www.infoglobe.cz » ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo a safari park

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo a safari park

Publikováno: 12.9.2019
Jediná zoologická zahrada v České republice, která nabízí africké safari, je ta ve Dvoře Králové. Proto se řadí na přední příčky v oblíbenosti i v návštěvnosti. Záměr tehdejšího ředitele Josefa Vágnera, který před lety začal dovážet ze svých expedic africká zvířata, se zdařil. V rozlehlém areálu na okraji města dnes najdete kromě klasické zoo a safari parku, který můžete projet buď vlastním, nebo safari vozem, i ubytování v hotelu a kempu, pivovar i lázně.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Kdo má zájem o komentovanou prohlídku, ať už safari busem, nebo autem, nevyplatí se moc otálet. Hned po vstupu do areálu je dobré si zakoupit a nechat načasovat lístky, neboť vstup do safari parku se platí zvlášť. Se vstupenkami do areálu dostanete i plánek zoo, který se vám bude hodit. Areál je opravdu rozlehlý a s ním i výběhy a pavilony zvířat.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Galerie malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, která se nachází v Neumannově vile u pavilonu opic, vám poskytne pohled na obrazy zvířat a jejich vývoj od doby kamenné.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Cestou ke galerii narazíte na venkovní výstavu kamenných soch, které byly vytvořeny černošskými sochaři v umělecké komunitě v místě zvaném Tengenenge, kde se těží tento hnědočerně zbarvený kámen. Veškeré úpravy – tesání, vyhlazování, leštění a voskování je pouze ruční práce.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Městečko Tiébélé je vystaveno a vyzdobeno po vzoru západoafrické osady, v jeho domcích najdete expozici drobných afrických zvířat a domorodých artefaktů. V letní sezoně nabídne i pravou africkou kávu a speciality z grilu.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

V tropickém pavilonu Ptačí svět budete mít nádherně zbarvené ptáky na dosah ruky. Musíte se dívat pozorně, jsou puštěni na volno a mezi bujnou vegetací a vodopády je snadno přehlédnete.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Safari Park Dvůr Králové, jak zní oficiální název zoologické zahrady, je největším chovatelem žiraf na světě. Při komentované projížďce safari se dozvíte, že žirafa projí až 20 hodin z každého dne, aby si v létě nespálila od slunce jazyk, má ho zbarvený do fialové barvy.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Komentovaná prohlídka safari vozem trvá necelou hodinu. Výklad průvodce a zároveň řidiče začne s nastartováním auta a opravdu končí až s vypnutím motoru. Každé zvíře zná jménem, nové přírůstky i datem narození, charakterem plemene a občas přidá i úsměvnou příhodu z jeho života. Na focení máte dostatek času, u každého výběhu přibrzdí tak, abyste měli dobrý záběr z přední i zadní části vozu.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Prohlídka lvího safari je za přísných bezpečnostních opatření. Zvláštní vjezd, vysoké drátěné ploty a při troše štěstí uvidíte spící šelmu přes drátěná oka rolety, která se na voze spouští těsně před vjezdem.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Pěší safari je o komentář ochuzeno, což je škoda. Nedozvíte se pak, že například pštros dospívá ve dvou letech, že jeho vejce byste vařili natvrdo hodinu a půl a že má mozek menší než oko. A jak je to s pštrosem a strkáním hlavy do písku? Je to jen pověra. Se pštrosem není radno si zahrávat. Umí zaútočit z výskoku kopem nohama. A to takovou silou, jako když vás kopne kůň.

Do zoo můžete se psem na vodítku, do safari nikoliv. Lze ale využít místní kotec.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

GPS: 50°26'02.9"N 15°47'51.7"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Dvůr Králové nad Labem - turistické centrum východních Čech
Publikováno: 19.8.2011
Dvůr Králové nad Labem - město ležící na obou březích horního toku řeky Labe, 35 km severně od Hradce Králové a 19 km jižně od Trutnova, v nadmořské výšce 371 m. Město s tradicí textilního průmyslu, řadou historických, kulturních i uměleckých památek, je jedním z turistických center východních Čech.

Dvůr Králové n/L: Africké safari se stalo kulturní památkou
Publikováno: 8.10.2016
Africké safari ve Dvoře Králové bylo v září letošního roku prohlášeno za kulturní památku. Podle ministerstva kultury je ve střední a východní Evropě jedinečným zařízením s mezinárodním významem. Africké safari v ZOO Dvůr Králové bylo životním projektem Josefa Vágnera, který se ředitelem dvorské zoo stal roku 1965.

ČR: Hořice - město kamene a sladkých trubiček - VIDEO
Publikováno: 23.8.2011
Není moc měst, která si člověk pamatuje naprosto odlišně. Hořice jsou jedním z nich.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?

ČR: Nová Paka - město bláznů - VIDEO
Publikováno: 6.9.2011
Město v podhůří Krkonoš, kde žije svůj vlastní novopacký život asi 10 tisíc lidí.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo – safari park
Ve Dvoře Králové uvidíte zvířata jak v pavilonech a výbězích, tak na volných pláních. Spojení kla...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


19.9.2019
Ve dnech 21. a 22. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě odehrává hlavní program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Devatenáctý ročník letecké a obranné show představí leteckou i pozemní techniku členských států Severoatlantické aliance.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 9. 2019
svátek:Matouš
dnes:
sobota 21.9.
19 °C
zítra:
neděle 22.9.
20 °C