www.infoglobe.cz » ČR: Krakovec

ČR: Krakovec

Publikováno: 26.5.2016
Co se děje na tomhle hradě tak nenormálního? Nenormálního nic, normálně tam straší. Už víte? Hrad Krakovec je v našich časech asi nejvíc proslaven díky filmové postavě rytíře Brtníka z Brtníku, ačkoli stojí v hlubokých lesích u Rakovníka už více než 600 let a jeho jméno najdete i v životopise tak významné historické postavy, jako je Jan Hus.

Ale pěkně od začátku – bude-li vám někdo tvrdit, že název obce Krakov a hradu Krakovec vznikl odvozením od jména knížete Kroka, nevěřte mu, ani kdyby to byl kronikář Kosmas. Historici už se dávno shodli, že název dali obci polští zajatci knížete Břetislava I. v 11. století, kteří nuceně osídlili do té doby pustou krajinu. Stále se v okolí drží i názvy Hedecko, rybník Polák atd.

Krakovec z ptačí perspektivy

Ve středověku patřilo Křivoklátsko a Rakovnicko k tradičním královským honitbám. A Křivoklát byl postaven a využíván jako zázemí pro výpravy za hojnou zvěří do zdejších rozsáhlých lesů. Počáteční historie Krakovce je s Křivoklátem spjatá. Krakovec dal postavit r. 1381 Jíra z Roztok a nejvyšší lovčí na Křivoklátě, který udělal kariéru na dvoře krále Václava IV. Pro stavbu hradu si zvolili ideální vyvýšené místo obtékané ze tří stran potokem. Skalní ostroh na čtvrté straně stačilo odkopat a příkop přemostit. Celý hrad je poněkud atypický v tom, že mu už od počátku chyběl obranný a opevňovací systém, byl postaven k pohodlnému bydlení, spíš jako zámek. Po mnoha historických peripetiích zde stále stojí torzo mohutné stavby, do níž vstoupíte jako za jírových časů původní cestou. Most přes příkop je zajímavost, kterou si určitě zevrubně prohlédněte. Byl postaven v roce 2005 způsobem, který měl simulovat středověké konstrukční postupy, tzn. jen za použití tehdy dostupných nástrojů a materiálů.

Krakovec

               po mostě vede jediná cesta do hradu     ven z hradu     z nádvoří do věže

Za branou v pokladně si můžete půjčit křídu a pak se podepsat v hladomorně na důkaz, že nejste žádní poseroutkové. Tedy v „hladomorně“… Hladomorna to byla jen ve zmíněném filmu „Ať žijí duchové!“, který zde v 70. letech natočil Oldřich Lipský. Dnes průvodce na hradě tvrdí, že v těchto místech byl naopak sklad potravin. Hladomorna na Krakovci nejspíš nebyla vůbec, ale to místu na tajemnosti neubírá. Nástěnku s podpisy hlídá loutka Leontýnky Brtníkové z Brtníku, a tak vás asi nepřekvapí, když rozeznáte nápis „Vy cizáci, zmizte!“

 cestou do hladomorny  Leontýnka Brtníková z Brtníku  schody ze sklepení

Zbytky paláců, sklepy, nádvoří a věž si můžete projít sami, zájemcům průvodce poskytne výklad na nádvoří za pokladnou. Krakovec stojí v zásadě tak, jak jej založil Jíra z Roztok, neprošel zásadními přestavbami i později dostavěné renesanční štíty, které vidíte na archivním vyobrazení, už dávno opět vzaly za své.

Krakovec 1945   Krakovec 1788

Byla by chyba neobejít hrad zvenčí. Jednak byste neviděli mohutný arkýř, který byl původně součástí kaple, zřícené v polovině 19. století, ale také byste neměli minout pomník mistra Jana Husa, který stojí v jižním hradním svahu. Je to připomínka jedné významné dějinné epizody. Roku 1414 zde pobýval Jan Hus, kterému poskytl azyl tehdejší majitel panství, Jindřich Lefl z Lažan. Jan Hus už byl tehdy vyhnancem a pro církev kacířem, měl zakázanou Prahu a nemohl se už zdržovat ani na Kozím hrádku u Sezimova Ústí. Tady se věnoval duchovní práci a také kázání až do odjezdu na osudový kostnický koncil. Husův pomník v nadživotní velikosti je dílem sochaře Milana Váchy a architekta Rostislava Říhy.

pohled od JV

pomník mistra Jana Husa   zbytky mohutného arkýře, který byl součástí kaple

A na závěr tip pro turisty – z Krakovce vede údolím říčky Javornice červená trasa do Zvíkovce. Úsek je dlouhý 12 km, vede lesem a s výjimkou občerstvovny v Machově mlýně nepotkáte živáčka.

GPS: 50°01'00.8"N 13°38'20.9"E

www.hrad-krakovec.cz

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, archiv hradu – Jiří SobekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

Rakovník: krása na hromadě odpadků – VIDEO
Publikováno: 8.6.2010
Šestnáctitisícové město Rakovník má úsměvnou historii, která ale i dnes odhaluje kus pravdy o českém národě. Část svého života mu možná i proto zasvětil spisovatel Zikmund Winter.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
15.7.2019
Od 18. do 21. července se v duchu tradice výročních trhů uskuteční jedna z nejstarších akcí na Slovensku – Spišský trh.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 7. 2019
svátek:Martina