www.infoglobe.cz » ČR: Do přírody!

ČR: Do přírody!

Publikováno: 26.3.2020
Karanténa nám dává v podstatě jedinou možnost, jak si užít čerstvý vzduch, a to jsou procházky ve volné přírodě, ideálně v místech, kde budeme sami. Pojďme tedy chvíli přestat panikařit z toho, co všechno se nesmí a užijme si tiché pozorování probouzející se přírody. Je to totiž krása!

Letos byla v Čechách (a vlastně v celé Evropě) mírná zima a jaro už je koncem března v plném proudu. Tažní ptáci se vrátili průměrně o 14 dnů dřív, řada jich už hnízdí, na osluněných plochách už to rozbalily krokusy, sněženky a fialky a volně žijící zvěř začíná vyvádět mláďata.

Jarní přírodaj je balzám na nervy

Co se děje v lese

V lese, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem, najdete stromy různého druhu a stáří, včetně starých umírajících kmenů. Ty jsou z hlediska biodiverzity pro les velmi důležitým biotopem, který obývají nesčetné druhy hub, brouků a bezobratlých živočichů, ale také ptáků a malých savců. Pod odchlypující se kůru stromů často hnízdí netopýři, proto ji prosím nikdy neodlupujte. Mimochodem – víte, že v ČR žije 27 druhů netopýrů?! Uvidíte-li dutinu či kulatý otvor do doupného stromu, tiše se posaďte a chvíli jej pozorujte, možná uvidíte přilétat jeho obyvatele.

ptačí mláděstrakapoudmlynařík dlouhoocasý

Ptáci obsazují dutiny podle jejich velikosti a podle velikosti vletového otvoru. Můžete tedy hádat, kdo tu bydlí: za malým vletovým otvorem (do 4 cm) se nejspíše uhnízdí některé sýkory nebo lejsek. Špačci, strakapoudi, žluny a krutihlavové potřebují větší otvor, mezi 4 až 9 cm. A dutiny s otvorem větším než 9 cm mohou být domovem datla černého, po němž se rádi zabydlí holubi doupňáci i menší sovy. Ve starých listnatých stromech s dutinami si libuje například sýc rousný.

selatům prasat divokých se říká markazíni

Jinak ale doporučujeme dělat v lese spíše mírný hluk, aby o vás včas věděla i zvířata, která potkat nechcete. Například divoká prasata už mají mladé, a přestože jsou markazíni roztomilí, žádní kamarádi to ve skutečnosti nejsou. Nebezpečí hrozí od jejich matky, bachyně, která je velmi ostražitá a na potenciální nebezpečí reaguje nekompromisně.

Kvůli hnízdění vzácných ptačích druhů je v tomto období zakázán vstup na některé stezky národních parků a ptačích rezervací. Týká se to Labských pískovců, Českého Švýcarska, Šumavy, ad.

Pamatujte prosím, že žádným pozorováním zvířat a ptáků je nesmíte ohrozit ani poničit jejich biotop. Všechna nalezená mláďata vždy ponechte na místě, pokud možno se jich nedotýkejte. Jejich matky se o ně postarají, jakmile zmizíte z dohledu. Pokud naleznete viditelně zraněné zvíře, můžete kontaktovat některou ze záchranných stanic, jejichž přehled najdete na stránkách zvirevnouzi.cz.

Tip pro pozorování ptáků: Nejlépe, pokud si ráno přivstanete. Ptáci jsou po ránu nejaktivnější. A dalekohled samozřejmě s sebou. 

Co už kvete?

Mezi první posly jara patří žluté květy podbělu. Tahle nenáročná bylina roste typicky v prachu u silnice a na stavebních rumištích. Také jste ji v dětství sbírali jako léčivku? Užívá se na záněty horních cest dýchacích. 

V listnatých lesích narazíte na drobné půvabné modrofialové kvítky jaterníku podléšky a bledule rostou často přímo v celých plantážích. Proslulá je jimi národní přírodní památka Peklo u České Lípy.

podběljaterník podléška

bledule jarní

Krokusy jsou vzácnější, ale známe je i ze zahrádek, prodává se totiž běžně celá škála barevných kultivarů. Z přírody si do záhonků nic nepřenášejte! Nesmí se to a u chráněných druhů hrozí citelné pokuty. 

krokus nebo také šafrán

Máme pro vás jiný tip na zábavné zpestření vycházky: narazíte-li v přírodě na nějakou květinu, vyfotografujte ji a snímek nám pošlete do fotosoutěže. Podívejte se na stránky soutěže, co můžete vyhrát.

Užijte si krásné jaro navzdory karanténě!

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR: Jarní vycházka údolím Mže ze Svojšína – VIDEO
Publikováno: 24.3.2020
Rád v Česku objevuji místa, na která nikdo moc nechodí. Ještě lépe mimo hlavní sezonu. V jarní náladě jsem se tak vypravil do nádherného údolí řeky Mže nedaleko Stříbra a ve videu vás tam teď na chvíli přenesu také.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...


Souvisejicí videa

ČR: Jarní vycházka údolím Mže ze Svojšína
Vybrat místo k výletu je teď o něco komplikovanější, hrady a zámky jsou zavřené, na známých míste...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.4.2020
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb, které jsou prozatím ve značné míře omezené. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 4. 2020
svátek:Darja
dnes:
pátek 10.4.
16 °C
zítra:
sobota 11.4.
12 °C