www.infoglobe.cz » ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk

Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

Něco málo z historie

Hrad, který Kamýk nejvíce proslavil, vznikl nad důležitým přístavištěm vorů, ze kterého se později stalo město v držení českých králů. Býval oblíbeným letním sídlem českých panovníků a také důležitým správním centrem oblasti na levém břehu Vltavy. Návrší, na kterém byl hrad zbudován, se v minulosti nacházelo na strategicky velmi důležité pozici. Dala se odtud dobře sledovat řeka a v blízkosti procházely důležité obchodní stezky. Mezi nejvýznamnější patřila odbočka Zlaté stezky spojující Salzburk s Prahou nebo stezka vedoucí k významným klášterům na Ostrohu u Davle a ve Zbraslavi. Od dob vlády Karla IV. ale hrad na svém významu ztrácel a na konci 14. století už byl pravděpodobně opuštěn.

celkový pohled na hradní palác

Po nějakou dobu se v jeho zdech ještě ukrývali loupeživí rytíři, kteří měli spadeno na lodě plující po Vltavě. Hrad bývá v některých pramenech uváděn pod názvem Hunec. Toto jméno získal právě po jednom z loupežníků, kteří zde našli útočiště. Tomuto postrachu okolí se ovšem stala osudnou projížďka na koni, při které byl zabit. Jeho duch od té doby prý bloudí po okolních lesích.

Hrad Vrškamýk

Z hradu se do dnešních dnů dochovaly zbytky z obvodových zdí paláce, vstupní brány a věže. Rozsáhlý archeologický průzkum, který zde probíhal v letech 2007 až 2010, odkryl mnoho zajímavostí, například sopouchy důmyslného teplovzdušného topení, které ukazují na to, že stavba byla na svou dobu opravdu velmi komfortním sídlem. Během výzkumných a stabilizačních prací byl celý areál také oplocen a vyrostly tu další stavby jako například dřevěná vyhlídková věž nebo ovčín.

Vrškamýk

Kamýcká přehrada

Kamýcká přehrada byla zbudována převážně za účelem vyrovnání špičkových odtoků z orlické vodní elektrárny mezi lety 1957 až 1962. Vodní dílo je v porovnání se známějšími přehradami vltavské kaskády poměrně malé, přes hráz dokonce nevede ani silnice jako u ostatních částí této soustavy. Přehrada disponuje plavební komorou, v létě je zde v provozu pravidelná lodní linka mezi slapskou a orlickou přehradou, pod hrází je také v provozu vodní elektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Pokud se sem vydáte na podzim, na koupání asi myšlenky mít nebudete, ale ani v létě zde není voda o moc teplejší. Z Orlíku sem totiž teče převážně spodní chladná voda, která navíc neobsahuje ani moc kyslíku, takže se zde nedaří ani rybám.

přehrada

Kamýcká vyhlídka

Pokud se chcete na Vrškamýk podívat z jiného úhlu, zastavte se také na vyhlídce stojící u silnice směrem na obec Svatý Jan. Pokud jste se vydali na výlet autem, budete ho muset nechat ve městě nebo u označeného parkoviště u penzionu Kamejk, odkud se k ní dostanete po vyšlapané pěšině na louce. Uvidíte odtud na městečko a jeho významné dominanty – kostel Narození Panny Marie a most přes Vltavu, tak i zbytky slavného hradu na vyvýšenině nad údolím.

výhled na město z hradní vyhlídky

GPS: 49°38'04.1"N 14°14'47.0"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: HuhulenikDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C