ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti

Hotel jako pozdrav z budoucnosti
Ještěd se zvedá do nadmořské výšky 1012 m a stavba na jeho vrcholu je vysoká ještě dalších 100 metrů. Architekt Karel Hubáček byl za projekt oceněn řadou prestižních cen, včetně té, kterou uděluje Mezinárodní unie architektů. Ještěd se pravidelně umísťuje na čelních místech i ve veřejných anketách jako nejvýznamnější česká stavba. Slouží jako hotel, restaurace, rozhledna a televizní vysílač. Nekonvenční stavba působí jako sci-fi i dnes, což teprve v 70. letech minulého století, kdy byl postaven! Interiéry navrhl architekt Otakar Binar. Hotelové pokoje připomínají kajuty vesmírného korábu a restaurace po obvodu základny je přístupná i turistům, kteří se chtějí občerstvit a rozhlédnout po krajině pěkně z tepla a sucha. Stavba je národní kulturní památkou, a pokud se najdou peníze na rekonstrukci, má šanci na zápis do seznamu UNESCO. Kdyby se to podařilo, byl by Ještěd jediným televizním vysílačem zapsaným na této listině!
Kde vlastně leží?
Na tuto banální otázku dlouho neexistovala jednoznačná odpověď. Ještěd leží přesně na rozhraní Lužických a Jizerských hor a tak se stále vedly odborné spory. Rozhodnuto bylo až poté, kdy byl podle oficiálního geomorfologického členění ČR přiřazen k samostatnému horopisnému celku zvanému Ještědsko-kozákovský hřbet.
Než napadne sníh
Přírodní park Ještěd je protkán turistickými trasami, které návštěvníky provázejí kolem rozličných skalních útvarů příhodných jmen a územím s chráněnými rostlinami a lesními společenstvy. Od jara do podzimu je na trasách pořád něco k vidění, na mnoha místech vás na zajímavosti upozorní informační tabule. Vrcholové partie jsou tvořeny křemencem, který se v důsledku mrazového zvětrávání rozpadá do tvaru terasovitých stupňů. Ty daly jméno přírodní památce Terasy Ještědu. U horní zastávky lanovky nepřehlédnete skalku zvanou Krejčík, která dostala své jméno podle škodolibého krejčího, kterého tu kamením zavalili podvedení čerti.
Kromě výrazných kamenů a skalek jsou kolem vrcholu rozesety i pomníky a další umělecká díla. Jistě neminete hraniční tzv. Rohanský kámen anebo poblíž stojící sochu Jaroslava Róny Dítě z Marsu.
Výchozími místy pro turistické výšlapy jsou:
- Liberec – Horní Hanychov, dolní stanice lanovky,
- vrchol Ještědu – horní stanice lanovky,
- Výpřež, parkoviště,
- Ještědka, parkoviště.
Lyžaři na Ještědu
Jakmile nasněží, a sněhu tu v zimě bývá dost, stanou se turistické cesty neschůdné, některé i nebezpečné. Na svazích Ještědu jsou ale udržované sjezdové tratě obsluhované lanovkami. Dolní hrana ski areálu je v Horním Hanychově a sjezdy si zde můžete užít za optimálních podmínek na celkem devíti modrých a červených trasách. K vytíženosti areálu přispívá především to, že je dobře dostupný z dálnice a z Prahy se sem dá jet tzv. na otočku. Ale žádný strach, parkoviště v Horním Hanychově je opravdu obří.
Doporučuji vaší pozornosti také blízkou ves Kryštofovo Údolí s památkovou zónou, muzeem betlémů a unikátním soukromým orlojem.
GPS: 50°43'57.8"N 14°59'04.6"E
Text: Radka Snížková
Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Polsko – na běžkách v Jizerských horách

ČR: 6 zimních tipů na rozhledny

ČR: 5 zimních tipů na výlety do přírody – VIDEO

ČR, Jak strávit poslední zimní dny tohoto roku

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink

ČR, Nové Město pod Smrkem – na kole i pěšky

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd

ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N

Jizerské hory v létě I.
Lokace:
