www.infoglobe.cz » ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici

Publikováno: 31.10.2019
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.

Kaple, familiárně zvaná Andělíček, se nachází na vrchu Stráž nad pravým břehem Otavy. A o jejím založení se vypráví několik pověstí. Podle jedné zde anděl strážný zachránil dítě, na které zaútočil jedovatý had, a vděční rodiče zde pak postavili kapličku. Podle jiné sem anděl zase odnesl vojáka, rodáka ze Sušice, který byl v dalekých krajích křivě obviněn, že zabil člověka, a měl být popraven. A třetí pověst praví, že se zde zastavila zbožná sušická občanka, která se vracela z pouti na Svatou Horu. Ve snu se jí zjevila Panna Marie, která ji varovala, aby se do města nevracela, protože ho postihne mor. Paní prosila, aby ochránila také město, stejně jak teď zachránila ji, a protože mor se Sušici skutečně vyhnul, z vděčnosti vybudovala na Stráži kapli.

kaple svatých Andělů Strážných

A kde je pravda?

Ve skutečnosti výstavbu financovaly z velké části dvě bohaté sušické občanky. Kaple byla vysvěcena v roce 1683, tehdy se ovšem jednalo opravdu pouze o středovou stavbu. Až později byla obehnána zdí s ambity a čtyřmi nárožními kaplemi. Ty jsou zasvěceny sv. Magdaleně, sv. Marii, sv. Floriánovi a Janu Nepomuckého a Marii Cellské. Za Josefa II. byla ovšem kaple odsvěcena a veškerý mobiliář byl rozprodán. Naštěstí bylo místním brzy opět povoleno konat alespoň příležitostné bohoslužby.

kaple svatých Andělů Strážných z boční strany

Procházka areálem

Kapli se někdy říká sušická Svatá Hora a podobnost se slavným mariánským svatostánkem opravdu není náhodná. Přispívá k tomu i schodiště a terasa ze 30. let minulého století. Kromě bohoslužeb je vnitřní areál bohužel zavřený a návštěvníci se tak musí spokojit s pohledem přes mříž. Na terase a pod ní se ale nachází několik odpočinkových míst s lavičkami. Otevírají se odtud také krásné výhledy na Sušici a protější Svatobor.

celkový pohled na Sušici   výhled na centrum Sušice

Jak sem?

Přímo z nábřeží Otavy vede ke kapli křížová cesta. Místo tradičních zděných kapliček jsou v terénu umístěny kovové reliéfy. Křížová cesta začíná kousek před lávkou u bývalého posádkového domu armády. Měří jen půl kilometru, ale po celou dobu prudce stoupá mezi skalkami. Pokud upřednostňujete méně náročnou cestu, vydejte se z náměstí po mostě 28. října a za budovou sociálních služeb odbočte doprava do Palackého ulice (odbočka je značena směrovkou vrch Andělíček). Z Palackého ulice je pak třeba ještě jednou odbočit do ulice Alšova, která vás přivede až ke schodišti stoupajícímu přímo ke kapli. Dostanete se sem ale i autem. Stačí se vydat z centra města směrem na Velkou Chmelnou (sledujte směrovky ukazující cestu k nemocnici) a kousek za městem se po levé straně nachází odbočka na parkoviště.

počátek křížové cesty   detail zastavení křížové cesty

GPS: 49°14'07.0"N 13°31'38.1"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: -Jiřík-, David SedleckýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, Poledník – na nejvyšší vrchol Prášilska
Publikováno: 17.10.2020
Zdaleka viditelný vrchol Poledníku nedaleko Prášil je snadno rozpoznatelný i díky rozhledně, která patří mezi nejvýše položené stavby tohoto typu v naší republice.

ČR, Hojsova Stráž: Na výlet do Královského hvozdu
Publikováno: 15.7.2021
Hojsova Stráž možná není tak rušná jako Špičák a Železná Ruda, zvláště zavítáte-li sem mimo sezonu. Jako výchozí místo pro výšlap na Pancířský hřbet je přímo ideální, počítejte ale, že se při výstupu na Můstek pořádně zapotíte. Kromě toho se i v samotné vsi nachází mnoho zajímavostí.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi
Publikováno: 11.7.2019
Na první pohled nenápadná zřícenina je místem spjatým s nejstaršími dějinami naší vlasti a její okolí je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 16.2.2017
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...


Souvisejicí videa

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové
Víte, kde v ČR najdete dvě krásná ledovcová jezera? No přece na Šumavě. Budete si teda muset asi ...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patří k oblíbeným místům Šumavy, čekají vás totiž nezapomenutelné výhledy, krásná pří...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 7. 2021
svátek:Věroslav
dnes:
úterý 27.7.
23 °C
zítra:
středa 28.7.
26 °C