www.infoglobe.cz » ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera

Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

V jedno sluncem zalité ráno jsme se rozhodli pro malý výlet. Nechtěli jsme navštívit žádné město, ale zároveň ani se jen tak potulovat nějakou přírodní rezervací, a tak jsme si za cíl vybrali hrad s nenáročným přístupem v obklopení Středomoravských Karpat, přesněji geomorfologického celku Chřiby. Tím hradem byl Buchlov, jehož historie sahá do první poloviny 13. století.
hrad Buchlov

Cestu k námi zvolenému cíli jsme si krátili studiem historie této středověké památky. Hrad Buchlov byl založen českým králem jako strategická obranná pevnost a také jako středisko se soudní pravomocí s tzv. loveckým právem. Díky dobrému zachování dnes víme, že nejstarší části hradu tvořily obranné věže, velká síň, palác a kaple. Zajímavostí pro nás byl fakt, že kaple byla postavená podle vzoru královské kaple St. Chapelle v Paříži. Trošku jsme si tak zavzpomínali na loňskou návštěvu tohoto francouzského velkoměsta.
hrad Buchlov

hrad Buchlovhrad Buchlov

Z knížky, která byla věnovaná historii středověkých staveb, jsme se ještě dozvěděli, že hrad Buchlov byl sice do 16. století královským majetkem, ale často byl pronajímán šlechtickým rodům, čehož výsledkem bylo pozitivní zvelebování stavby. Hrad tak například získal krásný reprezentační pozdně gotický rytířský sál. Mezi 16. a 18. stoletím přešel hrad do soukromého vlastnictví moravských rodů. Nejvýrazněji se snad zapsal rod pánů ze Zástřizl. Během jejich panování proběhly největší stavební úpravy, a to již v duchu renesance. Poslední jeho majitelé byli Berchtoldové z Uherčic, kteří jej vlastnili do roku 1945. Opět nás zaujalo, že již od poloviny 19. století bylo na hradě zřízeno veřejně přístupné muzeum s rozsáhlou sbírkou předmětů, což přispělo k udržování této památky. Po roce 1945 přešel hrad do majetku československého státu a následně byl prohlášen za národní kulturní památku. V současnosti ho spravují NPÚ Praha, ÚOP v Kroměříži a SH Buchlov.

hrad Buchlov

Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme před branami hradu. Z nabídky prohlídkových okruhů jsme si vybrali kombinovaný okruh, který v sobě spojoval návštěvu strážnice, zbrojnice, knihovny, různých účelových místností až po kapli sv. Barbory, vzdálené 15 minut chůze od hradu, která byla postavena v roce 1672 na vrchu Modla. Jedná se o rodinnou hrobku pánů z Petřvaldu a Berchtoldů. Avšak nejvíce nás dostala 35 metrů vysoká vyhlídková věž s panoramatickou vyhlídkou na okolí vrchoviny Chřiby, Dolnomoravského úvalu nebo na horu Hostýn, na které se nachází významné mariánské poutní místo. Dokonce jsme mohli vidět i Pálavu či kousek Vídně, ale jak se říká, ruku do ohně bychom za to nedali.
hrad Buchlov (panorama)       hrad Buchlov (panorama)

V době naší návštěvy na hradě probíhala tematická výstava, a jak jsme se dozvěděli, celoročně zde probíhají i různé jiné akce. Z těch nejznámějších, respektive nejnavštěvovanějších jsou to Velikonoce na hradě, Strašidelný hrad, pouť ke kapli sv. Barbory, noční prohlídky hradu nebo akce ke konci roku Na Štěpána na Buchlově otevřená brána.
hrad Buchlov

Návštěva hradu Buchlov byla nesmírně příjemná, poučná a plná krásných zážitků, které byste si neměli nechat ujít ani vy, proto pokud nevíte kam na jednodenní výlet, vzhůru na hrad Buchlov.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela Kondákorová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje
Publikováno: 11.9.2013
Při našich cyklotoulkách Rakouskem jsme se zastavili v městečku Hainburg. Tato středověká obec, nad kterou se tyčí Hainburský hrad, ukrývá mnohá přírodní ale i historická tajemství. Jedním z nich je i zřícenina hradu Röthelstein, který se skrývá v náručí národního parku.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO
Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.

ČR: Hrad Hukvaldy - krajem Leoše Janáčka
Publikováno: 16.6.2013
Dnes navštívíme jeden z nejrozsáhlejších hradů na Moravě, jehož slavná historie se datuje od počátku 13. století. Jak se žilo v pevnosti, která se ubránila i švédskému obléhání během 30. třicetileté války?

ČR: Bezděz - hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny, ten větší už pěknou řádku let zdobí hrad Bezděz – přesněji řečeno - jeho zřícenina.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR: hrad Kámen
Na členité skále poblíž Pelhřimova byl v polovině 13. století vystavěn gotický hrad, který se po ...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjevy z krásných zákoutí na cestě k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...

SR: Oravský hrad
Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním teras...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 21. 7. 2019
svátek:Vítězslav
dnes:
neděle 21.7.
25 °C
zítra:
pondělí 22.7.
28 °C