www.infoglobe.cz » ČR, Krabčice – hora Říp

ČR, Krabčice – hora Říp

Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

Říp, lipová alej

Jedním ze symbolů českého národa je hora Říp, v jejímž okolí se podle pověsti usadili první Slované. Cílem jejich pouti vedené praotcem Čechem bylo najít sobě novou vlast. Tak i my se vydáváme po stopách prapředka a stromovou alejí mírně stoupáme asfaltovou cestou, která vede až na úpatí. Není náhoda, že stromořadí tvoří lípy, další symbol české státnosti.

Říp, Mělnická vyhlídka   Říp, cesta

V zalesněné části se pohodlný terén i stoupání mění, a proto budete rádi, když si odpočinete na lavičce u Mělnické vyhlídky. Výhled vám poskytne na královské město Mělník, jež dalo vyhlídce jméno, a siluetu zámku s přiléhající věží kostela Petra a Pavla. Nalevo je Vrátenská hora s rozhlednou, hrad Bezděz a v pozadí Vrátenské hory.

Říp, Mělnická vyhlídka

Stoupání pokračuje lesní kamenitou cestou až k vrcholu (455 m n. m.). Špičatý vrchol ale nečekejte, už z dálky hora Říp připomíná tvar klobouku, na jehož rovinatém vrcholu jsou rozmístěné stavby. Jednou z nich je nejstarší dochovaná stavba v Čechách – románská rotunda zasvěcená svatému Jiří a Vojtěchovi. K ní se také koná každoroční pouť vždy v neděli před svátkem sv. Jiří. Mimo bohoslužby je rotunda v čase otevření návštěvníkům přístupná za 60 Kč. Románská stavba byla zbudována na nejvyšším místě hory Říp v roce 1126 (na místě původního dřevěného kostela) jako památka vítězné bitvy knížete Soběslava I. nad německým králem v bitvě u Chlumce.

Říp, románská rotunda sv. Jiří a Vojtěcha

Druhou stavbou na vrcholu je turistická chata Říp, kde si kromě nákupu suvenýrů dáte jídlo a pití z lokálních surovin. Provozovatelé považují Říp za důležité místo, a tak se snaží udržovat stavby, kopec i okolí v důstojném stavu, za což jim patří velký dík.

chata Říp   Říp

Po prohlídce rotundy se nezapomeňte vydat po modré značce na Pražskou vyhlídku. Za dobré viditelnosti uvidíte dominanty Prahy, například chrám sv. Víta, vpravo od něj Brdy a lesy Křivoklátska. Těsně pod Řípem je starobylá vesnice Vražkov, kde je vlaková zastávka a začátek žluté turistické značky vedoucí k vrcholu z opačné strany. Výhled uzavírá staročeská vesnice Ctiněves, kde se podle kroniky nachází hrob praotce Čecha. Ten nebyl ale nikdy archeology objeven.

Říp, Pražská vyhlídka   Říp, Pražská vyhlídka

Říp, Pražská vyhlídka

Hora Říp, která byla původně holou a nezalesněnou vyvřelou horou z doby třetihor, se postupem času stala památným místem pro poutě, táborem lidu, inspirací pro malíře i básníky, domovem místní fauny a teplomilné flóry – státní přírodní rezervací, místem, odkud pochází základní kámen budovy Národního divadla v Praze.

obec Krabčice   hora Říp

GPS: 50°23'13.4"N 14°17'24.1"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 3.6.2014
Vítejte v ráji! Hlavně Vy, kdo milujete klidnou přírodu a její romantická zákoutí. Vítejte v Opárenském údolí, které se zařízlo do krajiny Českého středohoří, aby přinášelo svým návštěvníkům radost.

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR, Mšeno: vstupní brána do Kokořínska – VIDEO
Publikováno: 27.8.2013
Na první pohled se tohle maloměsto, kde žije asi 15 set stálých obyvatel, ukazuje jako velmi příjemné. Horko z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníků na hlavním prostranství místní hasí zmrzlinou v cukrárně, pivem v hospodě u Zlatého lva nebo v blízkosti městské kašny.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
31 °C
zítra:
pátek 14.8.
27 °C