www.infoglobe.cz » ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu

Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

Doksy jsou městečko v Libereckém kraji s přibližně pěti tisíci obyvateli. Nacházejí se v dostupné vzdálenosti od České Lípy, ale i od Mladé Boleslavi či od Prahy a disponují navíc i vlakovou dopravou. Město se skládá z osmi částí – Doksy, Kruh, Staré Splavy, Žďár, Vojetín, Břehyně, Zbyny a Obora.

Máchovo jezero - pláž po ránu   Máchovo jezero - pláž po ránu

Hlavním turistickým lákadlem je již zmíněné Máchovo jezero. Jedná se o osmý největší rybník v České republice. V okolí „Mácháče“ je možné se ubytovat v několika kempech či si pronajmout apartmán přímo v Doksech. Čisté písečné pláže jsou téměř vždy v docházkové vzdálenosti skrz borový lesík, nicméně je zde tolik cestiček, které až vybízejí k zapůjčení koloběžky a prozkoumávání okolí jezera. Kolem pláží se nachází veškerý servis – toalety, sprchy, restaurace, bary, stánky a samozřejmě půjčovny lodiček, šlapadel a vyzkoušet je možné i zde velmi oblíbený windsurfing. Máchovo jezero má také vlastní lodní dopravu, takže plavbu lze absolvovat i bez vypětí sil. Pro děti se zde nabízejí další aktivity v podobě vodních klouzaček a tobogánů. Parta přátel může zase využít zdejší udržované hřiště pro plážový volejbal. Nejlepší je na pláž dorazit ihned ráno a vychutnat si pár hodin, než dorazí další rekreanti.

hřiště na plážový volejbal

Avšak ani samotné Doksy nezůstávají za jezerem pozadu. Milovníky historie zde může zaujmout barokní kostel svatého Bartoloměje a Nanebevzetí Panny Marie z roku 1638 s kopií Panny Marie Montserratské, renesanční zámek z 16. století či třeba památník Karla Hynka Máchy – budova slouží dnes jako muzeum a je zároveň nejstarším stavením Doks, jelikož jako jediná přečkala požár v roce 1842. Je chráněnou kulturní památkou České republiky a krom hlavní expozice věnované Karlu Hynku Máchovi se zde nachází i část věnovaná historii rybářství a rybníkářství z Českolipska a v průběhu roku se zde koná i plno dalších výstav.

Památník K. H. Máchy – muzeum a nejstarší stavení v Doksech

I děti si však přijdou na své, jelikož již 6 let je zde Muzeum Čtyřlístku, které je umístěno v budově knihovny. V muzeu se nacházejí expozice slavného komiksu Jaroslava Němečka. Ten má v okolí chalupu a zdejší krajina ho při tvorbě inspirovala. Prohlídka je interaktivní a děti se tedy rozhodně nebudou nudit. Mimo jiné zde byla zároveň také zřízena naučná stezka „Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“, která je dlouhá 12 kilometrů a vede z Doks okolo Máchova jezera a přes Staré Splavy. Podél cesty se nacházejí informační tabule s komiksovými postavičkami a je možné si zakoupit i speciálního průvodce s ilustracemi pana Němečka.

knihovna Doksy a Muzeum Čtyřlístku

Krom Muzea Čtyřlístku mají Doksy ještě jedno místo, kam každá rodina určitě musí zavítat. Jedná se o Zoopark Berousek Doksy, který zde funguje již 2 roky. Obývá ho mnoho druhů exotických zvířat jako třeba bílí lvi či tygři. Děti mohou krmit plno kontaktních zvířátek a nechat se vyfotit s mláďaty šelem. Ani večer však Doksy nespí, zájemci mohou zavítat na oblíbenou diskotéku Bílý kámen nebo do kina Máj.

informační tabule na Máchově stezce  Zoopark Berousek Doksy  knihovna Doksy a Muzeum Čtyřlístku

Na okolí Doks se ale také nesmí zapomenout, jelikož disponuje plno turistickými i cyklistickými cestami. Podívat je možné se například do Hradčanských stěn, na pískovcový blok Králův stolec nebo na známé hrady, jako jsou královský hrad Bezděz či hrad Houska nebo Kokořín.

hrad Kokořín 

GPS: (Máchovo jezero) 50°34'41.2"N 14°39'16.0"E

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Klára Svobodová, Wikimedia Commons: LaSoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny. Ten větší už pěknou řádku let zdobí zřícenina hradu Bezděz.

ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami
Publikováno: 5.9.2020
Dalším tipem na aktivně strávený víkend v Čechách je návštěva krásné oblasti Kokořínsko. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turisty, avšak poslední dobou se Kokořínsko stále více dostává do povědomí cyklistů a především bajkerů. Nachází se tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínské stezky), což jsou lesní cesty, pěšinky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a částečně dosahují až k Bezdězu.

ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu
Publikováno: 27.8.2020
V parném letním dni se ne každému chce trávit čas celodenním pochodem, ale co dělat, pokud nechcete ani proležet celý den u vody? Jestliže hledáte kompromis, je dnešní procházka pro vás skvělým tipem. Zajímavý výlet navíc ocení i děti, nudit se rozhodně nebudou. Celou cestu lze také absolvovat se psem či na kole.

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO
Publikováno: 5.5.2020
Vidíte to světlo na konci tunelu? My ano a hrad Bezděz také, své brány otevře veřejnosti už 25. května. Budeme sice muset dodržovat určitá pravidla, ale to nám nevadí.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

ČR, Velký Rečkov – zimní procházka národní přírodní památkou Klokočka
Publikováno: 15.1.2022
Na tento výlet můžete vyrazit v každém ročním období, limitující není ani sníh. Z dálnice D10 sjíždíme na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na konec vesnice Malá Bělá. Ihned za vesnicí se nachází osada Velký Rečkov, zde parkujeme a vydáváme se na krátkou procházku národní přírodní památkou jménem Klokočka. Území je chráněno od roku 1956 z důvodu zdejšího výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

SR, ČR: Den rodiny 2021
Publikováno: 26.4.2021
V sobotu 15. května se uskuteční Mezinárodní den rodiny, jehož cílem je povzbudit vlády a země, aby věnovaly pozornost tématu rodiny a realizovaly prorodinné projekty. Letošní témata budou „Otec nablízku” (SR) a „Rodinná pohoda není náhoda“ (ČR).

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.


Souvisejicí videa

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo
Bezděz je jediný ryze gotický hrad na našem území, nikdy se nepřestavoval a neproběhly tu skoro ž...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X