléhá i rozsáhlý zámecký park s oranžerií, ve které se nachází kavárna. Zámecká zahrada je často místem konání koncertů, trhů a jiných akcí.

zámecká zahrada Sychrov

Takže hurá do Českého ráje!

 

GPS: (Dolánky) 50°36'11.7"N 15°10'18.5"E

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

ČR, Velký Rečkov – zimní procházka národní přírodní památkou Klokočka
Publikováno: 15.1.2022
Na tento výlet můžete vyrazit v každém ročním období, limitující není ani sníh. Z dálnice D10 sjíždíme na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na konec vesnice Malá Bělá. Ihned za vesnicí se nachází osada Velký Rečkov, zde parkujeme a vydáváme se na krátkou procházku národní přírodní památkou jménem Klokočka. Území je chráněno od roku 1956 z důvodu zdejšího výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

ČR, Trosky – zřícenina v Českém ráji – VIDEO
Publikováno: 26.5.2021
I kdyby na hoře Trosky nestál hrad, byla by sama o sobě velkým lákadlem pro turisty. Jedná se totiž o 488 metrů vysokou sopku se dvěma kužely, které vytvořila vyvěrající láva. Dnes jsou tyto kužely nazývány Panna a Baba. Prvně jmenovaný je mladší, ale vyšší (i s věží 518 metrů nad mořem).

ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko
Publikováno: 5.9.2019
Pokud milujete skalní města, nádhernou přírodu a božské výhledy, pak je Hruboskalsko skvělá volba.

ČR, Prachovské skály – nejlepší výlet, na kterém jste kdy byli
Publikováno: 16.7.2021
Pískovcové skalní město Prachovské skály je srdcem Českého ráje. A jako by měl každý Čech jednou v životě vylézt na Sněžku, Říp a na Hradčany, měl by si také prochodit tento podmanivý kraj. Patří k tomu nejhezčímu, co u nás máme.

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště
Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

ČR – Arboretum Bukovina u Hrubé Skály
Publikováno: 4.6.2020
Tipem na příjemnou odpolední procházku může být třeba návštěva zajímavého Arboreta Bukovina. To se nachází kousek od obce Sedmihorky na Hruboskalské skalní plošině. Skalním městem vede Zlatá stezka Českého ráje, po které je také možné se vydat a navštívit více zajímavých míst v okolí.

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO
Publikováno: 8.10.2013
Nenápadná šipka na liberecké dálnici zavede turisty na nevšední místo – na státní zámek Sychrov. Do místa, které se vám na sychr bude líbit, ale samozřejmě vedou turistické značky a cyklostezky.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

Turnov-Dolánky: Řezbářské sympozium 2018
Publikováno: 12.6.2018
22. ročník Řezbářského sympozia přiláká návštěvníky z širokého okolí. V areálu statku bude od středy 14. do soboty 17. června prezentovat svoji tvorbu přes dvacet umělců. Přijďte i vy sledovat, jak z kusu hrubého dřeva vzniká umělecké dílo.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Turisty milovaný Český ráj
Dnes vás zveme na procházku Českým rájem, který leží přibližně 90 kilometrů severovýchodně od Pra...

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X