www.infoglobe.cz » ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO

Publikováno: 5.5.2020
Vidíte to světlo na konci tunelu? My ano a hrad Bezděz také, své brány otevře veřejnosti už 25. května. Budeme sice muset dodržovat určitá pravidla, ale to nám nevadí.

Hrad Bezděz lze představit jako naprostý unikát, neboť se jedná o jediný ryze gotický hrad na našem území. Od dob jeho zakladatele Přemysla Otakara II. se nepřestavoval a ani zde neproběhly žádné dramatické opravy. Přistupujeme tedy ke hradu, který má toho pravého gotického „genia loci“ a vzpomínáme na mladého krále Václava II., který zde byl vězněn. Pokud sem přijedete autem, využijte parkoviště v podhradí a následně vystoupejte po dobře značené cestě.

hrad Bezděz

Nyní tedy stoupáme do 604 metrů vysokého kopce. U první brány jsme teprve v 470 metrech, takže nám ještě pěkný kus zbývá. Šetřete silami a připravte se na poměrně náročnou cestu s hladkými kameny. V několika místech dbejte zvýšené pozornosti, abyste nespadli z prudkého srázu. U třetí brány je odbočka vlevo, kterou můžete, pokud jste trochu dobrodruzi, využít při sestupu, abyste nešli tou samou cestou. Tato stezka není příliš udržovaná a v několika místech je velmi prudká. Pokud si však tuto pěšinu zvolíte, tak se v sedle dáte doleva a dojdete zpátky do podhradí, nebo se podíváte na protější kopec Malý Bezděz.

na hradě Bezděz

Za třetí branou postupujeme dál. Místy dávejte pozor na děti, protože některé kraje hradeb nemají zábradlí a hrozí pád. Tam, kam zábradlí dali, také zrovna nedělá dojem, že by udrželo statného muže. Cesta je však dostatečně široká, avšak opět s kluzkými kameny, které by mohly působit problémy při dešti nebo s nevhodnou obuví.

Pohled od velké věže na první nádvoří. Vlevo purkrabský palác, vpravo královský a vzadu pak kaple sv. Michala   purkrabský palác

Na hradě samotném vás čeká úžasná gotická kaple či královský palác nalevo. Za nimi pak schodiště, po kterém se dostanete až do hradní věže. Vpravo stojí purkrabský palác, před kterým vyhloubili nádrž na vodu. Odtud se můžete vydat branou na druhé nádvoří, kde jsou dva další paláce a výhled na zbytek hradu.

kaple sv. Michala

Nejkrásnější výhled je samozřejmě z velké věže, ze které vidíme celý Máchův kraj. Na jižní straně si všimněte hradu Houska. Ze severního pohledu stojí za zmínku Ralsko a Máchovo jezero.

malá věž Bezdězu

Další zajímavostí je, že se zrovna díváte i do kraje komiksového Čtyřlístku. Doksy jsou Třeskoprsky (kde je i muzeum Čtyřlístku), Máchovo jezero představuje Blaťák a hrad Bezzub je právě ten, na kterém se nacházíte.

GPS: 50°32'23.3"N 14°43'09.1"E

 

Text a video: Michal Cigánek

Foto: Michal Cigánek, Wikimedia Commons: Jan Sovka aka sovickaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami
Publikováno: 5.9.2020
Dalším tipem na aktivně strávený víkend v Čechách je návštěva krásné oblasti Kokořínsko. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turisty, avšak poslední dobou se Kokořínsko stále více dostává do povědomí cyklistů a především bajkerů. Nachází se tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínské stezky), což jsou lesní cesty, pěšinky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a částečně dosahují až k Bezdězu.

Zámek Lemberk – zpřístupnění věže
Publikováno: 14.8.2021
Máte rádi výhledy z výšky do okolí?

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X