www.infoglobe.cz » ČR, Jizerské hory – zimní přejezd

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd

Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

Určitě nejpohodlnější řešení je sehnat někoho, kdo vás odveze do místa A (Horní Polubný – zimní parkoviště nad kostelem) a odpoledne vyzvedne z místa B (parkoviště u stadionu v Bedřichově). Jinak samozřejmě můžete využít veřejnou hromadnou dopravu nebo místní taxislužby. Takže v Horním Polubném nasazujeme běžky a vydáváme se do projeté lyžařské stopy směrem na Jizerku. My jsme se s ohledem na proměnlivé počasí a svoji kondici odpovídající byť nadšenému, ale pouze průměrnému běžkaři středního věku rozhodli návštěvu osady Jizerka tentokrát vypustit. S plánem naší první větší občerstvovací zastávky na Smědavě jsme se tedy odklonili již u Václavíkovy studánky a pustili jsme se západním směrem po rovněž značené (žlutá turistická značka a cyklistická trasa č. 3018) a upravené stopě Knížecí cestou.

Knížecí cesta  cesta z Václavíkovy studánky k Sedlu pod Zámky  Knížecí cesta

Na rozcestníku Sedlo pod Zámky jsme při klubajícím se sluníčku chvíli váhali, jestli se nemáme po vyšlapané stopě po modré značce přece jen zajet podívat na Jizerku, nicméně vidina občerstvení na Smědavě a obava z kilometrů před námi zvítězila, takže jsme pokračovali dál na Smědavu. Tato cesta je velmi příjemná a vede více méně po vrstevnici, ke konci mírně klesá. Celkem (od parkoviště v Horním Polubném až na Smědavu) jsme ujeli přibližně 11 km. Chata Smědava nás opět nezklamala. Samoobslužná restaurace s širokou nabídkou jídel a pití, milý personál a čisté toalety. Co více si na cestě přát. Takže po dobrém obědě a malé slivovičce pro zahřátí jsme se vydali dále směrem na Knajpu.

chata Smědava   chata Smědava

Měli jsme na výběr ze dvou tras – buď strmější a kratší cestu přes Klečové louky, nebo více pozvolnou, ale o to delší cestu po tzv. Kasárenské silnici. Vybrali jsme si cestu s prudším kopcem, ale nelitovali jsme. Je určitě méně frekventovaná, a když jsme ujeli cca 2 km nejprudším stoupáním, otevřel se nám výhled na vrchol Jizery, Smědavské hory a zasněžené Klečové louky. Dokonce vysvitlo na chvíli i sluníčko, takže jsme se mohli v klidu pokochat nádhernou zimní krajinou. Pak se sluníčko zase schovalo a my jsme pokračovali na Knajpu. Bufet na Knajpě byl v provozu, protože se však nachází na významném rozcestníku, byl samozřejmě v popolední době v obležení turistů.

cesta na Knajpu   cesta na Knajpu

cesta na Knajpu

Pokračovali jsme tedy dál směrem na Čihadla. Po 0,5 km nás čekal další rozcestník, malá rozhledna a další rozhodování – buď jet nejkratší cestou směrem na Kristiánov a dál přes Novou Louku do Beřichova, nebo si cestu trochu prodloužit. Počasí nám docela přálo a z mapy jsme vyčetli, že nás čeká cesta víceméně po rovině, rozhodli jsme se tedy pokračovat dále po Štolpišské silnici. Vzhledem k zimnímu období a nevhodné obuvi jsme však protentokrát vynechali návštěvu rozhledny. Putovali jsme dál kolem Tetřeví boudy, Krásné Máří a Ptačích kup až na Točnu. Tady jsme opět mohli odbočit po Nové cestě směrem na Kristiánov, my jsme však s vidinou občerstvení pokračovali ještě kousek dál k bufetu na Hřebínku (cca 7 km od Knajpy). Tento nápad jsme však nedostali jen my, takže nás čekala u venkovního kiosku pořádná fronta. Občerstvili jsme se proto raději z vlastních zásob a vydali jsme se už nejkratší cestou (po Hejnické cestě) na Novou Louku.

občerstvení na Hřebínku

Když by si chtěl někdo výlet ještě trochu protáhnout, může se z Hřebínku vydat např. na Bílou Kuchyni a cestou do Bedřichova objet Olivetskou ze západní strany. Na Nové Louce jsme zvažovali možnost občerstvení na chatě Šámalka, vzhledem ke klesající teplotě jsme se však rozhodli pokračovat do Bedřichova a občerstvit se až na samém konci naší cesty. Zklamáni jsme nebyli, pod vlekem u koupaliště v Bedřichově jsme skutečně našli příjemnou chatu jménem Dolina a uvnitř přívětivou a rychlou obsluhu. Protože jsme byli již u cíle své cesty, nemuseli jsme chvátat a dobrou chvíli jsme zde pobyli.

příjezd k chatě Šámalka   příjezd k chatě Šámalka

závěr cesty – chata Dolina, Bedřichov

Všichni bez rozdílu byli spokojeni. Jak by také ne. Všechny cesty byly dobře značené, upravené pro klasiku i bruslařský styl, počasí ucházející a kromě výšlapu od Smědavy na Knajpu jsme jeli více méně po vrstevnici, větší část cesty však určitě z mírného kopce, což si může každý ověřit na turistické mapě. Když ne znovu letos, určitě napřesrok si proto přejezd Jizerských hor stejnou či obměněnou trasou z Horního Polubného do Bedřichova rádi zopakujeme.

 

GPS: (Horní Polubný) 50°46'14.6"N 15°20'50.5"E

Text: Veronika Schubertová, Martina Schubertová

Foto: Veronika Schubertová

Zveřejněno: 26.1.2017 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Josefův Důl - brána Jizerských hor - VIDEO
Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 28.1.2022
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 6.5.2022
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 21.1.2022
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 8.1.2022
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Jizerské hory – výlety v okolí Desné
Publikováno: 4.2.2021
Na soutoku říček Černé a Bílé Desné v Libereckém kraji se nachází město Desná. Samo o sobě není nikterak zajímavé, za zmínku stojí historické kostely Nanebevstoupení Páně a Panny Marie, Riedlova vila z roku 1895 a pohřební kaple. Své si zde najdou milovníci především zimních sportů, ale i cyklisti a turisti.

ČR, Nové Město pod Smrkem – na kole i pěšky
Publikováno: 28.5.2020
S blížícím se létem se stále více z nás vydává během volných dnů za novými zážitky. Karanténa se postupně uvolňuje a nabízí se tak čím dál tím více možností, jak trávit čas. My se podíváme do Nového Města pod Smrkem, které se nachází v Libereckém kraji. Město leží v Jizerských horách, téměř na hranicích s Polskem. Nacházejí se zde historické kostely, muzeum i mauzoleum. Turisté sem však zpravidla zavítají raději za sportovnějšími aktivitami. A stejně tak je tomu i u nás.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR, Jizerské hory – běžkařská sezona
Publikováno: 11.2.2021
Sjezdové lyžování či snowboarding nás letos asi nečeká, ale i běžky nabízejí v těchto časech skvělé zpestření. Dnes vyrazíme do Jizerských hor. Podmínky na běžkování jsou skvělé, stopy krásně připravené.


Souvisejicí fotogalerie

Československá zima vašema očima I.
Před rokem jsme vyhlásili fotosoutěž kde naši čitatelé měli zachytit zasněžené krásy přírody, jed...

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severu České republiky, pár kilometrů od německých i polských hranic, se nachází národní kultu...

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

Jizerské hory v létě I.
Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – j...Souvisejicí videa

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách
Chcete-li navštívit příjemnou lázeňskou obec, doporučujeme Lázně Libverda v Jizerských horách. Už...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 10. 2022
svátek:Hanuš
dnes:
čtvrtek 6.10.
12 °C
zítra:
pátek 7.10.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X