www.infoglobe.cz » ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek

Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Nový zámek je jednopatrový objekt, částečně zapuštěný pod terénem, který zakrývají nízké sedlové střechy. Elegantnímu průčelí s minimální výzdobou dominuje předstupující část se sloupy, stejně tak symetricky vystupuje část se sloupy na opačné straně. Díky výšce terénu je východní část řešena jako terasa, z které vedou schody opět symetricky na dvě strany. V trojúhelníkovém západním štítu najdete erb manželů Ervína a Marie. Technickou vymožeností té doby bylo teplovzdušné vytápění, které bylo později z ekonomických důvodů nahrazeno kachlovými kamny, a koupelny s tekoucí vodou. Podobnost stavby se zámkem Kačina není náhodná. Vídeňskému architektovi Kochovi se stala Kačina od drážďanského architekta Schurichta inspirací.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek   Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Zámek je zařízen v biedermeirovém a empírovém slohu, stoly jsou prostřeny dobovým porcelánem a největší chloubou je knihovna. Svazky knih jsou pečlivě srovnány od země po strop. A protože jsou stropy dosti vysoké, je zde za částí stěny ukryto točité schodiště vedoucí na galerii. Dochovaly se i vzácné svazky, ze kterých je patrno, kdy a jaká urozená návštěva zavítala na zdejší zámek. V záznamech je vykreslen erb a popsán důvod návštěvy. Taková dnešní kniha hostů. Zrcadlový sál je vhodný pro koncertování, zároveň slouží pro svatební obřady.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek – knihovna

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek   Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Biedermeierový nábytek v knihovně zaujme svou vymožeností, například rohové čtenářské křeslo se sklopným odkládacím pultem předstihlo svou dobu. Dochoval se i stylový nočník, zabudovaný ve dřevěné, pohodlně vysoké stoličce. Umělecký směr se vyskytuje i v názvu prohlídkového okruhu, který se nazývá Život v biedermeieru. Stěny místností zdobí kromě jiného rodové portréty různých generací a historické fotografie stavby včetně interiérů. Při výkladu podloženém fotografiemi zjistíte, jak byla šlechta mezi sebou provázána a kdo s kým se přátelil.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek  Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Do areálu patří také rozlehlý hospodářský objekt, jehož křídla lemují dvůr. V jedné jeho části je dnes umístěna kavárna s terasou a dětským hřištěm. Park s okrasnou zahradou, alpiniem a tenisovými kurty má rozlohu kolem 30 ha. Navíc byl vyhlášen za přírodní rezervaci. Vyskytují se zde významné druhy rostlin i živočichů, kterým se v této lokalitě daří. K dřívějším stavbám patřila například vrátnice, budka pro hlídače, střelnice a jiné, nezůstaly však zachovány. V zámku měla bohužel jeden čas sídlo i živočišná výroba – chov prasat, což stavbě moc neprospělo. Spodní část parku, která směřuje k toku Divoké Orlice, přeťala železniční trať.

Kostelec nad Orlicí, hospodářský objekt u Nového zámku

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek – dětský koutek   Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Na zámek se můžete vydat nejen autem, parkoviště je v dosahu, ale i cyklostezkou ze sousedních Doudleb nad Orlicí, kde je rovněž jedno z panských sídel – známé pro svoji sgrafitovou výzdobu. Nový zámek Kostelec nad Orlicí je v zimní sezoně uzavřen. Nejoblíbenější jsou prohlídky s majitelem Františkem Kinským nebo komentované prohlídky zámeckého parku.

Kostelec nad Orlicí, Nový zámek

Text a foto: Monika Babická

GPS: 50°07'20.9"N 16°11'59.4"EDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Orlické hory: otevření rozhledny na Velké Deštné
Publikováno: 10.9.2019
Na území Královéhradeckého kraje se nyní budují čtyři nové rozhledny. Jednou z nich je rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné, která se slavnostně otevře na přelomu září a října letošního roku. Výstavba rozhleden spadá do projektu Česko-polská Hřebenovka, který obnovuje turistické trasy v česko-polském pohraničí.

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek – VIDEO
Publikováno: 19.6.2018
V podhůří Orlických hor navštivte nenápadné městečko Vamberk, které se proslavilo hlavně díky svým paličkovaným krajkám. Možná vás pobaví, že jedna jeho část se jmenuje Peklo. Také odsud pochází mumie, které dnes najdete v Broumovském klášteře.

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka – VIDEO
Publikováno: 12.6.2018
Na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, přímo na hlavní železniční trati z Prahy na východ, najdete nenápadné, ale přesto krásné městečko Ústí nad Orlicí. Čeká vás v něm barokní náměstí s podloubími i unikátní nádražní budova.

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

Rychnov nad Kněžnou: začala rozsáhlá oprava zámku
Publikováno: 29.5.2018
Rekonstrukce rychnovské památky, jejímž majitelem je Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský, potrvá až do roku 2020. Dotkne se prakticky všech částí areálu včetně interiérů a kostela Nejsvětější Trojice. Návštěvníky čeká omezení, nikoliv uzavření.

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody
Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

Turisté mohou v Královéhradeckém kraji následovat kroky bratří Čapků
Publikováno: 8.3.2018
Královéhradecký kraj patří mezi turisticky velmi vyhledávané regiony. V letošním roce se jeho vedení zaměřuje na připomínku „osmičkových“ výročí a první republiku. Nezapomíná však ani na milovníky zlatavého moku.

ČR, Jaroměř: město knížete Jaromíra - VIDEO
Publikováno: 17.9.2013
Necelých dvacet kilometrů od krajského města Hradce Králové leží Jaroměř, místo plné historie.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vamberk – Muzeum krajky Vamberk
Historická budova muzea má několik pater plných krajkářských výrobků a uměleckých děl. Jen oko od...

ČR, Častolovice – zámek s anglickým parkem a oborou s daňky
Zámecký park v anglickém stylu, který byl založen v 19. století, spolu s renesančním zámkem z 16....

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Souvisejicí videa

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek
Nenápadné městečko Vamberk najdete v podhůří Orlických hor. Že jste to už někdy slyšeli, ale nemů...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C