www.infoglobe.cz » ČR, Kroměříž – podmanivá krása III

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III

Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

pohled z věže (Mlýnská brána, Arcibiskupské gymnázium, kostel sv. Mořice) 

Navenek navazující stavba arcibiskupského zámku s raně barokními prvky je poslední dochovanou městskou bránou, která spojovala jádro města s mincovnou, pivovarem, mlýnem a dalšími účelovými stavbami. (Pro zajímavost uvádíme, že další městské brány – Vodní a Kovářská – byly zničeny v letech 1855 až 1857.) Byla spravována biskupem a o její „nedobytnost“ se starala tehdejší garda. Původně přiléhala k zámeckému příkopu, ten však byl v roce 1833 zasypán. V té době přibyla k bráně budova arcibiskupské gardy spolu s chodbou ze zámku, která tak umožnila přechod do Arcibiskupského gymnázia a kostela sv. Mořice, který jsme již zmínili v předešlém článku. Na začátku 20. století se při rekonstrukci sousedního gymnázia vytvořil širší průchod pro chodce, který slouží dodnes.

Mlýnská brána

Arcibiskupský zámek   Arcibiskupský zámek

Po malé zastávce jsme se již vydali k zámku. V nádherných přízemních prostorách jsme si zakoupili vstupenky, přečetli si informační materiály a koupili nějaké suvenýry. Čekání na prohlídku jsme si zkrátili v zámecké kavárničce.

Arcibiskupský zámek

 informační tabulka   Arcibiskupský zámek

Reprezentativní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů bylo založeno ve 13. století. Jeho historie na nás působila ze všech stran. Procházeli jsme bohatě zdobenými sály, chodbami a místnostmi. Snad nejvíce nás uchvátila sala terrena, Trůnní sál, Carský sál (památka na setkání cara Alexandra III. s Františkem Josefem I. v roce 1885), obrazárna s doslova uměleckými poklady, unikátní knihovna a hudební archiv i s rukopisy W. A. Mozarta, J. Haydna nebo L. van Beethovena. Nicméně barokní budova si kromě čtyřiceti pokojů pro nás připravila i neskutečné překvapení v podobě nejkrásnějšího rokokového sálu v České republice, dokonce ve střední Evropě – Sněmovní sál. Právě tento sál byl několik měsíců místem zasedání ústavodárného říšského sněmu. Po vstupu do sálu si všimnete zdobeného stropu. Díky nevšední architektuře, historickému mobiliáři, svazkům tiskovin a uměleckým předmětům byl v roce 1998 zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsán do světového dědictví UNESCO.

Po prohlídce nás čekal ještě výstup na 84 metrů vysokou věž. Po zdolání kruhového schodiště jsme se ocitli na ochozu, který poskytoval úchvatný pohled na celé město. 

pohled z věže

pohled z věže   pohled z věže

Odcházet se nám vůbec nechtělo, ale před námi byla ještě návštěva Podzámecké zahrady, jakož i dalších zajímavých zákoutí. Po sestupu jsme nakoukli do zámecké čokoládovny, kde jsme doplnili cukr a pokračovali dál.

Arcibiskupský zámek   vstup do Podzámecké zahrady

Při vstupu do zahrady jsme spatřili turistické vláčky a rozhodli se, že je využijeme. Co všechno jsme viděli a kam jsme se po prohlídce zahrady vydali, si ale řekneme až za týden.

Podzámecká zahrada

GPS: 49°17'59.9"N 17°23'33.8"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Přerov: LH Hotel Jana**** – věnujte odpočinek jako vánoční dárek!
Publikováno: 28.11.2019
Co je pro turistu nejlepší vánoční dárek? Přece voucher na dovolenou! Nejlépe do hezkého hotelu v zajímavém místě, kde nebude nuda ani za špatného počasí. Chcete tip? My jeden konkrétní máme!

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

Kroměříž
Publikováno: 23.9.2007
Město Kroměříž leží ve střední Moravě, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od města Zlín. Kroměříž je městem historických památek, kultury a umění. Bývá tedy právem nazývána „Hanácké Athény“ či „Hanácký Jeruzalém“. Historie Kroměříže sahá až do roku 1110, kdy byla pouhou vsí s důležitým mostem přes řeku Moravu.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Luhačovice – kouzelné lázně
V jihovýchodní části České republiky se nachází malé lázeňské městečko Luhačovice. Je situováno v...

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C