www.infoglobe.cz » ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka

Publikováno: 2.7.2020
Začneme hádankou: znáte nějaké město, které má své hlavní náměstí pojmenované po literární postavě? Možná si vzpomenete, že kadaňské nábřeží se jmenuje podle maxipsa Fíka, v Plzni mají své ulice postavy z Rychlých šípů a několik měst a obcí neodolalo recesistickým nápadům a vzdalo hold Járu Cimrmanovi. Ale ústřední náměstí pojmenované po literární postavě mají jen půvabná východočeská Dobruška: náměstí F. L. Věka a pak město Trutnov – Krakonošovo náměstí.

Jak to bylo s Františkem Věkem?

Dnes zůstaneme v Dobrušce. Ačkoli zde celé dětství prožil světově proslulý malíř František Kupka a významných rodáků by se našlo dost, nejvíce Dobrušku proslavil Alois Jirásek svou románovou pentalogií „F. L. Věk“. Masové obliby se pak postava dočkala v 70. letech po natočení dosud populárního a hojně reprízovaného seriálu, kde mladého a sympatického Věka ztvárnil Radek Brzobohatý. 

Podstatné na tom všem je, že František Věk, dobrušský kupec, muzikus a především vlastenec a obrozenecký buditel měl svou reálnou předlohu v osobě Františka Vladislava Heka, který se zde narodil roku 1769. Jeho osudy za zaznamenání skutečně stály, seriál zachytil sotva první třetinu jeho života. Kdo však dočte Jiráskův román do konce, prožije s hrdinou ještě další dramata: velký požár města, při němž vyhořel jeho dům i prosperující obchod, pád měny při rakouském státním bankrotu roku 1811, smrt milované ženy a také protivenství, která mu chystala dobrušská vrchnost. Zemřel roku 1847 u své dcery v Kyšperku (dnešním Letohradě), kde má u kostela malý pomníček a snad je zde i skutečně pochován. 

radnice v Dobrušce

Víte co drclák, šráček nebo trdlo?

Ale zpátky do Dobrušky! Rodný dům Františka Vladislava Heka stojí jen pár kroků od náměstí a je půvabný na první pohled. Má zdobný dřevěný štít, šindelovou střechu a pavlač, typické prvky pro podorlické lidové stavby z 18. století. Bohužel už mnoho takových domů v okolí nenajdeme. Vzaly za své jednak při velkých městských požárech v letech 1806 a 1866 a pak při modernizaci města v druhé polovině 20. století. V domku Hekových spravuje Vlastivědné muzeum milou a zajímavou expozici: v obytné světničce uvidíte, jak se bydlelo na počátku 19. století, další místnost je kupecký krámek z Hekovy doby, kde dostanete zapeklité hádanky, co je drclák, šráček nebo trdlo. Třetí místností je černá kuchyně. Některé autentické předměty a vybavení po Hekových si zahrály i v seriálu, ale natáčelo se jinde. (Seriálový rodný domek a kupecký krámek stojí v Nízké Srbské.)

Kolorit malého plácku u rodného domku hezky dotváří nejstarší dobrušská socha – sv. Jan Nepomucký.

rodný dům F. L. Věka

Historická Dobruška

Historické jádro Dobrušky je městskou památkovou zónou, přičemž nejnápadnější stavbou je krásná renesanční budova radnice, umístěná nepřehlédnutelně přímo uprostřed náměstí F. L. Věka. Z její věže je výhled na podhůří Orlických hor, v přízemí můžete obdivovat výstavu raných děl slavného malíře Františka Kupky a v mezipatře je instalovaná expozice hrdelního práva, které patřilo ke středověkým dobrušským výsadám.

Na náměstí také najdete sochu F. L. Věka, dílo místního umělce Josefa Adámka, instalovanou roku 1962.

Vedlejší Šubertovo náměstí nese jméno rodáka F. A. Šuberta, spisovatele a novináře, který byl po roce 1883 ředitelem Národního divadla. Na náměstí stojí nově opravená synagoga a rabínský dům, kde je dnes muzeum představující dějiny židů v Dobrušce a jehož součástí je i mikve.

Slavoňov, dřevěný kostelík

Kostelík se šindelovou bání a romantické Podorlicko

Najděte si ještě čas na krátkou procházku na hřbitov, ke kostelíku sv. Ducha. Stojí na místě svého starého, pravděpodobně dřevěného předchůdce už od 16. století. Malou vyvýšeninu s kostelíkem ve středověku míjela významná cesta z Hradce Králové do Kladska. Dnešní kostel se šindelovou bání a samostatně stojící zvonicí na hřbitůvku obehnaném nízkou kamennou zídkou je vidět zdaleka a s okolní zvlněnou krajinou tvoří romantický a harmonický celek.

Kdo by chtěl ještě vstřebat trochu seriálové atmosféry a vidět lidovou architekturu, může se vydat do Slavoňova na hřbitov s dřevěným kostelem a zvonicí. V seriálu zde pochovali starého pana Heka, určitě si vzpomenete.

kostel sv. Ducha

Náměstí mnoha jmen

A nakonec zpět k náměstí F. L. Věka. Kdo tu bydlel mezi lety 1930 a 1955, měnil celkem pětkrát adresu. Jak to? Nejdříve se totiž náměstí jmenovalo Velké. Roku 1930, v den 80. narozenin TGM, bylo přejmenováno na Masarykovo. Po nástupu nacismu muselo být na konci roku 1941 přejmenováno zpět na Velké, aby se po válce vrátilo zpět k názvu Masarykovo. A konečně od 21. 2. 1955 nese název F. L. Věka.

Dobruška z výšky

Za informace děkujeme Vlastivědnému muzeu v Dobrušce.

GPS: 50°17'33.7"N 16°09'34.3"E

 

Text: R. Snížková

Foto: Wikimedia Commons: PrazakKarelj, User:Zp, Jan DudíkDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Orlické hory – Neratov
Publikováno: 17.12.2015
Máte-li rádi krásné kouty „na konci světa“ s pohnutou historií a zajímavou živou současností, mohu vám jedno takové místo představit. Je jím Neratov v Orlických horách a jeho chrám se zcela unikátní skleněnou střechou.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

ČR, Kačerov – v Orlických horách ztracený
Publikováno: 21.9.2015
Pojedete-li do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v létě, u staletých stromů vás budou vítat zaparkovaná auta s pražskými SPZ. Pro další roční období se Kačerov stává samotou, kde nepotkáte živou duši. Já se sem ráda vracím kvůli jednomu místu – zdejšímu kostelu a přilehlému hřbitovu.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka – VIDEO
Publikováno: 12.6.2018
Na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, přímo na hlavní železniční trati z Prahy na východ, najdete nenápadné, ale přesto krásné městečko Ústí nad Orlicí. Čeká vás v něm barokní náměstí s podloubími i unikátní nádražní budova.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek
Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Orlické hory – vyrazte do přírody
Jaro už je v plném proudu a sluníčko k výletům jen vybízí. Za hranice se asi hned tak nepodíváme,...


Souvisejicí videa

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka
Městečko Ústí nad Orlicí leží v orlickém podhůří a patří mezi nejmalebnější u nás. Nejstarší část...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor
Ve východní části Orlických hor se skrývá malebné městečko Rokytnice, kde na vás čeká tradiční ve...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice
V Julinčině údolí a osadě Hamernice se žije jako v pohádce. Budete se procházet údolím potoka, me...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
31 °C
zítra:
pátek 14.8.
27 °C