www.infoglobe.cz » ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel

Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

Za výchozí bod si můžete zvolit buď nejnavštěvovanější horské středisko Špidlerův Mlýn, nebo město Pec pod Sněžkou. Jelikož se jedná o příhraniční oblast, výstup je možný i z polské strany, a to z lázeňského městečka Karpacz.

Krkonoše

Výborně značených stezek vedoucích k chatě je nepočítaně. Proto je na vás, kterou si zvolíte. Hotel je situován pod vrcholy Luční hory (1555 m n. m.) a Studniční hory (1554 m n. m.). V jeho bezprostředním okolí se nacházejí prameny Bílého Labe či Úpy a obklopený je Krkonošským národním parkem. Od ikonického a zároveň nejvyššího vrcholu České republiky Sněžky (1603 m n. m.) je vzdálený necelé 4 kilometry. Během výstupu určitě natrefíte i na vzácné rašeliniště, několik památníků, kapličky, vodopády a jiné přírodní pozoruhodnosti.

Luční bouda

Historie Luční boudy sahá do 17. století (1623). Zpočátku jednoduchý úkryt pro poutníky Slezské cesty, později už chata sloužící jako ubytovna pro pastýře, obchodníky, hospodáře i turisty se stala významný bodem celé oblasti. V průběhu časů vícekrát vyhořela, následně byla obnovována i rozšiřována. Svých rozměrů dosáhla již v roce 1914, ale vlivem tehdejších událostí padla popelem. Její vzkříšení nastalo během druhé světové války, kdy se německý wehrmacht (ozbrojené síly třetí říše) postaral o obnovu. Chata Němcům sloužila nejen k ubytování, ale i na různá školení a výcviky. Po válce ji využívala československá armáda, také svaz tělesné výchovy a od roku 1990 byla dána pod správu Klubu českých turistů. V roce 1993 byla chata odkoupena do soukromého vlastnictví, ve kterém zůstává do současnosti. Stále však probíhají snahy o zestátnění této významné horské stavby.

Luční bouda

Současná podoba budovy s menšími rekonstrukcemi pochází z let 1939 až 1940. Na ploše více než 5600 metrů čtverečních najdete ubytování pro 150 lidí od luxusního až po turistické. Dále je zde vybudován minipivovar i s pivními lázněmi a wellness službami či restaurace s domácí pekárnou a vinotékou. Doprava je zajišťována od záchytných parkovišť hotelovým automobilem i čtyřkolkou v létě a rolbou nebo skútrem v zimě. Kromě turistického přístupu se na Luční boudu můžete dostat i na kole, a to od níže položené chaty Výrovka.

okolí Luční boudy

V průběhu časů zde sídlila penězokazecká dílna, výrobna slavných horských bylinkových sýrů, horská služba a své místo si zde našla i muzejní sbírka významného geologa, horolezce a prvního Čechoslováka, který se dostal na jižní pól Josefa Sekyru. Hotel sloužil také jako meteorologická i přírodovědná pozorovatelna a konávaly se zde dokonce i kulturní akce poměrně velkých rozměrů, které však poškozovaly okolní přírodu. Mezi vzácné návštěvníky chaty patřili i umělci jako Karel Hynek Mácha nebo Quido Mánes.

okolí Luční boudy   okolí Luční boudy

Návštěvu Luční boudy můžeme jen doporučit, protože nabízí skvělé místo k odpočinku, mnoho možností pro nenáročné turistické vycházky, jedny z nejkrásnějších východů slunce i jedinečnou atmosféru kopcovité krajiny.

GPS: 50°44'05.4"N 15°41'48.2"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece
Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  
Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?

ČR, Krkonoše – na Vrbatovu boudu dvakrát jinak
Publikováno: 6.2.2020
Sněhové podmínky sice nejsou momentálně v Čechách úplně ideální, na hory to většinu lidí ale stejně táhne. A tak se dnes nechte nalákat do Špindlu.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.

ČR: Špindlerův Mlýn – městečko v samém srdci Krkonoš – VIDEO
Publikováno: 31.7.2018
Chystáte-li se na výlet do našich nejvyšších hor, jako jedna z nejlepších základen poslouží v jakoukoliv roční dobu městečko Špindlerův Mlýn. Leží na samém konci silnice, která z Vrchlabí vede údolím proti proudu řeky Labe až k úpatí Krkonoš.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

Krkonoše známé i neznámé
Publikováno: 25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.

ČR, Janské Lázně – Stezka korunami stromů Krkonoše
Publikováno: 7.6.2018
Na západním okraji Janských Lázní, směrem na Černý Důl, byla ani ne před rokem otevřena další stezka v korunách stromů. V České republice je to už v pořadí třetí dřevěná rozhledna mířící do oblak. Obdobné stavby se těší z návštěvnosti i u našich německých sousedů.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

Krkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.4.2020
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb, které jsou prozatím ve značné míře omezené. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 4. 2020
svátek:Darja
dnes:
pátek 10.4.
16 °C
zítra:
sobota 11.4.
12 °C