www.infoglobe.cz » ČR: Do přírody!

ČR: Do přírody!

Publikováno: 26.3.2020
Karanténa nám dává v podstatě jedinou možnost, jak si užít čerstvý vzduch, a to jsou procházky ve volné přírodě, ideálně v místech, kde budeme sami. Pojďme tedy chvíli přestat panikařit z toho, co všechno se nesmí a užijme si tiché pozorování probouzející se přírody. Je to totiž krása!

Letos byla v Čechách (a vlastně v celé Evropě) mírná zima a jaro už je koncem března v plném proudu. Tažní ptáci se vrátili průměrně o 14 dnů dřív, řada jich už hnízdí, na osluněných plochách už to rozbalily krokusy, sněženky a fialky a volně žijící zvěř začíná vyvádět mláďata.

Jarní přírodaj je balzám na nervy

Co se děje v lese

V lese, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem, najdete stromy různého druhu a stáří, včetně starých umírajících kmenů. Ty jsou z hlediska biodiverzity pro les velmi důležitým biotopem, který obývají nesčetné druhy hub, brouků a bezobratlých živočichů, ale také ptáků a malých savců. Pod odchlypující se kůru stromů často hnízdí netopýři, proto ji prosím nikdy neodlupujte. Mimochodem – víte, že v ČR žije 27 druhů netopýrů?! Uvidíte-li dutinu či kulatý otvor do doupného stromu, tiše se posaďte a chvíli jej pozorujte, možná uvidíte přilétat jeho obyvatele.

ptačí mláděstrakapoudmlynařík dlouhoocasý

Ptáci obsazují dutiny podle jejich velikosti a podle velikosti vletového otvoru. Můžete tedy hádat, kdo tu bydlí: za malým vletovým otvorem (do 4 cm) se nejspíše uhnízdí některé sýkory nebo lejsek. Špačci, strakapoudi, žluny a krutihlavové potřebují větší otvor, mezi 4 až 9 cm. A dutiny s otvorem větším než 9 cm mohou být domovem datla černého, po němž se rádi zabydlí holubi doupňáci i menší sovy. Ve starých listnatých stromech s dutinami si libuje například sýc rousný.

selatům prasat divokých se říká markazíni

Jinak ale doporučujeme dělat v lese spíše mírný hluk, aby o vás včas věděla i zvířata, která potkat nechcete. Například divoká prasata už mají mladé, a přestože jsou markazíni roztomilí, žádní kamarádi to ve skutečnosti nejsou. Nebezpečí hrozí od jejich matky, bachyně, která je velmi ostražitá a na potenciální nebezpečí reaguje nekompromisně.

Kvůli hnízdění vzácných ptačích druhů je v tomto období zakázán vstup na některé stezky národních parků a ptačích rezervací. Týká se to Labských pískovců, Českého Švýcarska, Šumavy, ad.

Pamatujte prosím, že žádným pozorováním zvířat a ptáků je nesmíte ohrozit ani poničit jejich biotop. Všechna nalezená mláďata vždy ponechte na místě, pokud možno se jich nedotýkejte. Jejich matky se o ně postarají, jakmile zmizíte z dohledu. Pokud naleznete viditelně zraněné zvíře, můžete kontaktovat některou ze záchranných stanic, jejichž přehled najdete na stránkách zvirevnouzi.cz.

Tip pro pozorování ptáků: Nejlépe, pokud si ráno přivstanete. Ptáci jsou po ránu nejaktivnější. A dalekohled samozřejmě s sebou. 

Co už kvete?

Mezi první posly jara patří žluté květy podbělu. Tahle nenáročná bylina roste typicky v prachu u silnice a na stavebních rumištích. Také jste ji v dětství sbírali jako léčivku? Užívá se na záněty horních cest dýchacích. 

V listnatých lesích narazíte na drobné půvabné modrofialové kvítky jaterníku podléšky a bledule rostou často přímo v celých plantážích. Proslulá je jimi národní přírodní památka Peklo u České Lípy.

podběljaterník podléška

bledule jarní

Krokusy jsou vzácnější, ale známe je i ze zahrádek, prodává se totiž běžně celá škála barevných kultivarů. Z přírody si do záhonků nic nepřenášejte! Nesmí se to a u chráněných druhů hrozí citelné pokuty. 

krokus nebo také šafrán

Máme pro vás jiný tip na zábavné zpestření vycházky: narazíte-li v přírodě na nějakou květinu, vyfotografujte ji a snímek nám pošlete do fotosoutěže. Podívejte se na stránky soutěže, co můžete vyhrát.

Užijte si krásné jaro navzdory karanténě!

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Hojsova Stráž: Na výlet do Královského hvozdu
Publikováno: 15.7.2021
Hojsova Stráž možná není tak rušná jako Špičák a Železná Ruda, zvláště zavítáte-li sem mimo sezonu. Jako výchozí místo pro výšlap na Pancířský hřbet je přímo ideální, počítejte ale, že se při výstupu na Můstek pořádně zapotíte. Kromě toho se i v samotné vsi nachází mnoho zajímavostí.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Poledník – na nejvyšší vrchol Prášilska
Publikováno: 17.10.2020
Zdaleka viditelný vrchol Poledníku nedaleko Prášil je snadno rozpoznatelný i díky rozhledně, která patří mezi nejvýše položené stavby tohoto typu v naší republice.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X