www.infoglobe.cz » ČR, Hradiště: Kopec, pod kterým pramení Litavka

ČR, Hradiště: Kopec, pod kterým pramení Litavka

Publikováno: 19.8.2021
Ač Hradiště patří mezi nejvyšší brdské vrcholy, není příliš navštěvované, za což patrně může absence jakékoli turistické značky vedoucí na jeho vrchol. Minout by ho ale byla škoda, ve zdejších lesích je krásně v každém ročním období.

Hradiště

Hradiště se nachází nedaleko Nepomuku a patří mezi nejvyšší hory Brd, ačkoli v terénu nepůsobí nijak výrazně. Dosahuje nadmořské výšky 840 metrů, čímž jen o metr převyšuje sousední Brdce. Oba vrchy jsou součástí nejvyššího brdského hřebene táhnoucího se z Toku na Prahu. Název kopec dostal vlastně nedorozuměním. Na jeho vrcholu se totiž rozkládá malé kamenné moře, které bylo mylně považováno za zbytek hradby hradiště. Tento útvar je sice výtvorem přírody, ale kartografům se název Hradiště zalíbil a rychle se tak dostal do map. Suťové moře na vrcholu je opravdu působivou přírodní scenérií, která vyváží i absenci jakéhokoli rozhledu. Z některých průseků na lesní cestě Jeřábecká směřující k Brdcům ale uvidíte třeba nedalekou Korunu vypínající se nad Borem.

U Břízy

Nejbližší stavbou, která je prokazatelně dílem lidské ruky, je nedaleká bouda U Břízy (někdy také zvaná Emanuelova bouda). Název Emanuelova bouda je spojen se zdejším lesmistrem Emanuelem Krausem, kterého připomíná i nedaleký Krausův kříž (v mapách také zvaný U Palouku). V těchto místech se totiž na lesmistra převrátil plně naložený vůz a on jako zázrakem vyvázl.

Pramen Litavky a studánka

Na svazích kopce se rozkládá pramenná oblast Litavky. Říčka odtud teče kolem Skelné huti a vlhkou lokalitou V Šajtech, poté její voda zaplňuje Lázskou přehradu. Nedaleko vrcholu Hradiště se také nachází studánka, ke které se dá dostat po pěšince z Borské lesní cesty.

suťové moře

Přístup

Nejblíže je to na kopec asi z Nepomuku. Kousek od rozcestí Pod Plešcem začíná lesní cesta Borská mířící směrem k luční enklávě Bor. Ta prochází kolem Krausova kříže, za kterým následuje zděná bouda U Břízy. Přímo naproti boudě zahýbá doprava lesní cesta, ze která odbočuje k samotnému vrcholu Hradiště několik lesních pěšinek klikatících se skrze kamenné moře na jeho vrcholu.

vrchol Hradiště z druhé strany

Když už vyšlápnete na Hradiště, není to daleko ani na sousední Brdce. Od Hradiště je odděluje mělké sedlo v místech zvaných U Vojáka. Zde začíná lesní cesta Jeřábecká, ze které vede na Brdce několik neznačených odboček. Z Brdců se můžete buď vrátit po lesní cestě Brdecká a Havelská zpátky do Nepomuku, nebo se vydat na Skelnou huť a do Lázu.

U Vojáka   pyramidka na vrcholu Hradiště

vrchol Malého Toku

Malý Tok

Z Hradiště se lze vydat nejen na zmíněné Brdce, ale v opačném směru i na známou Prahu a poněkud méně známý Malý Tok. Tento kopec je třetím nejvyšším vrchem Brd, ale jeho vrchol je tak nenápadný, že byste ho bez označení možná ani nenašli. Je zde ovšem vytyčen triangulační bod trigonometrické sítě prvního řádu, na což ostatně ukazuje i nivelační tyč a zbytky cihlového sloupu s kamenným patníkem. Pokud budete z Malého Toku pokračovat dále na Prahu, nemůžete minout místo zvané U sv. Jana. Kdysi tu stávala bouda střežící cestu z Nepomuku do Strašic. Jméno dostala podle sochy světce umístěné na sloupku nedaleko rozcestí. Dnes už budova nestojí, upomíná na ni však cedulka na stromě.

U sv. Jana

GPS: 49°39'55.4"N 13°50'59.7"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Turistická sezona 2022 ve středních Čechách  
Publikováno: 9.6.2022
V středních Čechách se naplno rozbíhá hlavní turistická sezona. Tento rok se ponese v duchu návratu k plnohodnotnému cestování.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy – Slonovec a Klouček
Publikováno: 18.3.2021
Jakmile bude možné se volně pohybovat po republice, doporučujeme tento krásný výlet do přírody. Oba zmíněné vrcholy patří k oblíbeným a často navštěvovaným oblastem Brd, nabízejí výhledy na údolí Litavky, Příbramsko a okolí bohaté na přírodní památky.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Ohrádka a Malá Ohrádka – po hřebeni Třemošné
Publikováno: 20.5.2021
Nezaměnitelná Třemošná, tyčící se nad Příbramí, je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Brdech. Její hřeben však pokračuje dvěma trochu opomíjenými vrcholy, a to Ohrádkou a Malou Ohrádkou. Jestli hledáte místa s oslnivými výhledy, tento hřeben vás jistě nadchne, za dobré viditelnosti odtud dohlédnete až na Šumavu.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR, CHKO Brdy – okruh na kole ze Spáleného Poříčí
Publikováno: 19.11.2020
Do oblasti Brd jsem se chystala podívat už velmi dlouho. Četla jsem hodně článků o této tajuplné oblasti a přála si ji prozkoumat na vlastní oči a také na vlastní nohy na kole.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na kole
Publikováno: 15.10.2020
Venku už je sice docela zima, ale vy byste ještě rádi vyrazili na kolo? Další cyklovýlet, který jsme absolvovali, byl kolem malebné krajiny plné lesů u Mníšku pod Brdy a rozhodně to byla velmi dobrá volba.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 9. 2022
svátek:Michal
dnes:
čtvrtek 29.9.
5 °C
zítra:
pátek 30.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X