ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem - VIDEO

Šumava, která se po vylidnění pohraničí dnes opět vrací na výsluní, byla kdysi bohatým krajem. Dalo by se říci doslova zlatým. V okolí Kašperských Hor, kterým se ovšem tehdy říkalo po německy Reichenstein, což v překladu znamená cosi jako „u bohaté skály“, fungovalo za vlády Jana Lucemburského víc jak tři stovky mlýnů na zlatonosnou rudu. Kraj sice nehostinný dokázal na své bohatství nalákat kvanta lidí, kterým nedala vidina zlata spát. V těch dobách byly Kašperské Hory a jejich okolí nejvýnosnějším zlatorudným revírem v zemi. Právě z toho důvodu pak nechal Janův syn Karel IV. vystavět strážný hrad Kašperk.
Město se vším všudy
Když se pod Kašperkem blýskalo zlato, bylo veškeré dění soustředěno do dolů, zatímco dnes se většina návštěvníků koncentruje v Kašperských Horách. Malé, ale útulné městečko, kde žije jen asi patnáct set stálých obyvatel, umí své návštěvníky kvalitně pohostit i ubytovat. Náměstí stojící na kopci je jak z obrázku Josefa Lady, i když ten se spíše zdržoval blíže ku Praze. Každý dům tu má novou poctivou fasádu, kostel, který zabírá prakticky celý střed podlouhlého náměstí, rozhodně nestrádá, a restaurace, kromě výjimek, se snaží svým hostům naservírovat jen to nejlepší. Ani místní Infocentrum sídlící v radniční budově pochopitelně nic nepodceňuje.
Kdo hledá opravdu komfortní ubytování, pro toho je tu hotel Kašperk, který nabízí dokonalý servis, ale také kuchyni a obsluhu. Kousek vedle stojící Park Hotel Tosch oproti svému konkurentovi disponuje wellness a také jeskyní určenou pro terapii pacientů s nejrůznějšími onemocněními. Je to údajně jediný hotel v České republice, který speleoterapii nabízí.
Zimní i letní Kašperky
Jak už jsme zmínili, dominantou náměstí a vlastně i celého města je z velké dálky viditelný kostel sv. Markéty, vystavěný ve 14. století. Jedná se trojlodní baziliku, čili stavbu opravdu monumentálních rozměrů, s vysokou věží. Návštěvníci si asi také všimnou radniční budovy se třemi barokními štíty a věžičkou. Původně šlo o renesanční budovu, kde bydlíval Jiří z Lokšan, zástavní držitel hradu Kašperk. Za vidění stojí ale také kostel sv. Mikuláše, hřbitovní kaple sv. Anny nebo poutní kostel Panny Marie Sněžné, a některé z místních muzeí.
Příjemným zpestřením pobytu na čerstvém šumavském vzduchu může být tak procházka na Šibeniční vrch a pranýř stojící na jeho úpatí. Kašperské Hory jsou ale také zimním střediskem, ideálním především pro začátečníky.
Text/foto/video: Klára Svobodová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Lipno - české moře plné draků - VIDEO

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury - VIDEO

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy

ČR, Javorná na Šumavě: Unikátní kostel a základna pro výlety – VIDEO

ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi

ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.

ČR: Podzimní Šumava l.

ČR: Zimní Šumava II.

ČR: Zimní Šumava I.
Souvisejicí videa

ČR, Javorná na Šumavě – unikátní kostel a základna pro výlety

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové

ČR, Šumava: Cestou na Špičák

ČR, Sušice: město proslavené nejen sirkami

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury
Lokace:
