www.infoglobe.cz » ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti

Publikováno: 19.12.2019
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

Hotel jako pozdrav z budoucnosti

Ještěd se zvedá do nadmořské výšky 1012 m a stavba na jeho vrcholu je vysoká ještě dalších 100 metrů. Architekt Karel Hubáček byl za projekt oceněn řadou prestižních cen, včetně té, kterou uděluje Mezinárodní unie architektů. Ještěd se pravidelně umísťuje na čelních místech i ve veřejných anketách jako nejvýznamnější česká stavba. Slouží jako hotel, restaurace, rozhledna a televizní vysílač. Nekonvenční stavba působí jako sci-fi i dnes, což teprve v 70. letech minulého století, kdy byl postaven! Interiéry navrhl architekt Otakar Binar. Hotelové pokoje připomínají kajuty vesmírného korábu a restaurace po obvodu základny je přístupná i turistům, kteří se chtějí občerstvit a rozhlédnout po krajině pěkně z tepla a sucha. Stavba je národní kulturní památkou, a pokud se najdou peníze na rekonstrukci, má šanci na zápis do seznamu UNESCO. Kdyby se to podařilo, byl by Ještěd jediným televizním vysílačem zapsaným na této listině!

letecký pohled na Ještěd

Kde vlastně leží?

Na tuto banální otázku dlouho neexistovala jednoznačná odpověď. Ještěd leží přesně na rozhraní Lužických a Jizerských hor a tak se stále vedly odborné spory. Rozhodnuto bylo až poté, kdy byl podle oficiálního geomorfologického členění ČR přiřazen k samostatnému horopisnému celku zvanému Ještědsko-kozákovský hřbet.

výhled z Ještědu k Ralsku

Než napadne sníh

Přírodní park Ještěd je protkán turistickými trasami, které návštěvníky provázejí kolem rozličných skalních útvarů příhodných jmen a územím s chráněnými rostlinami a lesními společenstvy. Od jara do podzimu je na trasách pořád něco k vidění, na mnoha místech vás na zajímavosti upozorní informační tabule. Vrcholové partie jsou tvořeny křemencem, který se v důsledku mrazového zvětrávání rozpadá do tvaru terasovitých stupňů. Ty daly jméno přírodní památce Terasy Ještědu. U horní zastávky lanovky nepřehlédnete skalku zvanou Krejčík, která dostala své jméno podle škodolibého krejčího, kterého tu kamením zavalili podvedení čerti.

Terasy Ještědu a hotel na vrcholu

Kromě výrazných kamenů a skalek jsou kolem vrcholu rozesety i pomníky a další umělecká díla. Jistě neminete hraniční tzv. Rohanský kámen anebo poblíž stojící sochu Jaroslava Róny Dítě z Marsu.

Výchozími místy pro turistické výšlapy jsou:

  • Liberec – Horní Hanychov, dolní stanice lanovky,
  • vrchol Ještědu – horní stanice lanovky,
  • Výpřež, parkoviště,
  • Ještědka, parkoviště.

lanovkou na Ještěd

Lyžaři na Ještědu

Jakmile nasněží, a sněhu tu v zimě bývá dost, stanou se turistické cesty neschůdné, některé i nebezpečné. Na svazích Ještědu jsou ale udržované sjezdové tratě obsluhované lanovkami. Dolní hrana ski areálu je v Horním Hanychově a sjezdy si zde můžete užít za optimálních podmínek na celkem devíti modrých a červených trasách. K vytíženosti areálu přispívá především to, že je dobře dostupný z dálnice a z Prahy se sem dá jet tzv. na otočku. Ale žádný strach, parkoviště v Horním Hanychově je opravdu obří.

inverze z Ještědu

Doporučuji vaší pozornosti také blízkou ves Kryštofovo Údolí s památkovou zónou, muzeem betlémů a unikátním soukromým orlojem.

GPS: 50°43'57.8"N 14°59'04.6"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: Zdeněk FiedlerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Nové Město pod Smrkem – na kole i pěšky
Publikováno: 28.5.2020
S blížícím se létem se stále více z nás vydává během volných dnů za novými zážitky. Karanténa se postupně uvolňuje a nabízí se tak čím dál tím více možností, jak trávit čas. My se podíváme do Nového Města pod Smrkem, které se nachází v Libereckém kraji. Město leží v Jizerských horách, téměř na hranicích s Polskem. Nacházejí se zde historické kostely, muzeum i mauzoleum. Turisté sem však zpravidla zavítají raději za sportovnějšími aktivitami. A stejně tak je tomu i u nás.

ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény
Publikováno: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často velmi společenskému vodáctví úplně nepřeje, s partou se dnes na raft opravdu bohužel vydat nemůžeme, režim se ale postupně uvolňuje, a tím pádem máme možnost využít více zajímavých venkovních aktivit.

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 26.1.2017
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 24.7.2018
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

Jizerské hory v létě I.
Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – j...
Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 11. 2020
svátek:Klement
dnes:
pondělí 23.11.
3 °C
zítra:
úterý 24.11.
-1 °C