www.infoglobe.cz » ČR, CHKO Brdy – okruh na kole ze Spáleného Poříčí

ČR, CHKO Brdy – okruh na kole ze Spáleného Poříčí

Publikováno: 19.11.2020
Do oblasti Brd jsem se chystala podívat už velmi dlouho. Četla jsem hodně článků o této tajuplné oblasti a přála si ji prozkoumat na vlastní oči a také na vlastní nohy na kole.

Ihned po příjezdu do Spáleného Poříčí nás přivítají čápi na komíně vedle budovy, kde jsme zaparkovali. A to nebude jediné překvapení dne. Jakmile vyjedeme za vesnici po silnici, odbočíme vpravo do kopce, na kterém se tyčí buddhistická stúpa. Socha Buddhy shlíží do údolí. Je to první stavba tohoto druhu v ČR a je symbolem klidu a míru. Můžete zde meditovat.

čápi

Z Těnovic pokračujeme lesíkem do Lučiště, na Číčov, malebné Hořice, které mě svou pohodovou atmosférou naprosto okouzlily. Dále pak přes území brdských lesů s oblastí výskytu nebezpečné munice až k Padrťským rybníkům. Ty jsou největšími vodními plochami v regionu. Hořejší má plochu sedmdesát hektarů, Dolejší čtyřicet, i když původně byly ještě daleko větší. Oba krásné rybníky zapadají do okolní krajiny. Na východní straně Dolejšího padrťského rybníka se rozkládá rašeliniště. Na sever a západ od něj naleznete rozsáhlé louky, jejichž část se využívala jako střelnice. Původně byly rybníky určeny jako zásobárna vody na plavení dřeva.

CHKO Brdy   Padrťské rybníky

V Míšově bychom se rádi občerstvili v místním vyhlášeném bistru, ale bohužel je kvůli opatřením zavřené. Takže svačinu s sebou. Odtud se lesní cestou vracíme přes Hořehledy zpět ke Spálenému Poříčí. Jedeme po zelené turistické stezce nazvané Za mlynáři od Bradavy podél říčky. Na konci cesty opravdu vyjedeme u stavení s velkým vodním mlýnem. Než naše cesta skončí, projíždíme ještě kolem zámku. Ten byl postaven v roce 1617 na místě bývalé gotické tvrze. Zámek byl přestavěn ve stylu renesance. Nyní je zpřístupněný veřejnosti a nachází se v něm stálá expozice „Život na vesnici na počátku minulého století“.

dekorace domů   mlýnské kolo

zámek ve Spáleném Poříčí

Celkem jsme dnes ujeli 47 km, které byly opravdu velice pestré, terén byl mírně kopcovitý, ale určitě ho zvládnou i mladší děti. 

cesta v Brdech   místní krajina

GPS: 49°36'53.4"N 13°36'24.3"E

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C