www.infoglobe.cz » ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem

ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem

Publikováno: 14.6.2018
Jedno z neoblíbenějších lyžařských středisek Šumavy je zajímavé i v létě. Je ideálním výchozím místem pro poznávání okolí.

Něco málo z historie

Churáňov leží na svazích Churáňovského vrchu a přes tisíc metrů vysoký kopec se směrem k městečku Vacov poměrně prudce láme rovnou do Šumavského podhůří. Území bylo osidlováno od 18. století díky rozvoji sklářství v nedalekých lokalitách. V roce 1980 pak byla vystavěna sedačková lanová dráha, na svazích kopce vyrostlo několik sjezdovek a vleků a z oblasti se stalo jedno z nejoblíbenějších šumavských zimních středisek. Postavili tu také skokanský můstek. Dříve se na jeho nájezdovou věž v létě mohli podívat i turisté, protože sloužila jako rozhledna, poté ale objekt začal chátrat a byl veřejnosti nepřístupný. Dnes už by 32 metrů vysoká vyhlídka měla být opět pro turisty přístupná. Na samotném vrcholu kopce byste pak našli meteorologickou stanici.

sjezdovka

Klostermannovy skály

Nejvýznamnější místa v okolí Churáňova spojuje 10 kilometrů dlouhá naučná stezka se 7 zastaveními. Stezka prochází kolem usedlosti U Churáňů, která je jednou z nejstarších dochovaných šumavských staveb. Dalším zajímavým zastavením naučné stezky jsou Klostermannovy skály, nesoucí jméno po slavném šumavském spisovateli – Karlu Klostermannovi. Jedná se o mrazový srub, vzniklý působením vody, která zamrzala ve skalním masivu a způsobila jeho popraskání. Skála je porostlá vegetací, na jejím vrchu se nachází malá lavička a pod ní kamenné moře.

vrcholek Klosttermanových skalek   Klostermannovy skály

Na Obří hrad nebo na Horskou Kvildu

Nedaleko Churáňova leží nejvýše položené keltské hradiště na našem území – Obří hrad, blízko je to také na Horskou Kvildu.

Obří hrad

Z rozcestí u hotelu Olympia sem vede modrá turistická značka, která prochází přes místo nazvané Zlatá Studna. Jedná se o lesní paseku, bývalou sklářskou huť, vzniklou přibližně v 18. století a zaniklou v 50. letech dvacátého století. Dnes zde stojí jedna rekreační chata, dají se tu ale vypátrat i základy starších budov. V lesích nad Horskou Kvildou se také nacházejí pozůstatky slavné Zlaté stezky. Ves je zajímavá také tím, že leží v mrazové kotlině a teploměr tu tak často ukazuje teploty bod bodem mrazu. V zimě zde nejsou výjimkou teploty kolem minus 30 ˚C, dokonce i v létě se stává, že se zde teplota drží pod nulou. Což je v parných letních dnech opravdové osvěžení. Ale raději na to myslete a vezměte si mikinu. I Horská Kvilda je spojena s Karlem Klostermannem. V dnešním hostinci Rankl, který se ovšem kdysi jmenoval U Polauchů, začíná Klostermannův román V ráji šumavském.

louky u Horské Kvildy

Necelý kilometr od vsi se rozprostírá Jezerní slať. Nejlépe se k ní dostanete, pokud z modré turistické značky zabočíte na silnici vedoucí na Kvildu. Slať je chráněna už od roku 1933, typické dřevěné chodníčky doplňuje dřevěná vyhlídková věž.

Po stopách zaniklých vsí

Ze Zlaté studny ale také můžete pokračovat po žluté turistické značce, která prochází místem zvaným Ranklov. Zde žil legendární silák Rankl Sepp, jedna z postav z Klostermannova románu. Značená trasa pokračuje dále až k místům, kde stávala zaniklá ves Zhůří. Tu potkal podobný osud jako Zlatou Studnu a od 50. let zde kromě vojáků nikdo nepobýval. Kasárna, která tu po nich zůstala, byla definitivně zbořena v roce 2009 a z vesnice tak zůstala pouze kaplička. Zajímavostí také je, že zde došlo k jednomu z posledních vojenských střetů druhé světové války na našem území.

staré šumavské usedlosti

Tak co, uděláte si výlet do krásné přírody? 

GPS: 49°04'11.7"N 13°36'57.9"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Jan.KamenicekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem - VIDEO
Publikováno: 30.9.2014
Městečko ležící nejblíž k hradu Kašperk, respektive v jeho podhradí, Kašperské Hory, je ozdobou Šumavy. Hned na první pohled si ho řada turistů nejspíš zamiluje. Je ideálním základním táborem pro výlety po okolí ať už na kole, či pěšky.

ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO
Publikováno: 7.10.2014
Sušice se mezi lidmi proslavila svou legendární továrnou na výrobu sirek a mezi vodáky svým kempem, odkud většina z nich začíná svou pouť po řece Otavě. Stojí na samé hranici s Národním parkem Šumava a CHKO Šumava, což poslední dobou přidává Sušici na turistickém významu.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 21.1.2022
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...


Souvisejicí videa

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové
Víte, kde v ČR najdete dvě krásná ledovcová jezera? No přece na Šumavě. Budete si teda muset asi ...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patří k oblíbeným místům Šumavy, čekají vás totiž nezapomenutelné výhledy, krásná pří...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
20 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X