www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad

Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

Meandr řeky Ohře v západních pohraničních luzích byl ve 13. století předurčen ke stavbě hradu na ochranu hranic. V zádech má kopce Krušných hor a rozhlížel se směrem k řece. V minulosti nebylo blízké okolí tak hustě zalesněné, ale dnes by se nepřítel skryl v hlubokých listnatých hvozdech.

vstup do věže z travnatého nádvoříHorní Hrad

Detaily ze založení hradu nejsou známé. Podle všeho byl založen králem Václavem II. a z té doby je zachovaná dominanta – válcová věž. V počátcích tvořila jádro samotného hradu, dnes je na tomto ostrohu travnaté nádvoří s mohutnou lípou. Přímo v prostorách Hauenštejna se seznámíte s jeho další historií a věřte, že nudit vás nebude, zejména posledních cca sto padesát let citlivé povahy rozpláče.

kašna na nádvoří před Rytířským sálemna hlavním nádvoří se občerstvítelípa pod věží tvoří meditační atmosféru

Na velkých fotografiích si zde můžete prohlédnout podobu hradu v dobách velkého rozkvětu a pak postup poválečné devastace. Šťastná léta začala po roce 1837, kdy Hauenštejn koupila hraběnka Gabriela Buquoyová a pustila se do rozsáhlé přestavby na zámek ve stylu anglické novogotiky. Výsledkem byl pohodlný romantický zámek s přírodně krajinářským parkem v bezprostředním okolí. A to je také podoba, do níž se snaží od roku 2000 zrekonstruovat objekt jeho současný majitel. Buquoyové za druhé světové války dali hrad k dispozici Hitlerjugend, za což jim byl státem v roce 1945 zabaven. Pak sloužil jako ubytovna pro jáchymovské dělníky a do roku 1958 jako domov mládeže. Tehdy byl ještě obyvatelný a v dobrém technickém stavu. Ovšem následujících cca 30 let bylo pro stavbu fatálních. Nejenže bylo zcizeno všechno vnitřní vybavení, ale během pár let se propadly krovy i podlahy v nižších patrech a ze stavby zbyly skutečně jen ruiny.

interiér zříceného palácepohled od kaple zpět k hraduprovizorní zastřešení paláce

Dnes se hrad znovu probouzí k životu a vy si jej za mírné vstupné můžete procházet po libosti. Vystoupejte na věž, navštivte hodovnu v gotickém sklepení, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem, opravený Trofejní sál a sklep se stylizovaným peklem, kde se budou vaše děti krásně bát. Zřícený palác s horizontálními i vertikálními průhledy je zdoben dřevěnými sochami, které tu každé léto vznikají během výtvarných sympozií.

na terase nad Rytířským sálem měly děti po válce jídelnuokna do Rytířského sálu

věž a v pozadí kaplev Trofejním sáleRytířský sál se vzácně dochovaným vyřezávaným stropem

O víkendech bývá hrad dějištěm kulturních akcí. Za zadní branou stoupá cesta ke kapli, od které krásně uvidíte hrad shora. Kaple je dnes obklopená arboretem založeným v 70. letech minulého století. Školním výpravám (které tu mimochodem mohou i přenocovat) přijde vhod naučná stezka. Hauenštejn je otevřen v sezoně denně, od prosince do února jen o víkendech a svátcích.

Nejbližší autobusová zastávka je vzdálená 2 km, auto se dá zaparkovat cca 400 m od hradní brány.

GPS: 50°20'46.5"N 13°01'05.6"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: dvě nové památky na seznamu UNESCO
Publikováno: 23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.

Boží Dar: nová rozhledna
Publikováno: 16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani
Publikováno: 4.8.2016
Vzdušnou čarou 25 km od Karlových Varů leží Fichtelberg, nejvyšší hora Krušných hor na německé straně. Příjemný výšlap, překročení 1 000 m n. m. a rozhled do dvou států.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo: Auersberg – 2. nejvyšší vrchol Saska
Publikováno: 11.7.2016
Paprsky vykukují skrz baculaté mraky a vysušují kaluže na lesní cestě. V potůčcích se proud vody mele přes hrbolaté zemité dno, kapky orosily pařezy porostlé mechem a vzduch voní lesní smůlou a jehličím.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS
Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

Klášterec nad Ohří
Publikováno: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří se nachází v údolí na levém břehu stejnojmenné řeky, 36 km východně od Karlových Varů v nadmořské výšce 330 metrů.

Krušné hory: vítěz soutěže Krušnohorská NEJ
Publikováno: 13.8.2019
Nultý ročník soutěže Krušnohorská NEJ má svého vítěze. Tři měsíce trvalo hlasování na sociálních sítích, při kterém lidé zvolili tu NEJ novinku loňského roku. Nejvíce hlasů získalo Thermalium Teplice.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C