www.infoglobe.cz » ČR: Dolní oblast Vítkovice – majestátní ocelová kráska – VIDEO

ČR: Dolní oblast Vítkovice – majestátní ocelová kráska – VIDEO

Publikováno: 6.6.2017
Říká se jí ostravské Hradčany. Bývalé železárny totiž opravdu z dálky působí jako obrovský hrad. Ruda se v nich přestala tavit na konci minulého století, ale velkou část unikátního průmyslového kolosu se naštěstí podařilo zachovat pro příští generace. Vydejte se s námi na krátký výlet do ocelového srdce Ostravy.

Začneme rovnou u první vysoké pece, nejdůležitější části celé železárny. Její základy pocházejí ze začátku 20. století, poslední odpich proběhl 27. září 1998. V letech 2011 a 2012 se podařilo pec opravit a zpřístupnit, v roce 2015 přibyla vyhlídková nástavba s kavárnou. Dnes tak můžete v rámci prohlídky alespoň nahlédnout do procesu výroby železa, uvidíte všechny důležité části pece včetně velína a místa odpichu.

vysoká pec číslo 1 s nástavbou    Dolní oblast Vítkovice    Dolní oblast Vítkovice

vodárenská věž a aula Gong   vagony na přepravu roztaveného železa a strusky

Velmi důležitou součástí železáren byl i plynojem, kde se skladoval odpadní vysokopecní plyn před tím, než ho provoz využil například ke koksování uhlí nebo pohonu pístových dmychadel. Dnes celá majestátní budova ve tvaru stojatého válce funguje jako multifunkční aula Gong. Konají se v ní konference, divadla i koncerty. A už jen samotná prohlídka prostoru zanechá v člověku dojem. Natož když tu můžete navštívit například jedny z nejlepších koncertů festivalu Colours of Ostrava.

Gong a vodárenská věž

Hned naproti Gongu najdete v bývalé energetické ústředně takzvaný Malý svět techniky U6 a hned za ním v nové hale další části expozice Svět techniky. Na své si tu – stejně jako v plzeňské Techmanii – přijdou jak nejmenší děti, tak školáci i jejich rodiče. Není nad to si jednotlivé zázraky přírody, vědy a techniky vyzkoušet na vlastní kůži nebo alespoň vidět názorné ukázky, jak fungují.

Malý svět techniky

O něco dále pak v areálu bývalého Dolu Hlubina uvidíte nejen zachovalou těžní věž a některé důlní provozy, ale i zrekonstruované budovy s ateliéry, kavárnou, kinem a dalšími prostory k rozličnému kulturnímu využití.

Důl Hlubina   Důl Hlubina

Můžete si ale také projít zatím nevyužité části bývalé železárny, ocelárny i koksovny. Majestátní desítky metrů vysoké ocelové kolosy pokryté rzí vzbuzují bázeň a připomínají, jakou těžkou práci zde lidé měli.

Dolní oblast Vítkovice

Pokud se vám návštěva nezadaří samostatně, doporučujeme vyrazit alespoň na dnes již kultovní festival Colours of Ostrava (v r. 201 17.–20. července), který se posledních několik let téměř celý koná právě v areálu Dolní oblasti Vítkovice.

GPS: 49°49'06.5"N 18°16'46.6"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Kai Engel, David Szesztay, Sergey Cheremisinov, Kai EngelDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Moravskoslezský kraj: podpora Beskyd a Jeseníků
Publikováno: 14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza klidu pod Beskydy – VIDEO
Publikováno: 13.6.2017
Malebné městečko Rožnov pod Radhoštěm patří mezi místa, do kterých se zamilujete v prvním okamžiku. A když ne v prvním, tak hned v tom druhém. Od konce 18. století do 2. světové války město fungovalo jako klimatické lázně a dnes se k tradici opět pomalu vrací.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slunce Radegasta – VIDEO
Publikováno: 23.5.2017
Legendy vyprávějí, že na vrcholu beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský bůh slunce, války a vítězství. I dnes je 1 129 metrů vysoký Radhošť posvátné poutní místo s krásným kostelíkem a výhledem, díky kterému stojí výšlap sám o sobě za to.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvělá základna k výletům do Beskyd – VIDEO
Publikováno: 30.5.2017
Malá a na první pohled nenápadná vesnice v Beskydech si získává čím dál větší oblibu nejen u výletníků z Ostravska. Táhne je sem hlavně nádherná příroda a snadná dostupnost jak autem, tak vlakem.

ČR: Ostrava – Landek Park aneb tvrdý život horníků - VIDEO
Publikováno: 1.11.2011
Ostrava – místo, kde není jednoduchý život a kde je vzduch nejtěžší v celé EU. Přesto na něj Ostraváci nedají dopustit a neváhají se špičkovat kvůli každému detailu. Na Pražáky jsou někteří Ostraváci, a není jich málo, zvlášť alergičtí.

Ostrava: město na rozcestí – VIDEO
Publikováno: 20.9.2016
Není to tak dávno, kdy turisté do Ostravy zabloudili opravdu jen náhodou. Město žilo hornictvím a těžkým průmyslem a v mnoha částech se člověk bál chodit sám i ve dne, natož po setmění. Jenže Ostrava se změnila. Dnes jde o město plné kultury, zajímavých památek a přibývá v ní mladých lidí, kteří rozjíždějí stále nové ambiciózní projekty.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prohlídka vysoké pece
Publikováno: 2.9.2014
Oblast Dolní Vítkovice, která se stala v roce 2002 národní kulturní památkou, se těší velkému zájmu veřejnosti. Za poslední dva roky se stala čtvrtým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR. Průmyslový areál s vysokými pecemi ale sloužil 170 let k výrobě železa. Jak probíhal výrobní proces, funkci jednotlivých konstrukcí a hlavně autentické dojmy zažijete při prohlídce vysoké pece. Tam, kde se kdysi vozil koks, železná ruda a vápenec, jezdí nyní prosklená zdviž, která na místo materiálu vyveze vás.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Ostrava: Zoologická zahrada a botanický park
Ostravská zoo má v letošním roce přírůstek v sloní říši. Je jím roztomilá slečna slona indického....

ČR, Ostrava: Dolní oblast Vítkovice
Průmyslový areál bývalých hutí Vítkovických železáren se stal v r. 2002 národní kulturní památkou...


Souvisejicí videa

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: Oáza klidu pod Beskydy
Před druhou světovou válkou fungovalo město jako klimatické lázně a dnes se tradice pomalu obnovu...

ČR, Kunčice pod Ondřejníkem – základna k výletům do Beskyd
Kunčice jsou díky své dostupnosti i krásné přírodě skvělým výchozím bodem pro výlety do Beskyd. N...

ČR, Radhošť – tam, kde sídlí bůh slunce
Výšlap na vrch Radhošť je v krásném letním dnu skvělým zážitkem. Dokonce si můžete vybrat, jestli...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.
25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 2. 2020
svátek:Dorota
dnes:
středa 26.2.
3 °C
zítra:
čtvrtek 27.2.
4 °C