www.infoglobe.cz » ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk

Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

Něco málo z historie

Hrad, který Kamýk nejvíce proslavil, vznikl nad důležitým přístavištěm vorů, ze kterého se později stalo město v držení českých králů. Býval oblíbeným letním sídlem českých panovníků a také důležitým správním centrem oblasti na levém břehu Vltavy. Návrší, na kterém byl hrad zbudován, se v minulosti nacházelo na strategicky velmi důležité pozici. Dala se odtud dobře sledovat řeka a v blízkosti procházely důležité obchodní stezky. Mezi nejvýznamnější patřila odbočka Zlaté stezky spojující Salzburk s Prahou nebo stezka vedoucí k významným klášterům na Ostrohu u Davle a ve Zbraslavi. Od dob vlády Karla IV. ale hrad na svém významu ztrácel a na konci 14. století už byl pravděpodobně opuštěn.

celkový pohled na hradní palác

Po nějakou dobu se v jeho zdech ještě ukrývali loupeživí rytíři, kteří měli spadeno na lodě plující po Vltavě. Hrad bývá v některých pramenech uváděn pod názvem Hunec. Toto jméno získal právě po jednom z loupežníků, kteří zde našli útočiště. Tomuto postrachu okolí se ovšem stala osudnou projížďka na koni, při které byl zabit. Jeho duch od té doby prý bloudí po okolních lesích.

Hrad Vrškamýk

Z hradu se do dnešních dnů dochovaly zbytky z obvodových zdí paláce, vstupní brány a věže. Rozsáhlý archeologický průzkum, který zde probíhal v letech 2007 až 2010, odkryl mnoho zajímavostí, například sopouchy důmyslného teplovzdušného topení, které ukazují na to, že stavba byla na svou dobu opravdu velmi komfortním sídlem. Během výzkumných a stabilizačních prací byl celý areál také oplocen a vyrostly tu další stavby jako například dřevěná vyhlídková věž nebo ovčín.

Vrškamýk

Kamýcká přehrada

Kamýcká přehrada byla zbudována převážně za účelem vyrovnání špičkových odtoků z orlické vodní elektrárny mezi lety 1957 až 1962. Vodní dílo je v porovnání se známějšími přehradami vltavské kaskády poměrně malé, přes hráz dokonce nevede ani silnice jako u ostatních částí této soustavy. Přehrada disponuje plavební komorou, v létě je zde v provozu pravidelná lodní linka mezi slapskou a orlickou přehradou, pod hrází je také v provozu vodní elektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Pokud se sem vydáte na podzim, na koupání asi myšlenky mít nebudete, ale ani v létě zde není voda o moc teplejší. Z Orlíku sem totiž teče převážně spodní chladná voda, která navíc neobsahuje ani moc kyslíku, takže se zde nedaří ani rybám.

přehrada

Kamýcká vyhlídka

Pokud se chcete na Vrškamýk podívat z jiného úhlu, zastavte se také na vyhlídce stojící u silnice směrem na obec Svatý Jan. Pokud jste se vydali na výlet autem, budete ho muset nechat ve městě nebo u označeného parkoviště u penzionu Kamejk, odkud se k ní dostanete po vyšlapané pěšině na louce. Uvidíte odtud na městečko a jeho významné dominanty – kostel Narození Panny Marie a most přes Vltavu, tak i zbytky slavného hradu na vyvýšenině nad údolím.

výhled na město z hradní vyhlídky

GPS: 49°38'04.1"N 14°14'47.0"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: HuhulenikDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata
Publikováno: 18.6.2020
Dobříš je sice zajímavá sama o sobě, ale my doporučujeme výlet i do okolí. Mezi nejoblíbenější místa patří Památník Karla Čapka na okraji nedaleké Staré Huti a Nový Knín spojený s těžbou zlata.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C