www.infoglobe.cz » ČR: Dunajovická hora: Nevyšší vrchol Třeboňské pánve

ČR: Dunajovická hora: Nevyšší vrchol Třeboňské pánve

Publikováno: 29.10.2020
Dunajovickou horu a její bezprostřední okolí proslavilo poutní místo, lidové písně i krásné výhledy na Třeboňsko.

Poutní místo i sportovní vyžití

Dunajovická hora se sice vypíná pouze do 504 metrů nad mořskou hladinu, v rovinaté krajině Třeboňské pánve je to ale úctyhodná výška. Vrchol se nachází severozápadně od obce Dunajovice a asi 7 km od Třeboně. Nejlépe se na ni dostaneme z dunajovické návsi, kam se dostanete autem nebo autobusem. Stačí se vydat po silnici směrem na Štěpánovice a zahnout doleva na polní cestu za vsí. Z Třeboně sem také vede zelená turistická značka. Ta prochází místní částí Břilice těsně kolem Břilického rybníka.

zatopený kamenolom   léčivý pramen

Na úbočí kopce se nachází zatopený kamenolom, který dnes slouží k rekreačnímu rybolovu. S těžbou kamene zde začali Rožmberkové, kameny z tohoto místa použil Jakub Krčín na hráz rybníka Rožmberk. O něco mladší je poutní kaplička svatého Kříže, stojící na úpatí Dunajovické hory, a téměř jeden kilometr dlouhá křížová cesta vinoucí se po úbočí kopce. Kaplička byla zbudována v 18. století nad pramenem, kterému byly připisovány léčivé účinky. Na stavbu 14 zděných kapliček tvořících křížovou cestu byly získány finance o něco později díky veřejné sbírce v roce 1885. Obrazy vymalované na jednotlivých zastaveních křížové cesty jsou dílem děkana Bedřicha Kamarýta z Deštné. U kapličky je sloužena mše svatá každý rok vždy sedmou neděli po velikonočních svátcích.

kaplička sv. Kříže

Výhledy nejen na Třeboňskou pánev

V roce 1939 byla na kopci vztyčena dřevěná vyhlídková věž, sotva se ale dožila konce druhé světové války. Poblíž deváté kapličky křížové cesty jsou dnes zachované její betonové základy. I bez rozhledny nabízí ale tento vrchol krásné výhledy. Třeboňskou pánev odtud uvidíte jako na dlani, otevírají se odtud ale i výhledy směrem na hrad Choustník, Soběslav či Tábor, a za dobré viditelnosti lze dokonce snadno spatřit i Českomoravskou vrchovinu.

kaplička na křížové cestě   kaplička na křížové cestě

Zabitý Francouz

V Dunajovicích je nouze, zabili tam Francouze, zpívá se v jedné staré lidové písni a není to tak daleko od pravdy. K události došlo v roce 1806, kdy po prohrané bitvě u Slavkova a poté, co muselo rakouské císařství podstoupit Francii ohromná území jako válečné reparace, pomalu neexistoval pro obyvatele monarchie horší nepřítel než Francouz. Když tedy do Dunajovic zabloudil nemocný a zbídačený francouzský voják, který se ztratil svému pluku, a prosil obyvatele vsi, aby ho odvedli do Lišova, jeden z místních sedláků ho sice naložil na vůz a vydal se s ním na cestu, jenže v nedalekém lese ho s dalšími kumpány utloukl a oloupil.

Třeboň od Břilic

Když konečně vyšlo najevo, co se v lese událo, soudy se k vyšetřování moc neměly. I když byly v obydlích obviněných nalezeny předměty prokazatelně patřící francouzskému vojákovi, nakonec byli všichni zproštěni viny. Na velmi mírném rozsudku se nejspíše podepsala skutečnost, že zabitý byl cizinec, a navíc ještě Francouz. V jedné z verzí lidové písně popisující tuto událost se dokonce zpívá, že svědomí se v jednom z vrahů hnulo natolik, že nechal vystavět poutní kapličku, pravda ale bude nejspíš trochu jinde.

Užitečné informace a další tipy

Pokud se na Dunajovickou horu vydáte se svým psím společníkem, pamatujte na to, že vcházíte do honitby a měli byste tak mít své zvíře na vodítku. V zatopeném lomu je zakázáno koupání, a to i koupání psů, pokud vás láká možnost rybaření, můžete si na obecním úřadě v Dunajovicích zakoupit rybářskou povolenku.

GPS: 49°01'22.0"N 14°41'43.2"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Tipy na výlety za památkami jižních Čech
Publikováno: 3.10.2020
Na stromech se barví listí, ale sluníčko se ještě nevzdává. Babí léto k výletům jen vybízí. Víte, kam vyrazit v jižních Čechách?

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech
Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Město obklopené rybníky
Publikováno: 29.9.2020
Malebné městečko ležící na jihu Čech nedaleko Třeboně láká především přírodymilovné turisty. Obklopuje ho hned několik významných přírodních rezervací a shromaždišť vodního ptactva.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem
Publikováno: 14.5.2020
Rašeliniště Červené blato ležící v melancholické krajině Třeboňské pánve je ideálním místem na jarní výlet do přírody. Chvílemi si tu budete připadat, jako byste se ocitli v severské tajze, místo má také navíc zajímavou historii spojenou s nedalekou sklárnou v Jiříkově údolí.


Souvisejicí videa

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury
Třeboň je velmi vyhledávaným městem v jižních Čechách, kde se snoubí bohatá historie s krásnou př...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C