www.infoglobe.cz » ČR, Kroměříž – podmanivá krása II

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II

Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

Zaparkovali jsme na Hanáckém náměstí, kde kdysi stála kasárna, ale v současnosti slouží toto prostranství jako odpočinková zóna s příjemným posezením, dětským hřištěm a fontánou. Z náměstí jsme se vydali přímo do centra města. Cestou jsme míjeli Milíčovo náměstí s fontánou a historickými budovami, z nichž snad nejvýznamnější je stavba kina Nadsklepí z konce 19. století.

Hanácke náměstí

Kousek dál nás již vítalo nevšední Masarykovo náměstí a část Riegrova náměstí, které je nejstarším ve městě a nese jméno podle politika a zakladatele Národní (staročeské) strany Františka Ladislava Riegra, který zde bydlel v jednom z měšťanských domů. Dominantami Riegrova náměstí jsou barokní kostel Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie, barokní kašna a samozřejmě i morový sloup z roku 1725. Za prohlídku určitě stojí i barokní stavba děkanství.

Masarykovo náměstí

Justiční akademie   kostel sv. Jana Křtitele

Nicméně vraťme se k Masarykovu náměstí, které již na první pohled působí prostorněji a nechává tak vyniknout baroknímu kostelu sv. Jana Křtitele. Ten patří mezi nejvýznamnější sakrální památky Moravy z 18. století. Kostel je přes 42 metrů dlouhý, 15 metrů široký a výška kopule dosahuje úctyhodných 35 metrů. Hned vedle kostela se nachází neorenesanční budova Justiční akademie a před ní se hrdě tyčí socha T. G. Masaryka.

Milíčovo náměstí

 kostel sv. Jana Křtitele   Jánská ulice

Přímo od kostela se vine Jánská ulice, která patří k nejhodnotnějším architektonickým celkům města. Úžasná je nejen barevnými kanonickým domy, ale i detaily kamenných erbů na průčelích, barovými dveřmi či bohatě zdobenými vstupními portály. Nejmohutněji působí budova piaristického gymnázia, za ní následuje Lichtenštejnský seminář. Úplný opak představuje např. rodný dům národního umělce Maxe Švabinského.

Jánská ulice

Jánskou ulicí budete určitě procházet pomalu, jelikož vás ohromí krásou. Avšak na jejím konci vás čeká samotné srdce Kroměříže, a to Velké náměstí, jehož původ sahá do druhé poloviny 13. století, kdy zde bylo vybudováno tržiště o rozloze 1 hektaru. Ve středu náměstí se tyčí barokní mariánský sloup nebo kašna z roku 1655 (zapojena do tehdejšího vodovodního systému města). Velké náměstí obklopuje mnoho staveb s charakteristickým podloubím, kde našly své místo restaurace, galerie, kavárny a obchůdky i pivovar, ale nejvýznamnější z nich je budova radnice. Tu poznáte velmi jednoduše, zdobí ji totiž bezmála 40 metrů vysoká věž se dvěma hodinami a dvouramenným schodištěm. Radnice je sídlem městského úřadu.

Velké náměstí

Velké náměstí   Velké náměstí

Ještě než jsme pokračovali k Arcibiskupskému zámku, zašli jsme k nedaleko vzdálenému Stojanovu náměstí, kde hrdě ční k nebesům kostel sv. Mořice. Jde o jednu z největších gotických staveb v Česku. Z vnějšku je charakteristický dvěma štíhlými věžemi a zevnitř velkolepou trojlodní síní. Kostel je sídlem kolegiátní kapituly a nacházejí se zde veřejnosti nepřístupné relikvie sv. Víta, sv. Mořice a sv. Štěpána.

kostel sv. Mořice

Zajímavostí je, že hned u kostela se nachází komplex Arcibiskupského gymnázia, který je napojen na Mlýnskou bránu a Arcibiskupský zámek, takže sloužící biskup se mohl přesouvat ze zámku do kostela „suchou nohou“. I my jsme se přesunuli přilehlou ulicí Pilařova ke Sněmovnímu náměstí, které patří díky zámku a Podzámecké zahradě k nejnavštěvovanějším místům Kroměříže. 

GPS: 49°17'50.8"N 17°23'26.0"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

ČR, Přerov: LH Hotel Jana**** – věnujte odpočinek jako vánoční dárek!
Publikováno: 28.11.2019
Co je pro turistu nejlepší vánoční dárek? Přece voucher na dovolenou! Nejlépe do hezkého hotelu v zajímavém místě, kde nebude nuda ani za špatného počasí. Chcete tip? My jeden konkrétní máme!

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

Kroměříž
Publikováno: 23.9.2007
Město Kroměříž leží ve střední Moravě, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od města Zlín. Kroměříž je městem historických památek, kultury a umění. Bývá tedy právem nazývána „Hanácké Athény“ či „Hanácký Jeruzalém“. Historie Kroměříže sahá až do roku 1110, kdy byla pouhou vsí s důležitým mostem přes řeku Moravu.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Luhačovice – kouzelné lázně
V jihovýchodní části České republiky se nachází malé lázeňské městečko Luhačovice. Je situováno v...

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 21. 10. 2020
svátek:Brigita
dnes:
středa 21.10.
11 °C
zítra:
čtvrtek 22.10.
16 °C