www.infoglobe.cz » ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera

Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

V jedno sluncem zalité ráno jsme se rozhodli pro malý výlet. Nechtěli jsme navštívit žádné město, ale zároveň ani se jen tak potulovat nějakou přírodní rezervací, a tak jsme si za cíl vybrali hrad s nenáročným přístupem v obklopení Středomoravských Karpat, přesněji geomorfologického celku Chřiby. Tím hradem byl Buchlov, jehož historie sahá do první poloviny 13. století.
hrad Buchlov

Cestu k námi zvolenému cíli jsme si krátili studiem historie této středověké památky. Hrad Buchlov byl založen českým králem jako strategická obranná pevnost a také jako středisko se soudní pravomocí s tzv. loveckým právem. Díky dobrému zachování dnes víme, že nejstarší části hradu tvořily obranné věže, velká síň, palác a kaple. Zajímavostí pro nás byl fakt, že kaple byla postavená podle vzoru královské kaple St. Chapelle v Paříži. Trošku jsme si tak zavzpomínali na loňskou návštěvu tohoto francouzského velkoměsta.
hrad Buchlov

hrad Buchlovhrad Buchlov

Z knížky, která byla věnovaná historii středověkých staveb, jsme se ještě dozvěděli, že hrad Buchlov byl sice do 16. století královským majetkem, ale často byl pronajímán šlechtickým rodům, čehož výsledkem bylo pozitivní zvelebování stavby. Hrad tak například získal krásný reprezentační pozdně gotický rytířský sál. Mezi 16. a 18. stoletím přešel hrad do soukromého vlastnictví moravských rodů. Nejvýrazněji se snad zapsal rod pánů ze Zástřizl. Během jejich panování proběhly největší stavební úpravy, a to již v duchu renesance. Poslední jeho majitelé byli Berchtoldové z Uherčic, kteří jej vlastnili do roku 1945. Opět nás zaujalo, že již od poloviny 19. století bylo na hradě zřízeno veřejně přístupné muzeum s rozsáhlou sbírkou předmětů, což přispělo k udržování této památky. Po roce 1945 přešel hrad do majetku československého státu a následně byl prohlášen za národní kulturní památku. V současnosti ho spravují NPÚ Praha, ÚOP v Kroměříži a SH Buchlov.

hrad Buchlov

Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme před branami hradu. Z nabídky prohlídkových okruhů jsme si vybrali kombinovaný okruh, který v sobě spojoval návštěvu strážnice, zbrojnice, knihovny, různých účelových místností až po kapli sv. Barbory, vzdálené 15 minut chůze od hradu, která byla postavena v roce 1672 na vrchu Modla. Jedná se o rodinnou hrobku pánů z Petřvaldu a Berchtoldů. Avšak nejvíce nás dostala 35 metrů vysoká vyhlídková věž s panoramatickou vyhlídkou na okolí vrchoviny Chřiby, Dolnomoravského úvalu nebo na horu Hostýn, na které se nachází významné mariánské poutní místo. Dokonce jsme mohli vidět i Pálavu či kousek Vídně, ale jak se říká, ruku do ohně bychom za to nedali.
hrad Buchlov (panorama)       hrad Buchlov (panorama)

V době naší návštěvy na hradě probíhala tematická výstava, a jak jsme se dozvěděli, celoročně zde probíhají i různé jiné akce. Z těch nejznámějších, respektive nejnavštěvovanějších jsou to Velikonoce na hradě, Strašidelný hrad, pouť ke kapli sv. Barbory, noční prohlídky hradu nebo akce ke konci roku Na Štěpána na Buchlově otevřená brána.
hrad Buchlov

Návštěva hradu Buchlov byla nesmírně příjemná, poučná a plná krásných zážitků, které byste si neměli nechat ujít ani vy, proto pokud nevíte kam na jednodenní výlet, vzhůru na hrad Buchlov.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela Kondákorová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Ve znamení Merkura
Publikováno: 30.4.2020
Národní památkový ústav vydal nepřehlédnutelnou knihu s názvem Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Knižní novinka se zabývá světovou i evropskou diplomacií v různých souvislostech.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny. Ten větší už pěknou řádku let zdobí zřícenina hradu Bezděz.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO
Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje
Publikováno: 11.9.2013
Při našich cyklotoulkách Rakouskem jsme se zastavili v městečku Hainburg. Tato středověká obec, nad kterou se tyčí Hainburský hrad, ukrývá mnohá přírodní ale i historická tajemství. Jedním z nich je i zřícenina hradu Röthelstein, který se skrývá v náručí národního parku.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR: Hrad Hukvaldy - krajem Leoše Janáčka
Publikováno: 16.6.2013
Dnes navštívíme jeden z nejrozsáhlejších hradů na Moravě, jehož slavná historie se datuje od počátku 13. století. Jak se žilo v pevnosti, která se ubránila i švédskému obléhání během 30. třicetileté války?


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR: hrad Kámen
Na členité skále poblíž Pelhřimova byl v polovině 13. století vystavěn gotický hrad, který se po ...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjevy z krásných zákoutí na cestě k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...

SR: Oravský hrad
Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním teras...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
13 °C
zítra:
pondělí 28.9.
10 °C