www.infoglobe.cz » ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky

Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

Při našich toulkách po Moravě jsme navštívili i městečko Holešov, které leží na hranici dvou etnografických oblastí – Hané a Valašska. Ještě před návštěvou zámku jsme se procházeli po centru, kde jsme nahlédli i do historie.
Holešov
Holešov (i mnohá jiná města a obce v okolí) se nacházel nedaleko známé Jantarové stezky, což přispělo k jeho rozvoji. Vůbec první písemné zmínky se objevují v roce 1131. Zpočátku byl biskupským majetkem, ale po nástupu Přemyslovců získal Holešov statut města. Krušné období zažíval v době reformace. Velmi výraznou osobností byl tehdy dnes již svatý Jan Sarkandera, který zde působil jako farář. Výrazný rozmach Holešova nastal po získání města zbohatlíkem Johannem z Rottalu, ve kterém následně pokračovali i jeho nástupci. Z tohoto období pochází velkoryse vybudovaný zámek nebo zahrady (park), které jistou dobu konkurovaly i těm v Kroměříži. V meziválečném období se do historie města v podobě dvou děl zapsal i slavný architekt Bohuslav Fuchs, který zde předtím studoval.

Holešov   Holešov

Samostatnou kapitolu z dějin města tvoří židé. Holešov se stal útočištěm ultraortodoxních židů včetně několika kabalistických učenců, což z něj zakrátko učinilo poutní místo ortodoxního judaismu. Největší počet židovského obyvatelstva byl zaznamenán v roce 1848, kdy byla vytvořena i samostatná správní jednotka zvaná „Židovský Holešov“. Zdejší působení židovského obyvatelstva později vedlo k rozporům s domácími a důsledkem byly tzv. pogromy (násilné akce). S nástupem fašismu a druhé světové války postupně zdejší židovská komunita zanikla (holokaust). V souvislosti s přítomností židů zde vzniklo nejprogresivnější české fašistické hnutí, ze kterého se utvořila politická strana Národní obec fašistická. Po skončení války byla náboženská obec sice obnovena, ale opět vlivem nastávajícího režimu zanikla. Poslední původní obyvatel zemřel v roce 1986. V současnosti můžeme židovskou minulost města vnímat přes kulturní akce a památky, ke kterým se řadí Šachová synagoga – jedna z nejvýznamnějších památek v Česku, která je prý jedinou synagogou polského typu na světě, a židovský hřbitov, kde je pohřben rabín Šabtaje ben Me'ir ha-Kohena, jehož pietní místo každoročně navštěvují stovky ortodoxních židů z celého světa.
Holešov
Pro odlehčení těchto smutných dějin Holešova uvádíme, že město bylo rodištěm i celoživotním domovem nejvyššího člověka v Česku – Josefa Drásala, kterému se díky svým přibližně 242 cm říkalo také hanácký obr. Vystupoval jako varietní a cirkusová atrakce po celé Evropě, dokonce i před Napoleonem Bonaparte. Město je známé i výchovou bezpečnostních složek. V třicátých letech zde vyučovali elitní pohraničníky, později německou Schutzpolizei i protektorátní četníky, za komunismu Sbor národní bezpečnosti a v současné době zde působí jedna ze tří největších policejních škol. Na území města stojí i nejvýchodnější profesionální meteorologická stanice v České republice.
kostel Nanebevzetí Panny Marie

kostel Nanebevzetí Panny Marie   Holešov

V centru můžete vidět kostel Nanebevzetí Panny Marie, morový sloup z počátku 18. století, jakož i zástavbu domů kde sídlí banky, obchody či restaurace a kavárny. Pár metrů od centra se nachází již zmíněný zámek Holešov, který byl postaven v roce 1574 na místě bývalé tvrze. Zámek byl několikrát přestavěn a v době naší návštěvy probíhala rozsáhlá rekonstrukce. Během třicetileté války byl Švédy vypleněn a vypálen. V době panování hraběte Rottala byl jedním z kulturních center Moravy. I dnes nabízí ve svých prostorách několik výstav, celoroční společenské akce, jakož i možnost uspořádání svatby či oslavy přímo na zámku.

zámek Holešov

zámek Holešov   zámek Holešov

Doporučujeme navštívit i zámeckou restauraci, kde jsme se doslova královsky najedli v nádherném prostředí s příjemnou obsluhou. Po ukončení prohlídky zámku určitě navštivte i jeho velkolepou zahradu, která byla po etapách budována již od 17. století. K vidění jsou zde nejen sochařská díla, ale i vodní systém symbolizující Neptunovo žezlo – Trojzubec, Růžová zahrada s hvězdárnou či bustou známého barokního hudebního skladatele Františka Xavera Richtra, který se zde narodil a později i působil, jakož i mnoho dalších zákoutí.

francouzský park

 francouzský park (hvězdárna)   francouzský park (busta Františka Xavera Richtra)

Holešov je město, které zpočátku možná působí, že kromě zámku nemá co nabídnout, ale opak je pravdou. Proto pokud pojedete někdy kolem, určitě ho navštivte, je místem zajímavých osobností, dějinných událostí a v neposlední řadě pozoruhodných památek.
 
GPS: 49°19'54.5"N 17°34'47.6"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Jižní Morava – kraj slunce, vína a pohostinnosti
Publikováno: 9.6.2016
Když stvořitel rozdával, byl k Jihomoravanům opravdu štědrý. Aby mohli své zemi říkat „kraj vína“, nadělil jim největší dávku slunečního záření v celém Česku. A také teplé klima, svědčící nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. A co tu návštěvníky čeká? Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí I
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

Odry: nově otevřený Flascharův důl
Publikováno: 22.7.2020
V Nízkém Jeseníku poblíž Veselého kopce se nově otevřelo dvoupatrové důlní dílo Flascharův důl. Moravskoslezský kraj tak získal další turistický cíl, který je součástí projektu Technotrasy, jež sdružuje desítky technických atraktivit.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Zlín – nejhezčí zoo na Moravě
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií snad nejkrásnější zoologickou zahradu na Morav...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C