www.infoglobe.cz » ČR, Jeseník – světové lázně vodního doktora Priessnitze

ČR, Jeseník – světové lázně vodního doktora Priessnitze

Publikováno: 15.11.2020
Dnes vás pozveme na procházku po světoznámých lázních, situovaných na severozápadním okraji města Jeseník v Olomouckém kraji. Bývalá osada, do roku 1947 nazývaná Gräfenberg, v současnosti pojmenována Lázně Jeseník, byla založena tzv. vodním doktorem Vinzenzem Priessnitzem a už od 19. století se těší oblibě mezi domácími i zahraničními návštěvníky.

Vzniku prvních moderních vodoléčebných lázní nejen v bývalém rakouském císařství, ale i na celém světě předcházelo množství problémů. Zakladatel Vinzenz Priessnitz si musel získat přízeň tehdejší vrchnosti i obyvatel Frývaldova (v současnosti Jeseníku). Snažil se je přesvědčit o léčebných účincích „obyčejné“ vody, pro kterou ho jedni považovali za bohem obdařeného a všemocného lékaře, jiní zas za šarlatána a ďáblova vyslance. Sám Vinzenz přišel na léčivé účinky zdejší vody údajně náhodně, a to pozorováním lesních zvířat a ošetřováním vlastních poranění vodními zábaly.

okolí lázní

Naštěstí se mu podařilo přesvědčit všechen lid, a tak v roce 1822 vzniká první vodoléčebný ústav na světě! Významnost lázní dokládají i tehdejší prominentní hosté, např. i prozaik Nikolaj Vasilijevič Gogol, básník Josef Dorotka Chmelenský, sochař Ludwig Schwanthaler i skladatel Franz Liszt.

Priessnitzovy léčebné lázně   Priessnitzovy léčebné lázně

Priessnitzovy léčebné lázně

Po úmrtí zakladatele Vinzenz Priessnitze, který položil základy hydroterapie, vedení lázní přebírají dědicové (mezi dalšími také zeť Jan Ripper) a odborníci, kteří se postarali o rozšíření lázeňských služeb například o masáže. Díky doktorovi Josefovi Reinholdovi se z alternativních metod léčby staly léčby podložené vědeckými výzkumy.

Priessnitzovy léčebné lázně

Lázně se rozvíjely až do druhé světové války, kdy byl jejich provoz přetransformován na rehabilitaci raněných vojáků a později dětí z bombardovaných německých měst. Po skončení války se začaly lázně zaměřovat na konkrétní onemocnění a staly se významným lázeňským městem. Po roce 1992 byly privatizovány. V současnosti poskytují prvotřídní léčbu oběhového ústrojí, dýchacího ústrojí, kožních onemocnění, duševních poruch a samozřejmě a dalších nemocí.

Priessnitzove liečebné kúpele
Co se týče architektury, ikonou lázeňského komplexu je hlavní lázeňská budova –Priessnitz sanatorium, založená v roce 1910. Secesní stavba s výhledem na hřeben druhého nejvyššího pohoří v České republice – Hrubý Jeseník – poskytuje ubytování, léčebné, relaxační a restaurační služby i kulturní vyžití. Součástí budovy je i zimní zahrada, obchod se suvenýry nebo kavárna.

Priessnitzove liečebné kúpele
Dalšími neodmyslitelnými stavbami lázní jsou Lékařská vila, Vila na Kolonádě, Vila Adelheid, ubytovací zařízení Jan Ripper, budovy Hrad a Bezruč (jídelna), lázeňský dům Bílý Kříž i několik dětských pavilonů.

Priessnitzovy léčebné lázně

Priessnitzovy léčebné lázně   okolí lázní 

Z památek zde lze obdivovat tzv. Sluneční stráň, kde se nacházejí obrazce z malých kamínků a „sochy“ z obrovských kamenů (např. Sluneční brána), dále Kolonáda (Ripperova promenáda), na jejímž začátku najdete léčebný pramen i s počeštěným jménem zakladatele – Čeněk Priessnitz. Kolonáda vás provede kolem hrobu Vinzenze Priessnitze a různých altánků. Poskytne vám několik vyhlídkových míst, pohledy na stromové aleje, nechybí ani informační tabule a pomníky. Z nich za povšimnutí určitě stojí ten „maďarský“, jehož bronzový lev se stal symbolem samotných lázní. Navíc pokud se údajně dotknete špičky jeho ocasu, splní se vám přání. Za zmínku stojí i Muzeum Vinzenze Priessnitze v jeho rodném domě nebo balneopark.

Priessnitzovy léčebné lázně

Pro turistickou prohlídku lázní doporučujeme vycházku po 7kilometrové stezce Vincenze Priessnitze, která vede kolem všech významných památek lázní, včetně původních léčebných sprch či patnácti pramenů. Nikde jinde v Čechách se nenachází na tak malém území tolik pomníků a pramenů jako tady.

Priessnitzovy léčebné lázně

Světový ohlas lázní potvrzují i ​​fakt, že v roce 1838 se zde léčilo rekordních 1800 hostů z celé Evropy. V roce 1999 200. výročí narození zakladatele lázní připomnělo i UNESCO ve svém kalendáři významných kulturních událostí, v roce 2014 byl odkaz Vincenze Priessnitze spolu s tradičními léčebnými procedurami zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Priessnitzovy léčebné lázně

Priessnitzovy léčebné lázně   Priessnitzovy léčebné lázně

Chcete-li zažít čistý vzduch (obohacený o vzdušné proudy Baltského moře s mořskou solí a jódem), nádhernou přírodu, spoustu turistických možností a relax, navštivte výjimečné Lázně Jeseník.

GPS: 50°14'29.2"N 17°11'20.6"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin HörmannováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně – VIDEO
Publikováno: 25.6.2019
Na okraji města Jeseník můžete navštívit další z unikátních míst naší krásné země. Lékař Vincenz Priessnitz tu v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. Dodnes zde fungují oblíbené lázně, obklopené nádhernou horskou přírodou.

ČR, údolí Bílé Opavy – nejkrásnější naučná stezka Jeseníků – VIDEO
Publikováno: 2.7.2019
Pojďme se společně vypravit na 5 kilometrů dlouhou stezku z Karlovy Studánky proti proudu Bílé Opavy skrz jedinečnou přírodní rezervaci. Říčka se tu zařezává do hlubokého kaňonu a tvoří nespočet kaskád, peřejí i vodopádů.

ČR, Jeseníky – dvoudenní přechod
Publikováno: 7.5.2020
Stále více slunečných dní, ale i pořád trvající bezpečnostní opatření ohledně situace s Covid-19, která nám brání vycestovat za hranice, mají za následek zvyšující se zájem o výlety v krásné české přírodě. To však způsobuje i extrémní nárůst počtu lidí na nejznámějších turistických místech a cestách. Kam tedy vyrazit a vymanit se z davu? Vydejte se s námi do Jeseníků. Na trase dlouhé 60 kilometrů si odpočinete od městských parků, užijete si čerstvý vzduch bez roušky a větší koncentraci turistů potkáte prakticky pouze v okolí Králického Sněžníku.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě – VIDEO
Publikováno: 4.9.2018
Vyrážíte na výlet do Jeseníků? Určitě se zastavte v národní přírodní rezervaci Rejvíz nedaleko města Jeseník. Čeká vás unikátní rašeliniště, mokřady i stejnojmenná osada, kde se můžete občerstvit.

ČR: Mezi Jeseníkem a nebem – Branná a Relax centrum Kolštejn
Publikováno: 19.3.2020
Nekonečné turistické trasy v panenské přírodě, meditační klid, útulná malá obec se zajímavými stavebními památkami a v centru všeho hotel s úžasným wellness, kde se o své hosty skvěle postarají. Nevypadá právě takto turistovo nebe? My jsme o tom přesvědčeni.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, ZOO Olomouc – zimní návštěva
Na Svatém Kopečku v Olomouci se na ploše 42,5 hektaru rozprostírá zoologická zahrada, která nabíz...

ČR: Jeseníky
Rozlehlé a hluboké lesy Hrubého Jeseníku v severní části Moravy jsou chráněným územím a zasahují ...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C