www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště

Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

Před výletem doporučuji navštívit informační centrum, naproti kterému se nachází Boučkův statek. V centru si můžete vzít mapu a vydat se na cestu. My vyrazili od kapličky po zelené značce. Po cestě do kopce míjíme studánku. Na rozcestí U Tůňky zahýbáme doleva a po modré značce dojdeme k Modlitebně a hrobu Českých bratří a vyhlídce Českých bratří. Skály byly za protireformace útočištěm pronásledovaných nekatolíků. Připomíná je kalich s letopočtem 1634.

rozcestí U Tůňky   Modlitebna a hrob Českých bratří

Odtud se vydáme po žluté na okruh Dr. E. Beneše. Cesta vede mezi pískovcovými skalami. Za povšimnutí stojí 4 krásné vyhlídky: Horákova, Kinského, Kde domov můj a Husníkova, která nese název po Ing. Antonínu Husníkovi, řediteli pražských závodů Aero, který věnoval železo na výrobu zábradlí na vyhlídce. Odtud jsou nádherné výhledy do okolí. Především na Malou Skálu, zříceninu Vranov (Pantheon) nebo řeku Jizeru. Při dobré viditelnosti dohlédneme až na Ještěd.

výhled na Malou Skálu

vyhlídka Kde domov můj   rozhledna

Mezi další zajímavosti patří skalní masiv Labyrint, Májová věž nebo jeskyně Matěje Krocínovského a sluj Václava Sadovského, pojmenovaná podle rytmistra švédského vojska, který zde za třicetileté války ukryl ve skalní dutině několik cenností. Potom dojdeme na rozcestí Pánovo pole, odkud se vydáme doleva po červené Zlatou stezkou Českého ráje. Budeme sestupovat z prudšího kopce, až se dostaneme zpět na Malou Skálu. Po cestě jsou informační tabule zaměřené na geologii, bludiště je součástí CHKO Český ráj. Do Chléviště se dá rovněž vydat z obce Besedice.

Chléviště   Chléviště

O tomto bludišti jsem se dozvěděl náhodou a musím říct, že nemělo chybu. Je velice malebné a vše je umocněno malým množstvím lidí. Úchvatné jsou rovněž vyhlídky na řeku Jizeru a Malou Skálu. Celá trasa byla dlouhá cca 6 km a náročnost nebyla příliš velká. Trasu zvládnou i větší děti a zdatnější důchodci. Pro kočárky je trasa nevhodná. K občerstvení a jídlu můžu doporučit restauraci Boučkův statek nebo Maloskalský pivovar u hlavní silnice.

Malá Skála a okolí toho nabízí opravdu hodně: Suché skály, zříceninu hradu Vranov (Pantheon), hrad Frýdštejn, farmu Pěnčín (děti budou nadšené), zámek Hrubý Rohozec nebo Boskovické dolomitové jeskyně.

jez na Jizeře

V těchto horkých dnech se můžete vykoupat u jezu na Malé Skále (přímo u kempu). Naproti přes řeku se nachází areál Žlutá plovárna, kde je občerstvení a lanové centrum.

GPS: 50°37'46.6"N 15°11'56.1"E

 

Text: Filip Dyršmíd

Foto: Filip Dyršmíd, Wikimedia Commons: Lubor FerencDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Prachovské skály – nejlepší výlet, na kterém jste kdy byli
Publikováno: 22.8.2019
Pískovcové skalní město Prachovské skály je srdcem Českého ráje. A jako by měl každý Čech jednou v životě vylézt na Sněžku, Říp a na Hradčany, měl by si také prochodit tento podmanivý kraj. Patří k tomu nejhezčímu, co u nás máme.

ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko
Publikováno: 5.9.2019
Pokud milujete skalní města, nádhernou přírodu a božské výhledy, pak je Hruboskalsko skvělá volba.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 10. 2019
svátek:Tereza
dnes:
úterý 15.10.
18 °C
zítra:
středa 16.10.
13 °C