www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště

Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

Před výletem doporučuji navštívit informační centrum, naproti kterému se nachází Boučkův statek. V centru si můžete vzít mapu a vydat se na cestu. My vyrazili od kapličky po zelené značce. Po cestě do kopce míjíme studánku. Na rozcestí U Tůňky zahýbáme doleva a po modré značce dojdeme k Modlitebně a hrobu Českých bratří a vyhlídce Českých bratří. Skály byly za protireformace útočištěm pronásledovaných nekatolíků. Připomíná je kalich s letopočtem 1634.

rozcestí U Tůňky   Modlitebna a hrob Českých bratří

Odtud se vydáme po žluté na okruh Dr. E. Beneše. Cesta vede mezi pískovcovými skalami. Za povšimnutí stojí 4 krásné vyhlídky: Horákova, Kinského, Kde domov můj a Husníkova, která nese název po Ing. Antonínu Husníkovi, řediteli pražských závodů Aero, který věnoval železo na výrobu zábradlí na vyhlídce. Odtud jsou nádherné výhledy do okolí. Především na Malou Skálu, zříceninu Vranov (Pantheon) nebo řeku Jizeru. Při dobré viditelnosti dohlédneme až na Ještěd.

výhled na Malou Skálu

vyhlídka Kde domov můj   rozhledna

Mezi další zajímavosti patří skalní masiv Labyrint, Májová věž nebo jeskyně Matěje Krocínovského a sluj Václava Sadovského, pojmenovaná podle rytmistra švédského vojska, který zde za třicetileté války ukryl ve skalní dutině několik cenností. Potom dojdeme na rozcestí Pánovo pole, odkud se vydáme doleva po červené Zlatou stezkou Českého ráje. Budeme sestupovat z prudšího kopce, až se dostaneme zpět na Malou Skálu. Po cestě jsou informační tabule zaměřené na geologii, bludiště je součástí CHKO Český ráj. Do Chléviště se dá rovněž vydat z obce Besedice.

Chléviště   Chléviště

O tomto bludišti jsem se dozvěděl náhodou a musím říct, že nemělo chybu. Je velice malebné a vše je umocněno malým množstvím lidí. Úchvatné jsou rovněž vyhlídky na řeku Jizeru a Malou Skálu. Celá trasa byla dlouhá cca 6 km a náročnost nebyla příliš velká. Trasu zvládnou i větší děti a zdatnější důchodci. Pro kočárky je trasa nevhodná. K občerstvení a jídlu můžu doporučit restauraci Boučkův statek nebo Maloskalský pivovar u hlavní silnice.

Malá Skála a okolí toho nabízí opravdu hodně: Suché skály, zříceninu hradu Vranov (Pantheon), hrad Frýdštejn, farmu Pěnčín (děti budou nadšené), zámek Hrubý Rohozec nebo Boskovické dolomitové jeskyně.

jez na Jizeře

V těchto horkých dnech se můžete vykoupat u jezu na Malé Skále (přímo u kempu). Naproti přes řeku se nachází areál Žlutá plovárna, kde je občerstvení a lanové centrum.

GPS: 50°37'46.6"N 15°11'56.1"E

 

Text: Filip Dyršmíd

Foto: Filip Dyršmíd, Wikimedia Commons: Lubor FerencDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

ČR, Trosky – zřícenina v Českém ráji – VIDEO
Publikováno: 26.5.2021
I kdyby na hoře Trosky nestál hrad, byla by sama o sobě velkým lákadlem pro turisty. Jedná se totiž o 488 metrů vysokou sopku se dvěma kužely, které vytvořila vyvěrající láva. Dnes jsou tyto kužely nazývány Panna a Baba. Prvně jmenovaný je mladší, ale vyšší (i s věží 518 metrů nad mořem).

ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko
Publikováno: 5.9.2019
Pokud milujete skalní města, nádhernou přírodu a božské výhledy, pak je Hruboskalsko skvělá volba.

ČR, Prachovské skály – nejlepší výlet, na kterém jste kdy byli
Publikováno: 16.7.2021
Pískovcové skalní město Prachovské skály je srdcem Českého ráje. A jako by měl každý Čech jednou v životě vylézt na Sněžku, Říp a na Hradčany, měl by si také prochodit tento podmanivý kraj. Patří k tomu nejhezčímu, co u nás máme.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

Poniklá: Perličkové vánoční ozdoby se dostaly do UNESCO
Publikováno: 18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

ČR – Arboretum Bukovina u Hrubé Skály
Publikováno: 4.6.2020
Tipem na příjemnou odpolední procházku může být třeba návštěva zajímavého Arboreta Bukovina. To se nachází kousek od obce Sedmihorky na Hruboskalské skalní plošině. Skalním městem vede Zlatá stezka Českého ráje, po které je také možné se vydat a navštívit více zajímavých míst v okolí.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Turisty milovaný Český ráj
Dnes vás zveme na procházku Českým rájem, který leží přibližně 90 kilometrů severovýchodně od Pra...


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X