www.infoglobe.cz » ČR: Krakovec

ČR: Krakovec

Publikováno: 26.5.2016
Co se děje na tomhle hradě tak nenormálního? Nenormálního nic, normálně tam straší. Už víte? Hrad Krakovec je v našich časech asi nejvíc proslaven díky filmové postavě rytíře Brtníka z Brtníku, ačkoli stojí v hlubokých lesích u Rakovníka už více než 600 let a jeho jméno najdete i v životopise tak významné historické postavy, jako je Jan Hus.

Ale pěkně od začátku – bude-li vám někdo tvrdit, že název obce Krakov a hradu Krakovec vznikl odvozením od jména knížete Kroka, nevěřte mu, ani kdyby to byl kronikář Kosmas. Historici už se dávno shodli, že název dali obci polští zajatci knížete Břetislava I. v 11. století, kteří nuceně osídlili do té doby pustou krajinu. Stále se v okolí drží i názvy Hedecko, rybník Polák atd.

Krakovec z ptačí perspektivy

Ve středověku patřilo Křivoklátsko a Rakovnicko k tradičním královským honitbám. A Křivoklát byl postaven a využíván jako zázemí pro výpravy za hojnou zvěří do zdejších rozsáhlých lesů. Počáteční historie Krakovce je s Křivoklátem spjatá. Krakovec dal postavit r. 1381 Jíra z Roztok a nejvyšší lovčí na Křivoklátě, který udělal kariéru na dvoře krále Václava IV. Pro stavbu hradu si zvolili ideální vyvýšené místo obtékané ze tří stran potokem. Skalní ostroh na čtvrté straně stačilo odkopat a příkop přemostit. Celý hrad je poněkud atypický v tom, že mu už od počátku chyběl obranný a opevňovací systém, byl postaven k pohodlnému bydlení, spíš jako zámek. Po mnoha historických peripetiích zde stále stojí torzo mohutné stavby, do níž vstoupíte jako za jírových časů původní cestou. Most přes příkop je zajímavost, kterou si určitě zevrubně prohlédněte. Byl postaven v roce 2005 způsobem, který měl simulovat středověké konstrukční postupy, tzn. jen za použití tehdy dostupných nástrojů a materiálů.

Krakovec

               po mostě vede jediná cesta do hradu     ven z hradu     z nádvoří do věže

Za branou v pokladně si můžete půjčit křídu a pak se podepsat v hladomorně na důkaz, že nejste žádní poseroutkové. Tedy v „hladomorně“… Hladomorna to byla jen ve zmíněném filmu „Ať žijí duchové!“, který zde v 70. letech natočil Oldřich Lipský. Dnes průvodce na hradě tvrdí, že v těchto místech byl naopak sklad potravin. Hladomorna na Krakovci nejspíš nebyla vůbec, ale to místu na tajemnosti neubírá. Nástěnku s podpisy hlídá loutka Leontýnky Brtníkové z Brtníku, a tak vás asi nepřekvapí, když rozeznáte nápis „Vy cizáci, zmizte!“

 cestou do hladomorny  Leontýnka Brtníková z Brtníku  schody ze sklepení

Zbytky paláců, sklepy, nádvoří a věž si můžete projít sami, zájemcům průvodce poskytne výklad na nádvoří za pokladnou. Krakovec stojí v zásadě tak, jak jej založil Jíra z Roztok, neprošel zásadními přestavbami i později dostavěné renesanční štíty, které vidíte na archivním vyobrazení, už dávno opět vzaly za své.

Krakovec 1945   Krakovec 1788

Byla by chyba neobejít hrad zvenčí. Jednak byste neviděli mohutný arkýř, který byl původně součástí kaple, zřícené v polovině 19. století, ale také byste neměli minout pomník mistra Jana Husa, který stojí v jižním hradním svahu. Je to připomínka jedné významné dějinné epizody. Roku 1414 zde pobýval Jan Hus, kterému poskytl azyl tehdejší majitel panství, Jindřich Lefl z Lažan. Jan Hus už byl tehdy vyhnancem a pro církev kacířem, měl zakázanou Prahu a nemohl se už zdržovat ani na Kozím hrádku u Sezimova Ústí. Tady se věnoval duchovní práci a také kázání až do odjezdu na osudový kostnický koncil. Husův pomník v nadživotní velikosti je dílem sochaře Milana Váchy a architekta Rostislava Říhy.

pohled od JV

pomník mistra Jana Husa   zbytky mohutného arkýře, který byl součástí kaple

A na závěr tip pro turisty – z Krakovce vede údolím říčky Javornice červená trasa do Zvíkovce. Úsek je dlouhý 12 km, vede lesem a s výjimkou občerstvovny v Machově mlýně nepotkáte živáčka.

GPS: 50°01'00.8"N 13°38'20.9"E

www.hrad-krakovec.cz

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, archiv hradu – Jiří SobekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

Rakovník: krása na hromadě odpadků – VIDEO
Publikováno: 8.6.2010
Šestnáctitisícové město Rakovník má úsměvnou historii, která ale i dnes odhaluje kus pravdy o českém národě. Část svého života mu možná i proto zasvětil spisovatel Zikmund Winter.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národní muzeum v Martině – Etnografické muzeum vás zve na zdobení stromků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 11. 2019
svátek:Cecílie
dnes:
pátek 22.11.
8 °C
zítra:
sobota 23.11.
6 °C