www.infoglobe.cz » ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami

ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami

Publikováno: 5.9.2020
Dalším tipem na aktivně strávený víkend v Čechách je návštěva krásné oblasti Kokořínsko. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turisty, avšak poslední dobou se Kokořínsko stále více dostává do povědomí cyklistů a především bajkerů. Nachází se tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínské stezky), což jsou lesní cesty, pěšinky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a částečně dosahují až k Bezdězu.

Na webových stránkách kokostezky.cz je možné si stáhnout do GPS i mapy dvou okružních tras a vyrazit přímo dle nich. Značení na trailech bohužel není, tak může být chvílemi orientace mírně komplikovaná. Kratší trasa měří necelých 35 kilometrů a vede přírodní rezervací Kokořínský důl především skalnatými údolími.

Kokostezky   Kokostezky

Kokostezky   Kokořínský důl

Cestou se dá občerstvit a vykoupat ve vesnici Harasov, kde se nachází přírodní koupaliště Harasov. Je zde placené parkoviště a možnost kempování. Alternativami na přespání je pak jednodušší tábořiště U Splávku a pěkný Autocamp Kokořín. Za harasovským koupalištěm opět stezka stoupá lesem na skály a přes Janovu Ves pokračuje na obec Kokořín. Kousek za ní se nachází hrad Kokořín z roku 1320, jehož mohutná vyhlídková věž je jako jediná vidět z okolí, jinak je celý schován v lese. Natáčela se zde pohádka Princezna se zlatou hvězdou.

přírodní koupaliště Harasov   přírodní koupaliště Harasov

O kus dále se nachází skalní hrad Nedamy, ze kterého se již zachovalo pouze schodiště, zbytky vyhloubené místnosti a pěkná vyhlídka. Stezka pokračuje na obec Jestřebice a pak se pomalu kloní směrem na Mšeno a zpět ke Kokořínskému dolu.

Delší cesta má přibližně 50–57 kilometrů, záleží, odkud se rozhodnete vyjíždět. Okružní a kratší varianta začíná pak ideálně v obci Ráj a vede silnicí směrem na Příbohy, odkud se noří do lesa. Mezi vrchy Uhelný, Drnclík a Kuželík pokračuje až na hrad Houska. Tento původně gotický hrad pochází ze 13. století a byl založen Přemyslem Otakarem II., později byl však přestavěn na renesanční zámek. Zajímavý je především interiér zámku, například Zelená světnice s historickými malbami.

hrad Houska   hrad Houska

Přes obce Kruh a Žďár pokračuje cesta až k dalšímu slavnému hradu, kterým je Bezděz. Tento gotický hrad byl opět vystavěn Přemyslem Otakarem II. Byl zde vězněn král Václav II. a jeho matka Kunhuta. Později byl hrad vlastněn pány z Dubé, císařem Karlem IV., jeho synem, ale i Albrechtem z Valdštejna a mnoha dalšími. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

hrad Bezděz   hrad Bezděz

Trasa dále pokračuje necelých 5 kilometrů do města Doksy, za kterým se nachází slavné Máchovo jezero, jedná se o rybník založený ve 14. století Karlem IV. Oblíbený byl také Karlem Hynkem Máchou, který zde rád pobýval. Dnes je Máchovo jezero ideálním místem pro letní rekreaci jak pro rodiny s dětmi, tak pro mladé lidi. Na okraji jezera ve Starých Splavech se trasa stáčí a mezi skalami v lesích se vrací postupně do výchozího bodu do Ráje.

GPS: 50°26'28.5"N 14°34'37.3"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO
Publikováno: 5.5.2020
Vidíte to světlo na konci tunelu? My ano a hrad Bezděz také, své brány otevře veřejnosti už 25. května. Budeme sice muset dodržovat určitá pravidla, ale to nám nevadí.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, Semily – Riegrova stezka
Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu
Publikováno: 27.8.2020
V parném letním dni se ne každému chce trávit čas celodenním pochodem, ale co dělat, pokud nechcete ani proležet celý den u vody? Jestliže hledáte kompromis, je dnešní procházka pro vás skvělým tipem. Zajímavý výlet navíc ocení i děti, nudit se rozhodně nebudou. Celou cestu lze také absolvovat se psem či na kole.


Souvisejicí videa

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo
Bezděz je jediný ryze gotický hrad na našem území, nikdy se nepřestavoval a neproběhly tu skoro ž...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 9. 2020
svátek:Zlata
dnes:
pátek 25.9.
15 °C
zítra:
sobota 26.9.
9 °C